Celková důvěra v ekonomiku se v dubnu snížila
V dubnu se důvěra podnikatelů zvýšila pouze v odvětví stavebnictví (+0,6 bodu). V průmyslu v meziměsíčním srovnání poklesla o 4,5 bodu a v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížila shodně o 2,0 bodu.
„Důvěra podnikatelů v ekonomiku v dubnu poklesla nejvíce v odvětví průmyslu. Podnikatelé v průmyslu se stále potýkají zejména s nedostatečnou poptávkou, kterou jako bariéru růstu produkce v dubnu uvedlo téměř 44 % dotázaných podniků. S tím mimo jiné souvisí i očekávané nižší tempo růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů meziměsíčně poklesla. Indikátor důvěry se v dubnu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se ve srovnání s březnem zvýšil. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se zvýšil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, zůstal přibližně stejný jako v březnu. Druhý měsíc v řadě se snížil počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy.
„Spotřebitelská důvěra již čtvrtý měsíc v řadě osciluje těsně pod svým dlouhodobým průměrem. Důvodem jsou především obavy domácností ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku, v dubnu navíc doprovázené výrazným zvýšením obav z růstu cen,“ sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Detailnější informace můžete nalézt např. zde.