Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %
„O kybernetické bezpečnosti se dnes mluví i na těch nejvyšších úrovních, protože kybernetické riziko je zároveň i obchodní riziko. Výdaje na bezpečnost tak zůstávají vysoké a nesou s sebou určitou míru imunity vůči negativním dopadům ekonomické nejistoty. Nástup GenAI a dalších technologií umělé inteligence ve skutečnosti přispívá ke zvýšení rozpočtů na bezpečnost,“ uvedl Frank Dickson, viceprezident skupiny Security & Trust ve společnosti IDC. „GenAI přináší tlak na zvyšování rozpočtů na kybernetickou bezpečnost na dvou frontách: na zabezpečení vývoje a používání aplikací GenAI v organizacích a na využití asistentů GenAI ke zvýšení úrovně a výkonu bezpečnostních pracovníků, a to jak z hlediska efektivity, tak účinnosti.“
Největší kategorií byla v roce 2023 síťová bezpečnost s celosvětovými tržbami ve výši 27,4 miliardy dolarů. Téměř tři čtvrtiny těchto příjmů pocházely ze čtyř sekundárních trhů: Firewall/Unified Threat Management (UTM), Secure Web Gateway, Web Application a API Protection; a Virtual Private Network (VPN)/Zero Trust Network Access (ZTNA). Kategorie zabezpečení sítí zahrnuje i pět dalších sekundárních trhů: Segmentace, Ochrana infrastruktury, Systémy detekce narušení / Systémy prevence narušení (IDS/IPS); Zprostředkovatel zabezpečení přístupu do cloudu; a Síťový sandboxing.
Dalšími největšími technologickými kategoriemi byly Endpoint Security a Security Analytics s tržbami ve výši 21,6 miliardy USD, resp. 20 miliard USD. Příjmy v segmentu zabezpečení koncových bodů byly rozděleny mezi sekundární trhy Modern Endpoint a Consumer Digital Life Protection. Téměř dvě třetiny tržeb v segmentu Security Analytics tvořily sekundární trhy nástrojů pro správu zranitelností a nástrojů pro správu bezpečnostních informací a událostí (SIEM). Zbytek připadl na trhy nástrojů pro analýzu zabezpečení sítě, nástrojů pro orchestraci a automatizaci a cloudově nativního XD řešení.
Zbývající technologické kategorie (správa identit a přístupu, zabezpečení informací a dat a platformy pro ochranu nativních aplikací v cloudu CNAPP) - přinesly v roce 2023 kombinované tržby ve výši 37,8 miliardy dolarů.
Technologickou kategorií s největším meziročním nárůstem tržeb v roce 2023 byly Cloud Native Application Protection Platforms s 31,5 %, následované Identity and Access Management s 21,4 %. Všechny ostatní kategorie zaznamenaly meziroční růst tržeb v rozmezí od středních do vyšších desítek procent.
Z hlediska způsobu nasazení získával veřejný cloud nadále rostoucí podíl výdajů na bezpečnostní produkty. V roce 2023 téměř dvě třetiny všech příjmů z bezpečnostních produktů pocházely z nasazení ve veřejném cloudu a zbytek z nasazení on-premise a hardwarových zařízení.
Pět největších společností na trhu bezpečnostních produktů v roce 2023 byly Microsoft, Palo Alto Networks, Cisco, Gen Digital a Fortinet s celkovými příjmy ve výši 28,8 miliardy USD, což představuje téměř 27 % celkového trhu.