Budoucnost firemního zálohování: Virtuální páskové knihovny
V dnešní době by VTL měla splňovat náročné požadavky na:
- zálohování potřebného objemu dat;
- redundanci;
- spolehlivou a efektivní obnovu;
- integraci s nejrůznějšími zálohovacími softwary;
- podporu výrobce a servis, ať už hardware nebo software.
Optimalizace zálohovacího řešení
Modelovým příkladem řešení zálohování a archivace s využitím VTL může být nasazení systému Fujitsu ETERNUS CS, zařízení typu D2D2T (Disk-to-Disk-to-Tape), který je předřazen fyzickým páskovým knihovnám. Takové řešení tvoří jeden logicky integrální a funkční celek s dislokací ve dvou lokalitách, který je přes vstupní porty systému VTL připojen k systému zálohování na bázi zálohovacího software. Tento funkční celek se na základě pravidel nastavených v systému VTL chová jako velká a inteligentní knihovna s vestavěnými funkcemi HSM a ILM, navíc jde o řešení s vysokou dostupností (24x7, plná redundance komponent a implementace HA) a kompletním zabezpečením pro případ Disaster Recovery (DR), dislokované ve dvou lokalitách.
Řešení navenek vystavuje virtuální páskové mechaniky směrem ke stávajícím zálohovacím serverům a backup klientům. Díky rychlému diskovému úložišti, které je součástí systému VTL v podobě interní diskové paměti, nabízí toto řešení výrazné zkrácení doby nutné pro provedení záloh, resp. obnovy dat. To ve svém důsledku vede k výraznému zkrácení zálohovacího okna, tj. požadovanému snížení doby trvání záloh např. velkých databází a rychlou obnovu dat, včetně nezbytné rezervy a možnosti budoucího vysoce efektivního rozšiřování. Pomocí funkce Dual Save (multi-target write) mohou být zálohovaná data zapisována simultánně do dvou lokalit a díky vysoké propustnosti systému VTL dojde nejen k minimalizaci času potřebného k zálohování, ale i času potřebného pro vytváření kopií dat (automatizovaně) napříč lokalitami.
Ochrana stávající investice
Virtuální páskové knihovny prezentují kontinuitu zálohovacích procesů a maximální ochranu stávajících investic. Řešení většinou nevyžaduje téměř žádné změny na straně zálohovacího softwaru, naopak napomáhá optimalizaci a zjednodušení mnohých zálohovacích procesů. Z hlediska licencí zálohovacího software nedochází k žádnému navýšení nebo změnám. Vzhledem k široké kompatibilitě zařízení v back-endové části řešení se jedná o zhodnocení původní investice.
VTL představuje komplementární doplnění a optimalizaci stávajícího zálohování při současném snížení nákladů a ochraně investic (pokračující používání zálohovacího software zákazníka, koexistence a využití stávajících fyzických páskových knihoven).
Autor: Pavel Čáslavský, produktový manažer ve Fujitsu