All-in-one počítače ušetří nejen místo a energii
Již jsme si naznačili, že počítače typu „vše v jednom“ kombinují monitor s „počítačovou částí“, která se ukrývá buď přímo za obrazovkou, nebo v jejím podstavci. Nejznámějším představitelem tohoto tržního segmentu je bezesporu Apple iMac, ale svá „želízka v ohni“ mají v tomto segmentu i další výrobci osobních počítačů. Na následujících řádcích si proto přiblížíme, proč se takovými počítači vůbec zabývat a pro koho by mohly být zajímavé.
Kompaktní provedení šetří prostorem
Díky tomu, že klasické all-in-one počítače rozměrově v podstatě kopírují standardní monitory (případně jsou nepatrně větší), máme na světě první (a možná vůbec největší) benefit této třídy zařízení – schopnost šetřit místem. Takové počítače se tedy hodí i do míst, kde není prostoru nazbyt – typicky může jít o recepce, ordinace, obchody či restaurace, menší kanceláře, koleje nebo internáty, ale třeba také dětské pokojíky či domácí pracovny či pracovní koutky v malých bytech. Tam i na spoustě dalších míst může být každý ušetřený centimetr krychlový prostoru výhodou.
S výše zmiňovaným argumentem úzce souvisí i fakt, že podle průzkumu společnosti Digitimes tvoří největší podíl prodejů all-in-one počítačů modely s úhlopříčkami obrazovky 20" až 25". Obecně jde tedy (i ve srovnání s dnes nejprodávanějšími monitory) spíše o menší přístroje, ačkoli v nabídkách výrobců narazíme i na zařízení s většími obrazovkami.
Na místech s hodně omezeným prostorem mohou být výhodou také modely s dotykovou obrazovkou, při jejichž obsluze se lze obejít bez myši a klávesnice, kterou nahradí dotyky prstů či stylusu. Dotykové ovládání, na které jsme zvyklí z tabletů či telefonů, však ocení i řada běžných uživatelů a vhod mohou přijít např. i při různých formách interaktivní zábavy v dětském pokojíku (nebo třeba školní učebně) nebo ve výuce. Je proto dobře, že výrobci zařazují „touch“ modely do nabídek stále častěji.
Výhodou kompaktních rozměrů (a menší hmotnosti) může být také lepší mobilita. Ne že by se u all-in-one počítačů primárně počítalo s častým přenášením či převážením, ale ve srovnání s běžným desktopem to nebude ani zdaleka tak velký problém. A jak se dozvíte později, některé modely s tím dokonce přímo počítají…
Výrobci all-in-one počítačů nejčastěji využívají různé formy IPS panelů, které jsou univerzální a cenově dostupné. Podobně jako u notebooků či monitorů se však dá nejspíš brzy počítat také s nástupem OLED, mini LED a dalších pokročilých technologií, které nabízejí např. jasnější a věrnější barvy, rychlejší odezvu či vyšší jas a kontrast. Na druhou stranu mívají vyšší spotřebu a obecně bývají náročnější na odvod tepla, což by mohlo v případě all-in-one počítačů, které často na malé ploše za obrazovkou sdružují i relativně výkonný hardware, způsobovat problémy s odvodem tepla a zahříváním, a potažmo tedy i s provozními vlastnostmi a dlouhodobou životností samotného panelu i dalších použitých komponent. Nechme se tedy překvapit, zdali a případně jak se výrobci s touto výzvou v budoucnu vypořádají.
Úsporné komponenty pro tichý a efektivní provoz
Stále výkonnější komponenty, primárně procesory a grafické karty, ale třeba i paměti, úložiště a dnes i další prvky, generují nezanedbatelné množství tepla, které je potřeba odvádět z vnitřku počítačů. Výrobci jsou proto při návrhu a výrobě all-in-one počítačů, podobně jako v případě notebooků nebo mini PC, nuceni sahat ke kompromisům. Často tak volí hardware navržený pro využití v přenosných počítačích vyrobený tak, aby produkoval co nejméně tepla a bylo možné jej snadněji a rychleji zchladit. Na druhou stranu to v dnešních podmínkách nepřináší žádná větší omezení, protože i „mobilní“ hardware je (samozřejmě i v závislosti na konkrétní specifikaci dané sestavy) dostatečně výkonný pro drtivou většinu běžných, každodenních činností včetně hraní her. Výkonnou pracovní stanici tedy nenahradí, ale obecně by nedostatek výkonu neměl být problémem.
