Budoucnost není pouze cloudová. Hybridní přístup dává stále větší smysl

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Cloud za poslední roky znatelně rozhýbal rozvoj digitálních služeb. Cloud-first strategie se především v zahraničí staly normou a dle některých odborníků také naprostou nezbytností v neustále se zrychlujícím světě byznysu. Musí to však být bezvýhradně pravda?
Jan Havlíček, produktový manažer Thein Digital

Společnost Gartner v jedné ze svých předpovědí dokonce uvedla, že více než 85 % organizací bude do roku 2025 uplatňovat princip cloud-first a nebude schopno plně realizovat své digitální strategie bez využití cloud-native architektur a technologií. Potřeba agility, škálovatelnosti i bezpečnosti napříč technologickými firmami zkrátka rezonovala, přičemž cloud tyto faktory kvalitně pokrývá.

Zkušenosti z reálného světa však zpětnovazebně působí na trendy a vnímané potřeby. Některým firmám nepřinesl cloud-first přístup kýžené benefity, takže se na své cestě uchýlily k hybridnímu cloudu, který efektivně kombinuje lokální infrastrukturu se službami globálního cloudu. A to alespoň na přechodnou dobu, než bude migrace kompletně dokončena. Z dočasného řešení mezi on-premise a výhradním fungováním v cloudu se však brzy stala relativně běžná IT architektura. Hybridní cloud navzdory jednoznačně „cloud-first“ predikcím začal dávat firmám v mnoha ohledech smysl. A to do takové míry, že podle zprávy studie Flexera 2023 State of the Cloud Report zvolilo při svém fungování hybridní cloudovou strategii 71 % společností.

Proč zrovna hybridní cloud?

Jakmile se firmy zbavily FOMO kolem cloud first přístupu, velice rychle zjistily, že některé jejich aplikace či systémy se do cloudu jednoduše nehodí. Cloud je typicky nejvhodnější pro workloady, jejichž poptávka po zdrojích je kolísavá. Pak lze efektivně využít všechnu dostupnou flexibilitu globálního cloudu. Jestliže však společnosti používají aplikace, které v rámci podnikového provozu vyžadují konstantní zatížení, může být efektivnější provozovat je lokalitně.

V praxi například firma může využívat AWS pro vývoj a globální nasazení aplikací, zatímco kritické výrobní systémy zůstávají provozovány v místech výroby. Díky integraci s různými automatizačními nástroji a postupy mohou podniky standardizovat vývoj, nasazování a provoz aplikací napříč různými cloudovými a on-premise prostředími. Adaptace cloudu zároveň musí jít ruku v ruce s optimalizací a využíváním moderních přístupu k vývoji a provozu aplikací, jakými jsou architektura mikroslužeb a kontejnerů, které umožňují účinně automatizovat škálování. Prosté 1:1 zmigrování z on-prem do cloudu nemusí vést ke plánovanému snížení provozních nákladů. Prvním krokem by tak mělo vždy být expertní posouzení provozovaných IT systémů a aplikací a alokovaných zdrojů. Výstupem analýzy bude určení, která prostředí ponechat lokalitně, a která přesunout do cloudu. Takto provedená změna již skutečně povede k výrazným úsporám nákladů a zvýšení provozní a finanční efektivity.

Hybridní cloud tedy neznamená pouhý kompromis, ve skutečnosti představuje nové paradigma poskytující to nejlepší z obou světů: stabilitu plynoucí z vlastnictví on-premise infrastruktury s flexibilitou a škálovatelností cloudových řešení. Technologie jako Kubernetes pak umožňují efektivní správu kontejnerizovaných aplikací napříč všemi prostředími a lokalitami, což zjednodušuje provoz a podporuje inovace.

Adopce cloudu určitě nekončí ani nezpomaluje. Je však na místě si uvědomit, že budoucnost nutně nemusí být čistě cloudová. Hybridní architektura dává plánování investic nový rozměr. K provozním požadavkům je potřeba přistupovat nezaujatě a na základě plánovaného rozvoje posuzovat vhodnost volby infrastruktury.

Autor: Jan Havlíček, produktový manažer Thein Digital

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Synology Experience Day Praha přilákalo na 300 účastníků

18. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Synology)
Společnost Synology uspořádala konferenci zaměřenou na představení svého nejnovějšího hardwaru, softwaru a služeb. Kromě problematiky ukládání a zálohování dat nebo videodohledu se celým programem prolínala i další zákaznicky atraktivní témata včetně umělé inteligence. Na téměř tři stovky partnerů čekal kromě přednášek i bohatý doprovodný program. Čtěte více

Fortinet rozšířil svou nabídku zabezpečení v cloudu o platformu Lacework FortiCNAPP

18. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet představila jednotnou platformu Lacework FortiCNAPP, která je řízená umělou inteligencí a která zabezpečuje vše od kódu po cloud. Čtěte více

Lundegaard se stal Advanced partnerem Red Hatu

15. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lundegaard )
Konzultačně-technologická společnost Lundegaard se stala Advanced partnerem společnosti Red Hat. Navázáním této spolupráce firma potvrdila své kompetence v modernizaci aplikací, vývoji cloudových řešení a poskytování pokročilých konzultací na platformě Red Hat OpenShift. Čtěte více