Recenze ASUS ExpertBook P5: Jeden z prvních s Intel Lunar Lake
ASUS ExpertBook P5 (P5405) patří mezi kompaktní přenosné počítače pro firemní klientelu i profesionály na volné noze. Tomu odpovídá jak design a provedení, tak i další vlastnosti.
Notebook je vyrobený z hliníku, váží asi 1,3 kg, a na první pohled se nevyznačuje žádnými výraznějšími designovými prvky. Je spíše strohý, čistý, tak trochu jako MacBooky. Výjimkou může být snad jen štítek s označením výrobce a modelové řady na víku nebo poměrně silně svítící bílá LED ve vypínači, jehož součástí je také čtečka otisků prstů.
Kvalitativně zpracování odpovídá své kategorii – je pevné (někdy se však může trochu klepat víko obrazovky), odolné (splňuje standard MIL-STD 810H), a co oceňuji ze všeho nejvíce – nezachytává otisky prstů ani jiné nečistoty. Na druhou stranu mi občas trochu vadily studené opěrky rukou nebo obtížnější otevírání počítače (chybí jakýkoli prvek, který by to uživateli usnadnil).
Pokud už se však rozevření víka (lze jej rozevřít až do úrovně 180 stupňů) povede, dostane se uživatel k pohodlné klávesnici s příjemným stiskem a odezvou a pro tohoto výrobce typickým rozložením. Podsvícení klávesnice lze regulovat v několika stupních (nebo automaticky) a její součástí je také tlačítko pro aktivaci Microsoft CoPilotu. Za zmínku stojí také odolnost klávesnice proti polití. Ergonomii pomáhá také pohodlný, rozměrný, jednolitý touchpad s podporou chytrých gest pro ovládání jasu, hlasitosti a přetáčení videa. Celkově jsem neměl s ovládáním počítače potíže a na klávesnici i touchpad jsem si zvykl rychle.
Displej, webová kamera a reproduktory
Displej s matnou, antireflexní úpravou o úhlopříčce 14" disponuje jemným rozlišením WQXGA (2 560 × 1 600 bodů), obnovovací frekvencí 144 Hz, jasem 400 nitů a 100% pokrytím barevného prostoru sRGB. V praxi jde o hezký, v některých ohledech až nadstandardní panel.
Pochvalu si zaslouží také reproduktory s certifikací Dolby Atmos. Ty jsou hlasité a mohou se pochlubit i náznakem basů, hloubek a překvapivě i prostorovosti. Dobře tak poslouží nejen během (video)konferenčních hovorů.
Spolehlivě svou práci odvádí i webová kamera s rozlišením 1 080p doplněná o citlivé mikrofony a AI funkce pro vylepšování kvality obrazu i zvuku.
Výkon a provozní vlastnosti
Testovaný ASUS ExpertBook P5 patří k prvním přenosným počítačům s novou procesorovou platformou Core Ultra druhé generace. Intel při představení nových procesorů sliboval výrazné zvýšení energetické efektivity (a tedy i výdrže baterie), vylepšení výkonu i řadu dalších zajímavých vlastností (např. v oblasti integrované grafiky a NPU). Čipy se tak měly stát podstatně konkurenceschopnější vůči procesorům od AMD i Qualcommu.
V našem počítači byl osazen čip Core Ultra 7 258V s osmi jádry (čtyřmi výkonnými a čtyřmi efektivními) a maximální frekvencí 4,8 GHz. Nominální DPT činí 17 W, krátkodobě si však čip může sáhnout až na 37 W. Součástí čipu je také integrovaná 32GB paměť LPDDR5X s frekvencí 8 533 MT/s.
V praxi se výkon opravdu mezigeneračně posunul a konkurenčním platformám se může směle rovnat (ačkoli např. ve vícevlákonových operacích stále trochu ztrácí). Za procesory od Qualcommu pak zaostává během práce na baterii, kde výkon x86 čipů oproti modelům s architekturou ARM výrazně padá. Na druhou stranu tento nedostatek kompenzuje softwarová kompatibilita platformy x86, velmi dobrá efektivita (počítač je většinou tichý a moc se nezahřívá) a dlouhá výdrž.
Notebook nabízí dva sloty pro PCIe 4.0×4 SSD (jeden v provedení M.2 2280, druhý typu M.2 2230), čehož testované zařízení využívalo a nabízelo tak hned 2 TB prostoru. Modely, které budou oficiálně k dostání, nabídnou jedno SSD (512 GB nebo 1 TB), druhý slot (M.2 2230) by však měl být i nadále k dispozici. Při osazení dvou disků lze využít i funkci SafeGuard, která automaticky vytváří záložní kopii uložených dat.
Grafický čip a NPU
Nová generace procesorů Intel přináší také vylepšený integrovaný grafický čip Intel Arc 140V. Výkonově si čip bez problémů poradí s běžnými nároky kladenými na byznysový počítač, navíc se v případě potřeby nezalekne ani občasného provozování moderních her.
