AVG: Rodiče na internetu sledují své potomky
Digitální uvědomění, pátá studie z řady AVG Digitální deníky, zrcadlí odpovědi 4 400 rodičů s dětmi ve věku mezi 14 a 17 roky z 11 zemí. Studie zjistila, že více než třetina rodičů si je vědoma toho, že aktivity jejich potomků na sociálních sítích mohou ovlivnit jejich vyhlídky na budoucí zaměstnání. Čeští otcové a matky se tohoto faktu obávají ze všech dotázaných rodičů nejméně, ohrožení budoucnosti vidí v obsahu sociálního profilu pouze 29 procent českých rodičů, naproti např. 65 procent španělských rodičů.
Tony Anscombe, Senior Security Evangelist AVG k tomu řekl: „Tento výzkum nás vede k tomu, abychom zvážili, zda Facebook a další sociální sítě nevytváří nový vztah mezi rodičem a dítětem a zda ve skutečnosti vlastně nešpehujeme svoje dítě. Tyto stránky umožňují rodičům zjišťovat, co jejich děti právě dělají, bez toho aniž by je museli neustále osobně kontrolovat, či je přímo zpovídat.“
Studie také odhalila, že čeští rodiče mají nejhorší smýšlení o působení škol při vzdělávání jejich dospívajících dětí v tématu zodpovědného používání internetu (31 procent). V tomto ohledu věří učitelům nejvíce rodiče ve Velké Británii (59 procent).
Will Gardner, generální ředitel neziskové organizace ChildNet International, dodal: „Z naší práce ve školách víme, že mladí lidé používají pro surfování na internetu mnoho různých přístrojů. Také slýcháme od rodičů, že nevědí, jak se jejich dítě připojuje a co dělá online. Jedním z našich poslání je tak podpořit rodiče v tom, aby mluvili se svými malými i dospívajícími dětmi o tom, co dělají na internetu, s kým si povídají, a aby zjišťovali, jestli mají jejich děti nějaké otázky k bezpečnosti. Je skvělé, že se mohou rodiny propojovat online, ale klíčovou součástí online bezpečnosti jsou i setkávání mimo internet.“
Další zajímavá zjištění:
• Skoro čtvrtina britských rodičů si myslí, že jejich dospívající děti posílají po internetu zprávy se sexuálním obsahem, tzv. sexting. V České republice si to myslí pouze 13 procent rodičů.
• Třetina českých rodičů podezřívá svoje potomky z toho, že nelegálně stahují muziku. Jsou v tomto ohledu na druhém místě za Španělskem (45 procent). Nejméně stahují podle studie nelegální hudbu dospívající v Německu (16 procent).
• 40 procent českých rodičů se obává toho, že se na fotografiích, které posílají jejich dospívající děti v reálném čase na sociální sítě, objevují i názvy, kde se děti zrovna pohybují.
• Čtvrtina českých rodičů si myslí, že se jejich dospívající připojuje na pornografické stránky a deset procent na gamblerské stránky. V obou parametrech tomu věří spíše otcové. Navíc, česká mládež dosáhla v obou parametrech nejvyšších čísel ze všech zkoumaných zemí.
• Více než čtvrtina českých rodičů viděla někdy na online profilu svého teenagera hrubý vzkaz. Nejvíce zkušeností (více než čtvrtinu) s tím mají podle svých slov rodiče v Austrálii.
• Co se týče kontroly facebookové stránky svých dětí, čeští rodiče jsou v tomto ohledu rozděleni přesně padesát na padesát, častěji mají sklon ke kontrole matky. Nejvíce kontrolují své děti rodiče v USA (72 procent).