Češi se při online nakupování stále obávají reklamací
Pro více než třetinu internetových uživatelů je jednou z nejčastějších překážek v online nakupování obava z případné reklamace. Přitom při internetových nákupech mají zákazníci téměř stejná práva jako při nákupu v klasickém obchodě. „Zákazníci se nejčastěji mylně domnívají, že je potřeba zboží vracet v původním obalu, a že musí při reklamaci online vždy hradit poštovné,“ řekl Jan Kriegel z nákupního portálu Heureka.cz, a pokračoval: „Obal není, až na výjimky, součástí zboží, a proto není nutné ho při reklamaci mít. Co se týče poštovného, v případě uznané reklamaci ji hradí za zákazníka samozřejmě prodejce.“
Podobné obavy, které přiznalo 29 % dotázaných, ještě stále také panují při online platebních metodách. „Zákazníci se obávají, že pokud jim zboží z e-shopu nedojde a oni za něj zaplatí kartou online, své peníze již nikdy nedostanou zpět. Je to ale naopak, protože banka, která kartu vydala, vrací zákazníkovi peníze zpět,“ řekl Gabriel Kalapoš z platební brány PayU v ČR.
Na internetu se vyplatí jenom slevy
Jedním z dalších častých omylů Čechů je stále představa, že na internetu se vyplatí nakupovat pouze v povánočních výprodejích nebo slevových akcích. Podle Jana Kriegla z Heureky je zboží po Vánocích v některých kategoriích zhruba o čtvrtinu levnější, přesto se však zákazníci naučili nakupovat spíše průběžně a podle aktuální potřeby a zvyků. „Již nějakou dobu pozorujeme, jak se nákupní chování zákazníků přenáší i do online světa. V posledním roce takto sledujeme třeba velký zájem platit na internet kartou, což je ovlivněno i rostoucí oblibou karet v kamenných prodejnách,“ souhlasil Gabriel Kalapoš a dodal, že platby kartou v loni tvořily už 53 % všech online plateb na internetu.
Stále častěji i běžné drobnosti
Elektronika stále hraje na internetu prim, s téměř třiceti procenty jde o nejoblíbenější kategorii zboží. Do popředí zájmu Čechů se však dostávají i jiné kategorie.„Nejdynamičtěji rostoucími kategoriemi jsou například Kosmetika a zdraví (+29 %) nebo oblečení a móda (+15 %). Novinkou je také stále častější nákup potravin na internetu. Běžně se již online nakupuje drobné zboží pro běžnou denní spotřebu,“ řekl Jan Kriegel z Heureky. Jeho slova potvrdil také Gabriel Kalapoš, podle kterého si zákazníci kupují online běžně i drobné služby. Typicky jde třeba o jízdenky nebo vstupenky, které si zákazníci koupí i čtyřikrát do měsíce.
Více nákupů po menších částkách
S tím souvisí také to, že se na internetu nenakupuje jen dražší velké zboží ve vyšších hodnotách. „Díky trendu, kdy se standardně nakupují online věci pro běžnou denní spotřebu, každoročně klesá také průměrná hodnota objednávky, aktuálně meziročně klesla o necelou desetinu. Co se naopak zvyšuje, je četnost nákupů,“ doplnil Jan Kriegel z Heureky.
Pomalu, ale jistě, ustupuje mezi Čechy obliba platby dobírkou. Naopak růst se čeká u odběrných míst a online plateb. „Online platby tvořily loni pětinu na celkových platbách v e-commerce, letos by to mohlo být výrazně více. Prostor je hlavně v nových segmentech e-commerce jako jsou služby, kde se platí online platbami až 60 % nákupů,“ doplnil Gabriel Kalapoš.