Součástí výbavy je také NPU jednotka Intel AI Boost čtvrté generace pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením, jejíž výkon dosahuje 47 TOPS (jako celek pak počítač dosahuje až 120 TOPS). AI využívá např. nástroj ASUS AI ExpertMeet, který rozšiřuje možnosti online meetingů. Kromě vylepšení kvality zvuku a obrazu například přepisuje komunikaci do textové podoby, shrnuje nejdůležitější body, přidává titulky s překlady do různých jazyků nebo doplňuje vodoznak. Vše probíhá lokálně a uživatelé nemusí mít strach o své soukromí. Další možnosti využití AI přidává i Windows 11 a Microsoft Copilot.
Konektivita
Z hlediska kompaktního přenosného počítače toho nelze konektivitě příliš vytknout. Konkrétně ji tvoří:
- 2 x USB-C (Thunderbolt 4 kompatibilní s USB4),
- 2 x USB-A 3.2 Gen 2,
- 1 x HDMI 2.1,
- 1 x kombinovaný 3,5mm audio konektor.
Bezdrátovou komunikaci umožňují technologie Wi-Fi 6E nebo Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.3.
Zabezpečení, ochrana soukromí a rozšířená podpora
Počítač je určený pro nasazení ve firemním prostředí, proto nabízí také odpovídající možnosti zabezpečení, které výrobce slučuje v sadě ASUS ExpertGuardian. Z uživatelského hlediska můžeme zmínit infračervenou webovou kameru a čtečku otisků prstů. Oba tyto prvky spolupracují s technologií Windows Hello. Webová kamera (s krytkou objektivu) dokonce zvládá automatické přihlášení i odhlášení uživatele. Přihlašování pomocí kamery i čtečky bylo vždy rychlé a přesné. Pro fyzické zabezpečení proti krádeži či přemístění lze využít zámek Kensington Nano Security.
Na systémové úrovni je k dispozici i řada dalších prvků včetně TPM 2.0, podpory protokolu Absolute Persistence 2.0 (Computrace), čipu Microsoft Pluton, FIDO 2, pokročilých možností ochrany BIOSu apod. Nechybí ani bezplatné roční členství v McAfee+ Premium.
Počítač je vybavený BIOSem uzpůsobeným firemnímu nasazení (je kompatibilní s NIST SP 800-155) a ve spojení s technologiemi Windows 11 Secured-core PC poskytuje zesílenou obranu proti zranitelnostem softwaru i firmwaru. Pro zajištění dlouhodobé bezpečnosti poskytuje ASUS pětiletou podporu pro aktualizace systému BIOS a ovladačů.
Protože výrobce dobře chápe kritické potřeby moderních profesionálů, nabízí zákazníkům balíček služeb ASUS Business Support, který zahrnuje opravu na místě u zákazníka, specializovanou technickou pomoc a nepřetržitou zákaznickou podporu. Součástí některých konfigurací je navíc tříletá záruka ON-SITE NBD.
Výdrž a napájení
Dostáváme se k dalšímu benefitu tohoto přístroje. Napájení má na starosti tříčlánkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 63 Wh, jehož dobíjení probíhá pomocí USB-C adaptéru.
Výdrž baterie je samozřejmě vždy individuální a záleží na mnoha aspektech. Dá se však očekávat, že uživatelé nebudou zklamaní a na jedno nabití zvládnou pracovat dlouhé hodiny. Osobně jsem neměl problém s počítačem absolvovat 10 až 15 hodin méně až středně intenzivní práce. Samotný výrobce pak hovoří dokonce až o 28 hodinách…
Závěr
ASUS ExpertBook P5 je povedený notebook pro firemní klientelu. Vyzdvihnout je potřeba příjemné rozměry a hmotnost, ergonomii, displej, výkon a kapacitu RAM i SSD, kultivovaný chod ventilátoru, konektivitu, výdrž baterie nebo možnosti zabezpečení. Výhodou jsou také rozšířená podpora a záruky.
Nedostatků je minimum – zmínit lze např. lehce se pohupující víko, složitější otevírání nebo poměrně intenzivně svítící diodu na vypínači. Z celkového pohledu jde však o drobnosti.
Prodejní cena novinky začíná na 23 tisících korunách včetně daně, nejvyšší konfigurace přijde na 33 490 korun včetně daně.
Plusy:
- rozměry a hmotnost, zpracování,
- ergonomie, klávesnice, touchpad,
- výkon a kapacita RAM i SSD,
- procesor, GPU, NPU,
- tiché chlazení,
- příjemný displej,
- konektivita a zabezpečení,
- výdrž baterie,
- rozšířené záruky a podpora.
Minusy:
- notebook se špatně otevírá,
- někdy lehce se pohupující víko,
- LED na vypínači.