Zájemci o all-in-one počítače mohou dnes vybírat ze široké škály zařízení s moderními procesory od AMD i Intelu, integrovanými i dedikovanými grafickými čipy, rychlými SSD úložišti i dostatečným množstvím operační paměti. Totéž platí o komunikační a konektorové výbavě – standardem jsou dnes bezdrátové technologie Wi-Fi i Bluetooth a dostatečné množství moderních konektorů (včetně USB-A a USB-C). Velká většina dostupných modelů nabízí i nějakou formu obrazového výstupu, který se uplatní nejen při připojení druhého monitoru, ale třeba také při použití s projektorem či televizorem. V tomto případě však nemusí jít o pravidlo, a pokud je to pro vašeho zákazníka důležité, je vhodné si tento parametr pohlídat.
Totéž platí o budoucím vylepšování a rozšiřování základní výbavy – podobně jako u notebooků totiž může být většina komponent v počítači buď dostupná jen velmi obtížně, nebo dokonce napevno integrovaná bez možnosti budoucího upgradu. Opět je tak vhodné tento parametr při koupi ověřit a případně do dostatečného hardwaru investovat hned při pořízení nového PC a na možnost dalšího rozšiřování se raději příliš nespoléhat.
Tento trend tedy bohužel není příliš v souladu se stále větším tlakem na ekologii a udržitelnost, protože na rozdíl od tradičního počítače s externím monitorem (kde lze většinou bez problémů vyměňovat jednotlivé komponenty a v případě potřeby nahradit třeba i obrazovku) bude případný servis all-in-one počítače často náročnější záležitostí (pokud bude vůbec možný a finančně výhodný).
All-in-one PC pro firemní klienty
Pojďme si tedy nyní alespoň ve zkratce přiblížit některé zajímavé modely z nabídek jednotlivých výrobců.
Acer na firemní zákazníky míří např. modely řady Veriton Z a Veriton Vero (u kterých klade důraz za ekologii a udržitelnost). Počítače Veriton AIO jsou k dispozici v různých velikostech a konfiguracích, kombinují tenké rámečky a kvalitní displeje a zaujmou např. širokými možnostmi polohování nebo zasouvací webkamerou.
Celou řadu zajímavých byznysově orientovaných all-in-one počítačů má v nabídce ASUS. Zmínit můžeme např. úsporný, kompaktní 15,6" dotykový model ExpertCenter E1, který zaujme nejenom praktickým stojanem, ale také vestavěnou UPS (baterií) pro zajištění chodu i při téměř tříhodinovém výpadku napájení (nebo při potřebě pracovat s počítačem kdekoli mimo elektrickou přípojku). Další specialitou je model ExpertCenter E5, který může být na zadní straně osazen doplňkovým Full HD displejem s úhlopříčkou 5,65″ pro zobrazení informací osobě na druhé straně počítače (ať již jde o recepce, prodejní místa, či zařízení jako reklamní poutač pro kolemjdoucí).
Z portfolia Dellu můžeme zmínit např. spolehlivé modely řady Optiplex 54xx a 74xx s moderním designem, řadou konfigurací, širokou konektivitou a mnoha důmyslnými konstrukčními prvky včetně odpojitelné webové kamery.
V případě HP můžeme vybírat např. z řad Pro 240 a ProOne 440, které zahrnují různé konfigurace všestranných a veskrze také cenově dostupných all-in-one počítačů vhodných pro byznys. Nároční zákazníci pak zvolí některý z modelů série Envy, které vedle pokročilé hardwarové výbavy kladou důraz také na elegantní design, kvalitní materiály a další prémiové funkce a vlastnosti.
