ASUS v Praze představil své nové Copilot+ notebooky

13. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost ASUS ve spolupráci s Microsoftem uspořádala pro své partnery a zákazníky setkání zaměřené na představení novinek z kategorie Copilot+ PC. Hosté se na akci v centrále české pobočky Microsoftu seznámili jak se samotnými počítači, tak i s jejich unikátními softwarovými funkcemi a možnostmi založenými na technologiích umělé inteligence.
ASUS Zenbook S16 UM5606

Během první prezentace nejprve Aleš Petr, device sales lead z Microsoftu, představil jedinečné softwarové funkce a možnosti počítačů Copilot+ PC. Po krátkém, obecném představení přístupu společnosti Microsoft ke cloudu jsme se nejprve dozvěděli, že právě Microsoft je dnes jedinou společností na světě, která je schopná transformovat zákaznickou zkušenost využitím umělé inteligence prostřednictvím webu, cloudu, softwaru i klientského zařízení.

Následně jsme se dozvěděli více o integraci AI do systému Windows. V první fázi, tedy okolo roku 2023, probíhalo vše cloudově. Mezi výhody tohoto přístupu patří možnost využívat velké (škálovatelné) AI modely, přístup z libovolného zařízení, spolupráce více uživatelů, okamžitá aktualizace a nulová potřeba jakékoli konfigurace. Právě nyní pak vstupujeme do fáze, kdy se potřebný AI hardware integruje přímo do klientských zařízení s tím, že potřebné výpočty je možné provádět lokálně. Tento přístup přináší benefity jako okamžitý výkon, využití kontextu daného zařízení (a uložených informací), ochrana osobních údajů a zabezpečení, možnost obejít se bez konektivity ke cloudu nebo snížení (či úplná eliminace) souvisejících nákladů. Do budoucna pak budeme směřovat k hybridnímu modelu (kombinace PC a cloudu) a brát si výhody obou těchto principů.

Microsoft dnes v souvislosti s umělou inteligencí rozlišuje dva typy PC. Jako „AI PC“ se označují počítače s čipem typu NPU, který umožňuje práci s umělou inteligencí v oblasti produktivity, kreativity a zabezpečení prostřednictvím kombinace CPU, GPU a NPU. Mezi požadavky na takováto zařízení patří kromě NPU čipu i integrace platformy Copilot a dedikovaná klávesa pro její rychlé vyvolání. Jako „Copilot+ PC“ se pak označují počítače, které k výše zmíněnému přidávají NPU s výkonem vyšším než 40 TOPS, minimálně 16GB operační paměť a minimálně 256GB úložiště.

Aleš Petr pak zmínil také příležitosti pro prodej nových zařízení. Kromě Windows 11 jako takových a nových AI možností, jako jsou právě Copilot+ počítače, jde např. i o blížící se ukončení podpory systému Windows 10, které je naplánováno na 14. října 2025. Nakonec přidal také tip na tzv. ExpertZone, kde najdete celou řadu užitečných funkcí a možností včetně přístupu k nejnovějším informacím o produktech a službách Microsoftu, tréninky pro partnery i nové zkušenosti a znalosti.

Novinky ze světa notebooků ASUS

Ve druhé prezentaci pak Jiří Jelínek, který působí jako CMM + PR / TPR specialist v ASUSu, představil nové (nejenom) Copilot+ notebooky z portfolia tohoto výrobce.

ASUS Vivobook S15 S5507

Model Vivobook S 15 se stal prvním Windows Copilot+ notebookem značky ASUS. Počítač využívá čipovou sadu Snapdragon X Elite na bázi ARMu s integrovanou NPU jednotkou Qualcomm Hexagon nabízející výkon 45 TOPS (celkový systémový výkon pak dosahuje až 75 TOPS). Mezi další výbavu pak patří až 1TB PCIe 4.0 SSD či 32GB RAM s frekvencí 8 448 MHz. Navzdory svému výkonu pak dokáže nabídnout výdrž baterie přesahující 18 hodin. Z konstrukčního hlediska pak potěší také vysoká mobilita (výška 1,47 cm a hmotnost 1,42 kg) či bohatá konektorová výbava. Uživatelé mohou počítat také s povedeným 15,6" OLED displejem s rozlišením 3K a frekvencí 120 Hz.

ASUS Zenbook S16 UM5606

Další novinkou s pokročilou umělou inteligencí z dílen ASUSu je ultratenký 16" Copilot+ notebook Zenbook S 16 (UM5606), který kombinuje vysoký výkon, kvalitní zpracování i nový vzhled a design. Šasi využívá high-tech keramický hybridní materiál Ceraluminum s bezkonkurenční tvrdostí, která odolává poškrábání i běžnému opotřebení. Počítač staví na nastupující platformě AMD Ryzen AI 300 s grafickým čipem Radeon 890M a výkonem neurální jednotky až 50 TOPS. Pokročilý 3D chladicí systém s odpařovací chladicí komorou a dvěma ventilátory IceBlade umožňuje dosáhnout hlučnosti chlazení pod 25 dB. Zároveň se dokáže automaticky přizpůsobit využití plného výkonu při TDP 28 W.

