Češi se svými daty riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: eset)
Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Další informace, jako například jaká Češi pro zálohování preferují média, se dočtete v následujícím článku.

Třetina Čechů zálohuje méně než jedenkrát měsíčně. Pětina pak zálohuje jednou týdně nebo měsíčně a desetina dokonce nezálohuje nikdy. Naopak více než třetině lidí se osobní data ukládají automaticky.

Automaticky si svá data zálohují častěji ženy než muži. Nejméně pečliví, pokud jde o uchování osobních dat, jsou lidé nad 50 let.

„Flešky“ už nefrčí, Češi zálohují do cloudu

Téměř polovina Čechů si ukládá data do cloudu, tedy do účtu nějakého virtuálního úložiště jako OneDrive, Google Disk, iCloud nebo Dropbox. Dále ještě často používáme velké externí paměťové disky. Zhruba pětina pak používá flash disky. Jen minimum lidí si data uloží na CD nebo vlastní server.

Provozovat vlastní server je drahé a náročné na technické znalosti. Nejoblíbenější cloudová úložiště nabízí tutéž službu. V datech vidíme drobné rozdíly. Například cloud mírně častěji využívají ženy, externí paměťové disky spíše muži. Starší lidé také zřejmě inklinují k flash diskům jako k technologii, na kterou jsou zvyklí,“ uvedl Jindřich Mičán, technický ředitel pražské pobočky společnosti ESET.

Bojíme se selhání, ne hackerů, říkají Češi

Nejvíce se Češi (46 %) obávají toho, že úložiště selže nebo že se dané médium poškodí a oni tak data nebudou mít k dispozici. Se srovnatelným procentuálním zastoupením (15 %) se dále obávají, že data omylem smažou, stanou se cílem škodlivého kódu nebo se k datům dostane někdo nepovolaný.

Většinou ale mají čeští uživatelé a uživatelky dobré zkušenosti. Třetina z nich o data nikdy nepřišla (35 %). Více než čtvrtina (29 %) má zkušenost s tím, že došlo k poškození média (CD, paměťový disk) a pětina si je smazala omylem sama.

Pravděpodobnost, že by selhalo cloudové úložiště, pokud tedy mluvíme o velkých renomovaných poskytovatelích, je velice malá. Je trochu překvapením, jak málo lidí se obává kybernetického útoku na data. Ty jsou bohužel velmi časté, a to nejen v prostředí velkých firem, na jejichž duševní vlastnictví cílí například obávaný ransomware. Útočníci se i v případě jednotlivců snaží získat hesla do uživatelských účtů, snaží se i prolomit přístup do úložiště. Je důležité si uvědomit, že právě data jsou něčím, co mohou útočníci s velkým ziskem prodat na černém trhu. Podle výsledků průzkumu se s kybernetickým útokem zacíleným na data setkali nejčastěji lidé ve věkové kategorii 41-50 let,“ poznamenal Mičán.

Více než třetina lidí si uložená data dále nechrání

Odborníci doporučují zálohy dat pravidelně kontrolovat. Třetina Čechů to nedělá nikdy, polovina jen párkrát do roka. Podobně podceňujeme zabezpečení uložených dat – více než třetina lidí si data dále nijak nechrání, čtvrtina má zabezpečená data pomocí hesla nebo biometrického ověření a více než desetina si schová úložiště se zálohovanými daty na bezpečné místo. Jen necelá desetina lidí svá data šifruje. Nejčastěji lidé nešifrují proto, že nevědí jak (32 %), nebo jako důvod uváděli, že to nepotřebují (20 %).

Právě složitost technologií může být pro řadu lidí překážkou, aby vyzkoušeli nějaké nové postupy v ochraně svých dat a své digitální identity. Více než polovina z dotázaných odpovídala, že by rádi například využili chráněnou složku, kam by svá data mohli uložit. Právě letos na podzim jsme v nabídce řešení pro domácnosti mimo jiné představili také zabezpečenou složku ESET Folder Guard. Uživatelé a uživatelky si v rámci této funkcionality mohou vytvořit seznam zabezpečených složek ve svém počítači s operačním systémem Windows, kam si mohou uložit svá cenná data. Nedůvěryhodné aplikace pak nemohou data v těchto složkách upravovat ani mazat,“ vysvětlil Mičán.

„Šifrování dat může být pro běžného uživatele opravdu technicky pokročilejší, neznamená to ale, že nemá v tomto případě vůbec žádné možnosti. Uživatelé si mohou zapnout šifrování v rámci operačního systému svého zařízení. Šifrování dat také nabízí moderní bezpečnostní řešení, a to včetně šifrování výměnných médií či záloh jako takových,“ uzavřel Jindřich Mičán z ESETu.

 

Údaje vyplývají z posledního průzkumu společnosti ESET. Sběr dat proběhl prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 30. září do 3. října 2024 na 1 029 respondentech v České republice.

Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více