Česko trápí nedostatek IT architektů, je jich málo a velké projekty se bez nich neobejdou

25. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Aktuálně na českém pracovním trhu chybí několik stovek IT architektů, vysoce kvalifikovaných expertů, kteří se zaměřují na návrh a plánování celkové architektury a organizace IT systémů. Jejich nedostatek zpomaluje a ohrožuje ty nejdůležitější a nejdražší IT projekty, vyplývá z informací českého systémového integrátora Ness Czech.

IT architekti se zaměřují na návrh a plánování celkové struktury a organizace IT systémů. Jejich hlavním cílem je zajistit, aby IT infrastruktura a systémy podporovaly obchodní požadavky a strategii organizace. U všech IT projektů patří mezi základní předpoklady úspěchu,“ uvedl Martin Silvička, generální ředitel společnosti Ness Czech, která dodává rozsáhlé IT projekty v řádech stovek milionů korun pro soukromý i veřejný sektor.

IT architekti se mohou zaměřovat na různé oblasti informačních technologií, například na software, datová řešení, infrastrukturu, bezpečnost či cloud. Často se zabývají strategickými rozhodnutími v oblasti IT a mají širší pohled na celkovou architekturu. Plánují dlouhodobou vizi a směřování IT prostředí v organizaci. Mohou navrhovat technologie a standardy, které budou použity v organizaci. Často spolupracují s různými zainteresovanými stranami, jako jsou obchodní oddělení, vývojáři, inženýři a další členové týmu. IT architekti mají za sebou mnoho let učení a zkušeností, jsou zásadní pro každý větší IT projekt a čím je projekt složitější a nákladnější, tím je jejich role důležitější.

Mezi typické kvalifikační požadavky pro práci IT architekta patří osmiletá praxe v oblasti vývoje a systémové analýzy, spolu se znalostmi modelovacích nástrojů. Potřebné jsou také byznysové dovednosti jako vynikající porozumění požadavku zadavatele a velmi dobrá komunikace. Důležitá je také schopnost učinit rozhodnutí a umět jej obhájit. Vysokoškolské vzdělání v technickém oboru je velmi dobrým předpokladem, ale není podmínkou,“ přiblížila Petra Andrlová, talent acquisition lead ve společnosti Ness Czech.

Náročnosti profese odpovídají i nadstandardní mzdy, jde o nejlépe honorované odborné IT pozice. Mzda IT architektů se podle dat personální agentury Grafton Recruitment běžně pohybuje v rozmezí od 100 do 180 tisíc korun hrubého měsíčně. Nejvíce, od 110 až do 180 tisíc, pobírají softwaroví architekti. Od 100 do 160 tisíc korun činí mzda u ostatních architektů v oboru informačních technologií.

O úroveň níže než IT architekti, stojí v hierarchii IT inženýři, kteří se zaměřují na implementaci a provoz konkrétních IT systémů, včetně jejich konfigurace, programování a správy. Obvykle se soustředí na konkrétní projekty a úkoly. Zaměřují se na taktické provedení, implementaci a řešení problémů daného projektu. Mají hlubší technické znalosti a věnují se detailům implementace a provozu.

IT inženýři se obvykle více soustředí na spolupráci s vývojáři a dalšími technickými členy týmu při implementaci a řešení technických problémů. Jejich mzdy mohou být typicky o třetinu nižší než u architektů, v závislosti na konkrétní náplni práce, zkušenostech, oboru podnikání i lokalitě,“ potvrdila Petra Andrlová. 

Nedostatek IT architektů i dalších IT profesí na českém trhu práce, nutných u rozsáhlých IT projektů, řeší organizace tak, že využívají služeb externích dodavatelů. „Ne každá společnost si může dovolit zaměstnávat takto vysoce kvalifikované a drahé odborníky, proto využívají služeb systémových integrátorů, kteří jimi disponují. Zákazníci také často nemají tak velké a zkušené IT týmy, aby rozsáhlé projekty zvládly vlastními silami, nebo jsou jejich pracovníci natolik vytíženi, že na náročné rozvojové projekty nemají kapacitu,“ uzavřel Silvička.

Podobné články

Zaměstnancům chybí znalosti technologií. Problém se s pokračující digitalizací prohlubuje

1. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ABSL)
S pokračující digitalizací a adopcí moderních technologií čelí firmy rostoucímu nedostatku zaměstnanců s potřebnými technickými a analytickými znalostmi a dovednostmi. Podle nedávného průzkumu tento problém trápí 63 % firem z oboru IT a podnikových služeb. Nedostatečné vzdělávání v oborech STEM proto 9 z 10 firem nahrazuje interními programy a školeními. Čtěte více

Nového „ajťáka“ nenajde 28 % firem ani za rok

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Průzkum společnosti Zebra systems odhalil, že jen 20 % dotázaných partnerů a zákazníků dokáže najít nového IT specialistu s požadovanými dovednostmi do tří měsíců. Déle než rok to trvá 28 % dotázaných. Stále více organizací proto hledá zajištění své kybernetické bezpečnosti u externích dodavatelů a poskytovatelů řízených služeb (MSP). Čtěte více

IT firmy hledají rovnováhu mezi AI inovacemi a klíčovými technologiemi

24. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Strategické investice do AI, posilování kyberbezpečnosti, akceptace ESG nebo spolupráce napříč prodejními kanály. Podle více než 1 000 IT profesionálů z 60 zemí jsou právě toto klíčové trendy, které v roce 2024 formují oblast IT resellerů, systémových integrátorů a poskytovatelů IT služeb. Čtěte více

V IT dochází ke slučování rolí, mzdy ale stagnují

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Rozmach IT a podnikových služeb, rostoucí počet kybernetických útoků i pokračující digitalizace firem i státní správy. To jsou důvody, proč stále roste poptávka po IT specialistech. Těm firmy často slučují role a preferují jejich nábor do stavu. Mzdy i přes svou stagnaci stále dosahují v mnoha případech na šesticifernou hodnotu. Čtěte více