Nejen při používání přijde vhod kombinace displeje ASUS Lumina OLED s rozlišením 3K a obnovovací frekvencí 120Hz a audiosystému se šesti reproduktory s certifikací Harman Kardon. Zařízení spolehlivě chrání technologie Microsoft Pluton a k dispozici je také nová praktická funkce Windows Passkeys, která uživatelům umožňuje bezpečně ukládat přihlašovací údaje. K dispozici je také infračervená kamera s podporou Windows Hello.

ASUS ProArt P16 H7606

Notebook ProArt P16 vznikl pro uživatele, kteří potřebují mít i na cestách k dispozici vysoký výkon pro kreativní činnosti. Počítač se 16" 4K OLED displejem se může pochlubit špičkovými komponentami v těle s prémiovým povrchem, které je vysoké 14,9 mm a váží 1,85 kg. Je poháněn 50TOPS NPU integrovanou do procesoru AMD Ryzen AI 9 HX 370 v kombinaci s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4070 pro notebooky, která dokáže dodat až 321 TOPS.

Notebook dále nabízí také špičkovou konektivitu (včetně portů jako USB 4, HDMI 2.1 FRL nebo čtečky paměťových karet standardu SD Express 7.0), šesticí reproduktorů, trojicí mikrofonů a pokročilým systémem chlazením se třemi ventilátory a využitím tekutého kovu (kombinace TDP + TGP pak má k dispozici kapacitu 120 W).

ASUS ProArt PX13 HN7306

Konvertibilní notebook ProArt PX13 s úhlopříčkou 13" (ASUS Lumina OLED displeji s 3K rozlišením) a hmotností 1,38 kg je navržen tak, aby díky 360° pantu umožňoval bezproblémové přecházení mezi režimy notebooku, stanu, stojanu nebo tabletu. ProArt PX13 je vybaven procesorem AMD Ryzen AI 9 HX 370 a grafickou kartou až GeForce RTX 4070 pro notebooky, která poskytuje výkon více než 300 TOPS. Vedle připojení Wi-Fi 7 je k dispozici mnoho portů včetně dvou 40Gb/s USB4 pro rychlé nabíjení a připojení externích monitorů, HDMI 2.1 FRL a čtečky UHS-II MicroSD.

ASUS ROG Zephyrus G16 GA605

Model ROG Zephyrus G16 GA605 je nekompromisní herní notebook s tenkým (1,49 cm) a lehkým tělem (1,85 kg) vybavený mobilní grafikou Nvidia GeForce RTX 4070 s TGP 105 W. Výkon pro AI je 321 TOPS. Výpočetní výkon pak zajišťuje procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370, který přidává dalších 31 TOPS (procesorová jádra) + 50 TOPS (grafická jádra). Celkový výkon pro umělou inteligence tedy v případě tohoto zařízení činí 401 TOPS, což z tohoto notebooků dělá zajímavou volbu i pro vývojáře a další náročné pracovníky.

Výhodou je také propracované chlazení (využívá tekutý kov) nebo 2,5K OLED displej s frekvencí 250 Hz a jasem 500 nitů. Vestavěný 80Wh akumulátor pak podporuje také rychlé (200W) dobíjení (polovinu kapacity tak lze doplnit již během 30 minut). Zaujme také bohatá komunikační výbava čítající např. Wi-Fi 7 nebo čtečku karet SD Express 7.0.

ASUS ExpertBook P5405

Na byznysově orientované zákazníky pak cílí ExpertBook P5405 s procesory Intel (Lunar Lake). Notebook s velmi elegantním hliníkovým šasi boduje odolným provedením, kompaktními rozměry a hmotností, 14" 2,5K displejem, spolehlivým zabezpečením (a to již od úrovně BIOSu – NIST 155), AI funkcemi od ASUSu i Microsoftu nebo prémiovou zákaznickou podporou či rozšířenou zárukou.

Profilová karta firmy

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

Název společnosti ASUS vychází ze jména Pegase (Pegasus) – okřídleného koně z řecké mytologie, který byl symbolem moudrosti a vědění. ASUS ztělesňuje sílu, čistotu a dobrodružného ducha tohoto nádherného stvoření. Každým novým produktem, který vytvoří, míří výš a výš.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Prodej počítačů i tabletů zaznamená letos růst, vliv AI je však zatím minimální

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovější prognózy společnosti IDC letos vzroste celosvětový trh s osobními počítači a tablety o 3,8 % na 403,5 milionu kusů. Zatímco pozornost se především díky marketingu zaměřenému na zařízení s umělou inteligencí v kombinaci s blížícím se ukončením podpory systému Windows 10 ubírá hlavně k počítačům, v prodejích výsledky za tento rok ovládnou tablety. Čtěte více

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více