BSA varovala před pirátským softwarem
„Kontrolní nákupy softwaru u podezřelých prodejců pravidelně prokazují, že značná část softwaru nabízeného k prodeji prostřednictvím internetu nemá řádnou licenci anebo jde o padělky. Nejčastěji jsou nabízeny formou takzvaně zlevněného softwaru, u kterého nelze ověřit původ,“ shrnul Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské aliance BSA, která sdružuje klíčové výrobce softwaru. Mezi neautorizované zdroje softwaru mohou patřit nabídky softwaru prostřednictvím internetových aukcí a P2P sítí či padělatelé, kteří se na webových stránkách vydávají za oficiální distributory. Rovněž jsou někdy naprosté padělky softwaru vydávány za takzvaný použitý software.
Podvedení uživatelé jsou vystaveni významným právním rizikům. „Ani nákup nelicencovaného softwaru v dobré víře plně nezbavuje kupujícího odpovědnosti za porušování autorského práva, pokud software instaluje a užívá,“ dodal Jan Hlaváč. Užívání nelicencovaného softwaru pro účely podnikání představuje trestný čin porušování autorského práva. Soud podle okolností může uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ uvedl Hlaváč. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun.
Podle BSA je nelegální software často nabízen hluboko pod cenou, ale v poslední době není prý výjimkou, že se ceny nelegálního softwaru příliš neliší. „Někteří podvodníci nabízejí padělky za ceny, které se od obvyklých liší jen mírně. Kupující si pak myslí, že jde pouze o dobrou nabídku,“ varoval Hlaváč.
Téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný. Podle poslední analýzy se v Česku údajně užívá pirátsky 34 % softwaru. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří podle BSA operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).