Cloud v Česku využívá už 77 % firem

8. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Cloudové služby si začínají podmaňovat český trh. V nadcházejícím roce do nich firmy plánují investovat téměř třetinu svého IT rozpočtu. Alespoň jedno řešení založené na cloudu využívá v Česku 77 % firem, přičemž těchto řešení najdete ve firmách zpravidla více.

Zpráva softwarové společnosti SAP „Journey to the Cloud“, vycházející z průzkumu agentury Kantar, odhalila, že české firmy využívají cloudové systémy průměrně v šesti různých oblastech svého podnikání.

„České podniky si velice dobře uvědomují, že budoucnost spočívá v přechodu z klasických serveroven na systémy, které jim dokáží poskytnout potřebnou flexibilitu a efektivitu. V následujícím roce plánuje více než polovina z nich implementovat alespoň jeden systém běžící v cloudu,“ uvedla Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR.

Česká specialita: správa a zpracování dat

Při pohledu na využívání i plánované investice do cloudu čeká český trh podle zprávy firmy SAP příznivá budoucnost. Alespoň jedno cloudové řešení využívá již 77 % firem, přičemž v nadcházejícím roce podniky investují v průměru 30 % svých IT rozpočtů právě za tímto účelem. Dvě třetiny dotázaných pak uvedly, že investice plánují v budoucnu navyšovat. Pouhých 5 % přiznává, že bude investovat méně. 

Ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy vyniká Česko ve správě a zpracování dat. Více než polovina firem už nějaké cloudové řešení má a dalších 27 % zvažuje jeho využití v následujících dvou letech. Pomyslné prvenství sdílíme se Srbskem, kde využívá cloud pro správu dat 54 % firem a 23 % o něm uvažuje. 

České firmy dále nejčastěji využívají cloudová řešení v oblasti bezpečnosti (48 %) a účetnictví (46 %). V regionálním srovnání nejvíce zaostáváme v oblasti e-commerce, kde cloud využívá pouze třetina lokálních firem. Hůře je na tom pouze Rakousko s 24 %.

Bezpečnost jako největší výhoda i obava

Mezi nejčastější důvody pro investice do cloudu uvedly české firmy potřebu práce na dálku a flexibilitu. V tom se shodne více než třetina respondentů. Podobný podíl dotázaných vidí jako největší přínos bezpečnost dat.

Právě bezpečnost je v Česku stejně jako v ostatních zemích střední a východní Evropy i největší obavou související s cloudovými řešeními, zejména únik hesel a citlivých údajů. To zmiňují téměř tři čtvrtiny manažerů. Sedm z deseti dotázaných se obává ztráty dat a neoprávněného přístupu k citlivým údajům.

Zavedení bezpečnostních certifikátů od nezávislých hodnotitelů a možnost šifrování dat dodavatelem vnímá čtvrtina manažerů jako faktory, které by v jejich firmách zrychlily přechod do cloudu. Častěji zmiňovali dotázaní pouze zjednodušení integrace cloudových řešení a přenosu dat mezi nimi.

České firmy na cestě za standardizací

Podle zprávy SAP se více než polovina firem ve střední a východní Evropě nachází uprostřed digitální transformace a zavádí nové systémy, které jim poskytnou lepší integraci, flexibilitu a konzistentnější digitální ekosystém.

V Česku uvedlo 27 % manažerů, že jejich společnost využívá plně standardizovaných podnikových informačních systémů (ERP). To je společně s Rumunskem druhý nejvyšší podíl v regionu za Srbskem se 36 %. Nejméně firem s plně standardizovaným ERP systémem je v Rakousku a Polsku, kde tento podíl nedosahuje ani 20 %. Z českých respondentů pak více než polovina označila vlastní firemní systémy za blížící se standardu a pouhá jedna desetina dotázaných za velice různorodé. 

„S rychlým růstem cloudového trhu jde ruku v ruce i vznik velkého množství systémů, které na tento trend reagují. Při diskuzích s klienty proto často probíráme i téma standardizace. Získání souhrnného přehledu o činnostech firmy je totiž často složité, když máte různá řešení od několika dodavatelů. Jednotná platforma proto pomůže nejen vytvořit centrální zdroj informací, ale ušetří čas i zdroje, které lze využít u činností s vyšší přidanou hodnotou,“ uzavřela Hana Součková.

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Microsoft představil své první „cloudové“ PC, na kterém běží „streamovaná“ Windows

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil miniaturní zařízení Windows 365 Link, na kterém běží systém Windows 11 a další služby pouze prostřednictvím streamování z cloudu. Zařízení v ceně okolo 8 000 Kč bez daně se chová jako tenký klient a cílí primárně na firemní zákazníky. Čtěte více

Pure Storage zjednodušuje migraci podnikových prostředí VMware do cloudu Microsoft Azure

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage představila novou nabídku blokového úložiště poskytovaného formou plně řízené služby (STaaS) pro AVS. Nové řešení Pure Storage Cloud pro Microsoft Azure VMware Solution (AVS), které bude již brzy dostupné v preview verzi, bude nabízeno jako nativní integrace do platformy Azure. Čtěte více

Synology Experience Day Praha přilákalo na 300 účastníků

18. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Synology)
Společnost Synology uspořádala konferenci zaměřenou na představení svého nejnovějšího hardwaru, softwaru a služeb. Kromě problematiky ukládání a zálohování dat nebo videodohledu se celým programem prolínala i další zákaznicky atraktivní témata včetně umělé inteligence. Na téměř tři stovky partnerů čekal kromě přednášek i bohatý doprovodný program. Čtěte více