České firmy si na velká data zvykají

7. 7. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Velká data využívá stále více firem i v České republice. Podle průzkumu společnosti Intel, uskutečněného mezi 289 firmami, se aktuálně analýzou velkých dat zabývá 35 % českých firem. Popularitu velkých dat potvrzuje i prudký nárůst zájmu o odborníky na tuto oblast.

„Počet firem využívajících analýzu velkých dat nepochybně dále poroste s tím, jak se závratně zvyšuje objem dat, která je třeba ukládat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje 50 procent,“ řekl Adam Raška ze společnosti Intel. Stávajícím motorem boomu zpracování dat je rostoucí počet mobilních zařízení, jako jsou mobilní telefony, počítače a tablety. „Kupříkladu 500 smartphonů anebo 100 tabletů vytvoří potřebu jednoho nového serveru,“ dodal Adam Raška.

Poptávka na českém trhu generuje i doslova hlad po odbornících na velká data. Závěr průzkumu společnosti Intel koresponduje s aktuálně zveřejněným průzkumem personální agentury Grafton Recruitment. „Podle našeho každoročního průzkumu platů se pracovní trh projevuje nejdynamičtěji v oblasti informačních technologií a telekomunikací, kde panuje překotný vývoj a důraz na nejnovější trendy. V poptávce na pracovním trhu v ČR se projevuje silná poptávka po specialistech v oblasti big data, datových skladů a datových analýz, které poptává řada firem. Předpokládáme, že poptávka po těchto pozicích dále poroste,“ řekl Martin Ježek, business development director ze společnosti Grafton Recruitment.

Internet věcí: počet zařízení se za čtyři roky zdesateronásobí

V blízké budoucnosti bude podstatně více velkých dat generovat také podnikání v oblasti internetu věcí: v roce 2016 bude k síti připojeno na 20 miliard zařízení (z toho jen pět miliard tradičních počítačů, mobilních telefonů či tabletů), ale v roce 2020 již 200 miliard. Jen pro představu: zařízení již v roce 2016 vytvoří 12 000 exabajtů dat, z toho 95 % nestrukturovaných.

Mezi největší „producenty“ dat patří senzory a bezpečnostní kamery, družice a GPS systémy. Skeny v digitalizovaném zdravotnictví či obchodní sítě za nimi nijak nezaostanou, a to platí jak pro internetové obchody, tak pro tradiční retailové. Obrovské množství dat chrlí například sociální sítě. Podle společnosti Intel zpracovávat větší a členitější datové objemy bude stále náročnější, ale firmy díky jejich analýze budou profitovat z informací, které byly dříve nedostupné.

„Pokud data dokážeme agregovat, filtrovat a dále hlouběji analyzovat, mohou přinést netušené poznatky díky business inteligence. Analýza velkých dat však může pomoci i v dalších oblastech, například při analýze dopravních zácp, prevenci velkých epidemií či kvalitní a spolehlivé předpovědi počasí,“ uvedl konkrétní příklady využití velkých dat Adam Raška ze společnosti Intel.

Proměna nestrukturovaných dat ve strukturovaná

Intel nabízí infrastrukturu, která umožní získat maximum informací z miliard zařízení. Z nestrukturovaných dat vytváří hodnotnou informaci cloudová infrastruktura prostřednictvím inteligentních bran, jež propojují vzájemně nekompatibilní systémy a koncová zařízení a zajišťují jejich komunikaci směrem do cloudu. Na vývoji řešení inteligentních bran, které usnadní komunikaci zejména mezi starými systémy, tak aby je nebylo nutné vyměňovat, úzce Intel spolupracuje s dceřinými společnostmi McAfee a WindRiver.

Za příklad funkčního řešení může sloužit Daikin, výrobce klimatizačních jednotek, který brány používá na propojení již instalovaných jednotek na střechách hotelů či nemocnic. Daikin je pak schopen získávat data vzdáleně a konsolidovaně a na jejich základě pak poskytovat zákazníkům další služby, jako například vzdálenou diagnostiku klimatizací, nové profily na úsporu energie apod. „Podobně spolupracujeme s energetickými společnostmi, jež brány instalují do již existujících energetických stanic. Výrobci energie jsou pak schopni získávat informace o odběrech v reálném čase a lépe – tedy chytřeji – řídit toky elektrické energie,“ představil konkrétní využití velkých dat v praxi Adam Raška.

Podle Intelu už před dvěma roky přes každého z nás denně prošla data v objemu více než 1 GB, v roce 2015 bude každý uživatel generovat denně více než 4 GB dat – tedy zhruba stejný objem jako dva dvouhodinové filmy v HD kvalitě, ilustroval narůstající koloběh digitálních nul a jedniček Adam Raška ze společnosti Intel.

Štítky: 

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Microsoft představil své první „cloudové“ PC, na kterém běží „streamovaná“ Windows

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil miniaturní zařízení Windows 365 Link, na kterém běží systém Windows 11 a další služby pouze prostřednictvím streamování z cloudu. Zařízení v ceně okolo 8 000 Kč bez daně se chová jako tenký klient a cílí primárně na firemní zákazníky. Čtěte více

Pure Storage zjednodušuje migraci podnikových prostředí VMware do cloudu Microsoft Azure

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage představila novou nabídku blokového úložiště poskytovaného formou plně řízené služby (STaaS) pro AVS. Nové řešení Pure Storage Cloud pro Microsoft Azure VMware Solution (AVS), které bude již brzy dostupné v preview verzi, bude nabízeno jako nativní integrace do platformy Azure. Čtěte více

Synology Experience Day Praha přilákalo na 300 účastníků

18. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Synology)
Společnost Synology uspořádala konferenci zaměřenou na představení svého nejnovějšího hardwaru, softwaru a služeb. Kromě problematiky ukládání a zálohování dat nebo videodohledu se celým programem prolínala i další zákaznicky atraktivní témata včetně umělé inteligence. Na téměř tři stovky partnerů čekal kromě přednášek i bohatý doprovodný program. Čtěte více