Několika modely se zákazníky snaží zaujmout také firma MSI. Zmínit můžeme např. MSI PRO AP243TP nebo MSI PRO AP242, které v obou případech nabízejí webové kamery s podporou funkce Windows Hello a další zajímavé funkce.
Širokou nabídkou all-in-one počítačů rozprostřenou napříč různými cenovými spektry disponuje také společnost Lenovo. Pro méně náročné jsou vhodné modely řady ThinkCentre neo (zmínit můžeme např. elegantní 23,8" nebo 30a), nároční uživatelé pak rádi sáhnou třeba po modelu M90a Pro, který aktuálně přichází na trh ve své čtvrté generaci s řadou vylepšení. Zajímavou alternativou může být také modulární řešení ThinkCentre Tiny-in-One tvářící se jako all-in-one zařízení, ale počítač a monitor jsou v tomto případě nezávislými (oddělenými) prvky.
All-in-one PC pro běžné uživatele
Také v případě spotřebitelských počítačů určených pro běžné spotřebitele můžeme vybírat z rozsáhlé nabídky rozprostřené v různých cenových úrovních.
U Aceru můžeme jmenovat například řady Aspire C22 a C24, které zahrnují modely jejichž koncové ceny startují již na úrovni deset tisíc korun. Na opačné straně spektra pak můžeme narazit na stroje jako Aspire C27, S27 nebo S32, které již uspokojí i náročnější zákazníky.
Celou řadu všestranných modelů s atraktivním designem nabízí také ASUS. Z těch levnějších můžeme zmínit ASUS 21, z pokročilejších pak stojí za zmínku různé varianty přístrojů ASUS Zen 24 a ASUS AiO 24.
Stranou nestojí ani Dell. Také v jeho případě najdeme hned několik modelů vhodných pro běžné uživatele, které jsou navíc dostupné v mnoha různých konfigurací, a to včetně zástupců vybavených dotykovými obrazovkami. V případě Dellu bychom měli pozornost zaměřit např. na počítače jako Inspiron 24 (Touch) nebo Inspiron 27 (Touch).
Rozsáhlým portfoliem počítačů „vše v jednom“ disponuje rovněž HP. Začít můžeme cenově dostupnými modely jako HP 22 a HP 24 a postupně můžeme přejít až k modelům jako HP 27 nebo HP Pavilion 27 či HP Pavilion 32. Ve všech případech jde o elegantní přístroje dostupné v různých barevných provedeních a zajímavou výbavou (dle konfigurace). Prostor si zaslouží také novinka Envy Move s praktickým madlem pro přenášení a vestavěnou baterií s výdrží asi čtyři hodiny.
U společnosti Lenovo můžeme začít cenově dostupnými PC řady IdeaCentre 3 AIO, na kterou plynule navazuje pokročilejší série IdeaCentre 5 AIO schopná uspokojit i potřeby náročnějších zákazníků. Vrcholem nabídky je prémiová rodina Yoga AIO 7 s výbornou výbavou, elegantním designem, duálními 5W reproduktory JBL a připojitelnou IR kamerou.
All-in-one počítače mimo svět Windows
Až doposud jsme hovořili převážně o počítačích se systémem Windows, ale bylo by velkou chybou nepodívat se i jinam. Na světě je totiž ještě jeden výrobce, který v segmentu all-in-one počítačů hraje velmi důležitou roli. Je jím samozřejmě Apple se svým 24" iMacem. V jeho případě je těžké hovořit o tom, zdali spadá do byznysové, nebo spotřebitelské sféry – jednoduše se s ním můžeme setkat v domácnostech i ve firmách. Tento dnes již prověřený model zaujme atraktivními barevnými variantami, kvalitním displejem, zajímavou výbavou i operačním systémem Mac OS, který můžeme dle svých preferencí považovat současně za výhodu i nevýhodu.
Další kategorii zařízení tvoří all-in-one počítače se systémem Chrome OS. V tomto případě jde rovněž o velmi specifické přístroje, jejichž výhody a nevýhody pramení z použité primárně „cloudové platformy“ od Googlu. Ve svých portfoliích však alespoň několik málo takto koncipovaných modelů nabízí většina hlavních výrobců.