BSA za tip na piráta vyplatí peníze
„Chceme se tak dostat k velkým případům pirátství, tedy k firmám, které bezostyšně užívají velké množství nelegálního softwaru mnohdy v hodnotě přesahující milion korun,“ řekl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.
Za informace vedoucí k usvědčení pirátů BSA vyplatí oznamovateli 10 % z uhrazené náhrady škody. Ta se v průměru pohybuje okolo 300 tisíc korun, často přesahuje i milion korun. „Průměrná odměna za dopadení pirátů tak může činit 30 až 100 tisíc korun,“ vypočítal Jan Hlaváč. Obdobný protipirátský program BSA úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, USA a v Jižní Africe.
Ohlášení případu pirátství bude třeba učinit přes on-line rozhraní na www.softwarelegalne.cz či www.bsa.org. Oznamovatel vyplní formulář, který obsahuje veškeré informace potřebné k podání trestního oznámení či žaloby, a poskytne na sebe kontakt. „V případě, že se BSA rozhodne daný případ rozpracovat, ozve se mu poté právní zástupce BSA a dohodne se na dalším postupu či ho požádá o další spolupráci. Odměna bude proplacena až v okamžiku úhrady ze strany stíhaného subjektu,“ dodal Jan Hlaváč.
V Česku se podle posledního měření užívá 35 % softwaru nelegálně a jeho komerční hodnota činí 3,8 miliardy korun. „To znamená, že téměř každý třetí program je pirátský. Nejvíce se kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a hry,“ dodal Hlaváč. Softwarové pirátství je v Česku na ústupu, každoročně se daří míru pirátství srazit zhruba o procentní bod.
Chceme odhalit hlavně velké případy pirátství
Protipirátská organizace BSA si od protipirátského programu slibuje odhalení velkých případů pirátství ve firemním sektoru. Dá se předpokládat, že program bude „lovce pirátů“ motivovat k vyhledávání firem s velkým legalizačním potenciálem, nikoli jen malých, nepodstatných případů. „Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc korun. Licence řady specializovaných programů se může vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci,“ vysvětlil Jan Hlaváč.
Snahou programu je postupně eliminovat anonymní oznámení, kterých BSA v současné době získává zhruba 80 procent. „Chceme oznamovatele motivovat, aby vyšli z anonymity a aktivně se podíleli na prokazování trestné činnosti s cílem dosáhnout co nejrychleji náhrady škody. Nechceme být závislí na oznámeních, která jsou velmi často motivována pomstou,“ dodal Jan Hlaváč. Odměna má zároveň sloužit jako kompenzace času a úsilí, jež informátor vynaloží při řešení případu.
BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti administrativy, výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. „Větší firmy se sto a více zaměstnanci si legálnost softwaru obvykle hlídají,“ uzavřel Jan Hlaváč.