Tvůrci obsahu proměňují tok dat na internetu

30. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Při posuzování toku dat na internetu bývalo běžné zaměřovat se na parametry stahování obsahu. Tím, že se stále více uživatelů internetu stává zároveň tvůrci obsahu, je důležité hodnotit i nahrávání obsahu. Zatímco u mobilních dat jde zejména o nahrávání na sociální sítě a o komunikaci, u fixních sítí, jako je domácí Wi-Fi, je v popředí sdílení souborů a nahrávání videí.

V dnešní době má téměř každý možnost stát se do jisté míry tvůrcem obsahu, ať už jde o tvorbu a sdílení fotek, obrázků nebo videí na sociální sítě, jako je Facebook, Snapchat nebo TikTok nebo o nahrávání libovolných videí třeba na YouTube. To vede k tomu, že stále více lidí nevyužívá už pouze download, ale také upload. Velmi podstatnou kategorií ve sdíleném obsahu u fixních i mobilních sítí je také komunikace, u které převažují videohovory,“ uvedl Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

„U fixních sítí můžeme vidět, že aplikace na sdílení souborů zastupují více než čtvrtinu celkového provozu uploadu, další v řadě je pak nahrávání videí se 13 % a komunikace s 11 %. U mobilních sítí je na prvním místě nahrávání na sociální sítě se 23 % celkového provozu, další v řadě je pak komunikace se 16 % a sdílení souborů s 15 %,“ dodal Jaroslav Cihelka.

U mobilních sítí jsou pro upload nejvýznamnější aplikace TikTok a Facebook Messenger s 8 %, následuje Snapchat a Amazon AWS se 6 %, a s 5 % se zařazují YouTube, Facebook a iCloud. U fixních sítí jsou výsledky odlišné, na prvním místě je iCloud s 9 %, navazuje FaceTime s 5 % a Google Cloud storage, Google, platformy YouTube a BitTorrent mají shodně po 4 %.

V kategorii sdíleného obsahu u fixních sítí reprezentuje prvenství doručování souborů (29 %) a streaming (19 %), u mobilních sítí je pořadí prvních dvou opačné, převažuje streaming (20 %) a až za ním je doručování souborů (16 %).

Údaje vyplývají z analýzy Sandvine zveřejněné českou společností ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

Štítky: 

Podobné články

Počet DDoS útoků na české firmy klesl, u kritické infrastruktury však rostl

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy klesly v říjnu po několikaměsíční stagnaci na jednu z nejnižších úrovní za poslední roky. Potvrdil se tak trend, že útočníkům již většinou nejde o plošné zahlcení celé infrastruktury, ale soustředí se na specifické útoky. Více tak cílí například na subjekty kritické infrastruktury státu, kde naopak počet DDoS útoků rekordně vzrostl. Čtěte více

Obětí phishingu se v posledním roce stalo až 80 % organizací kritické infrastruktury

15. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Kritická infrastruktura je velmi atraktivní pro útočníky a je tak pod neustálým tlakem kybernetických hrozeb. Hlavním vstupním bodem, který útočníci používají, jsou stále e-maily. Na 1 000 zaměstnanců připadalo 5,7 úspěšných phishingových útoků za rok. I přesto většina organizací nenahlíží na e-maily jako na nebezpečí. Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy dlouhodobě stagnuje. Intenzitě útoků kraluje Rusko

22. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Objem DDoS útoků mířících na tuzemské firmy i v září stagnoval a navázal tak na předchozí měsíce. Nejvíce útoků míří již více než rok bez přestávky z Ruska, které v září šestý měsíc v řadě kralovalo také z pohledu intenzity útoků. Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy o prázdninách stagnoval

28. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Objem DDoS útoků na české firmy po červnovém mírném nárůstu v první polovině prázdnin stagnoval. Nejvíce útoků míří již rok bez přestávky z Ruska, které již čtvrtý měsíc v řadě kralovalo také z pohledu intenzity útoků. Právě rostoucí intenzita jednotlivých útoků a jejich kvalita se stávají největší hrozbou. V poslední době se také stále více zneužívají i DNS servery. Čtěte více