Devět nejčastějších chyb při plánování datového centra
"Mnohé podniky budují datacentrum a nepočítají přitom s tím, že by mohlo být v budoucnu upraveno nebo rozšířeno. Chybí jim pak dostatečně velké, popřípadě vhodné prostory. Kromě toho existuje mnoho přeplněných nebo zastaralých datových center, které vytvářejí překážku pro růst společnosti. Rychlost uvedení na trh je přitom klíčem k úspěchu. To je důvod, proč správné plánování hraje významnou roli při předjímání nejrůznějších problémů," řekl Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric.
Devět bodů stručně shrnuje nejčastější chyby při budování datacentra:
1. Propočet celkových nákladů
Velkým úskalím může být zaměření se pouze na investiční náklady. Do plánování musí být zahrnuty i náklady na provoz a údržbu celé infrastruktury. Budoucí návratnost investice například znemožní, pokud se do výpočtu nezahrne tři až sedm let provozu včetně výdajů na údržbu. Nutné je tedy zaměřit se na tři parametry celkového rozpočtu - kapitálové výdaje, provoz a údržbu a v neposlední řadě náklady na energie.
2. Podceněné odhady
Další častou chybou bývá již samotný odhad na výstavbu datacentra. Mnoho odhadů je často podceněno, přičemž při uskutečnění projektu dochází k velkým zpožděním vinou nedostatečné přípravy nebo nižšího rozpočtu.
3. Nesprávné nastavení kritérií a výkonových charakteristik
Předimenzování datacentra je neefektivní a jde jen o plýtvání kapitálu. Často se návrh a cílová energetická kapacita neshodují se skutečnými potřebami společnosti. Je proto důležité vytvořit správná konstrukční kritéria a funkční vlastnosti a teprve pak řešit investiční a provozní výdaje.
4. Nejprve si stanovte kritéria, teprve pak hledejte vhodné místo
Společnosti často dělají chybu, když nejprve hledají vhodné místo a teprve pak řeší, co by mělo jejich datacentrum splňovat. Postup by přitom měl být opačný, tedy stanovit si kritéria a pak podle nich hledat vhodné místo. Jinak se uskutečnění projektu značně prodraží.
5. Prostorové plánování před finálním návrhem
Jednotlivé komponenty datacentra bývají náročné na prostor, proto se vždy předem zaměřte na využití prostoru před výsledným plánem
6. Projektování do slepé uličky
Společnosti své projekty řeší až do mezních možností. To znamená, že při potřebě změny nebo rozšíření nemají možnost datacentrum adaptovat a končí tak ve slepé uličce. To je důvod, proč jsou modulární a flexibilní konstrukce klíčem k dlouhodobému úspěchu. Je velmi důležité zajistit v rámci designu možnost budoucích změn.
7. Nepochopení hodnoty PUE
Power usage effectiveness, tedy indikátor energetické efektivity, je vhodným nástrojem pro řízení a měření účinnosti. Nicméně, při stanovení cílové hodnoty často dochází k přehlížení některých potřebných faktorů, což může výrazně ovlivnit celkový rozpočet na provoz datacentra.
8. Certifikace LEED
Není výjimkou, že provozovatelé chtějí získat LEED certifikaci pro své datacentrum, která jim přinese potvrzení o nízké energetické náročnosti projektu. Nicméně je nutné s tímto certifikátem počítat již od prvopočátku plánování, čímž se zamezí zbytečným komplikacím a pozdějšímu navyšování nákladů.
9. Příliš složitá konstrukce
Příliš vysoké nároky na redundanci vedou ke zbytečné komplikovanosti celého datacentra, což může ovlivnit úspěch jeho vybudování. Složitost se odráží na využití více zařízení a komponent, což automaticky přináší vyšší míru závadovosti. Druhotným efektem je exponenciální nárůst provozních nákladů na údržbu. Navíc se u komplexních a složitých systémů zvyšují také provozní rizika, protože většina výpadků datových center je způsobena lidskými chybami.