Nový špionážní malware CloudMensis cílí na uživatele zařízení s macOS
Malware jako svůj řídící a kontrolní (C&C) kanál využívá tři různá cloudová úložiště: pCloud, Yandex Disk a Dropbox. CloudMensis může vydávat 39 příkazů, včetně exfiltrace dokumentů, stisků kláves a snímků obrazovky na napadených zařízeních. Metadata z použitých služeb cloudových úložišť ukázala, že první Mac útočníci kompromitovali 4. února 2022. Zatím velmi omezené rozšíření CloudMensis naznačuje, že jde o cílenou operaci.
CloudMensis představuje hrozbu pro uživatele počítačů Mac, ale jeho velmi omezené rozšíření naznačuje, že je používán jako součást cílené operace. Podle analýzy společnosti Eset využívají útočníci CloudMensis na konkrétní cíle, které jsou pro ně zajímavé. Využití zranitelností k obejití bezpečnostních systémů operačního systému macOS ukazuje, že se útočníci aktivně snaží maximalizovat úspěch svých špionážních operací. Během výzkumu zároveň analytici nezjistili žádné neznámé zranitelnosti (zero days), které by útočníci využívali. Eset tedy doporučuje používat zařízení s aktualizovaným systémem macOS, aby se uživatelé vyhnuli alespoň obcházení bezpečnostních systémů.
CloudMensis využívá k exfiltraci citlivých dokumentů známá cloudová úložiště
„Stále nevíme, jak se CloudMensis prvotně šíří a kdo jsou jeho cíle. Obecná kvalita kódu a absence obfuskace neboli zastíracích prvků v kódu ukazuje, že útočníci možná nejsou příliš obeznámeni s vývojem na počítačích Mac a nejsou příliš pokročilí. Přesto vynaložili mnoho prostředků na to, aby se CloudMensis stal výkonným špionážním nástrojem a hrozbou pro potenciální cíle,“ vysvětlil Marc-Etienne Léveillé, výzkumný specialista společnosti Eset, který CloudMensis analyzoval.
Jakmile CloudMensis získá administrátorská oprávnění ke spuštění malwaru, spouští v první fázi kód, který prostřednictvím cloudového úložiště rozšíří svou funkcionalitu.
Druhá fáze je mnohem rozsáhlejší část útoku, ve které malware již obsahuje řadu funkcí, díky kterým dokáže shromažďovat informace z napadených počítačů Mac. Záměrem útočníků je zde jednoznačně exfiltrace dokumentů, pořizování snímků obrazovky, prohlížení e-mailových příloh a dalších citlivých dokumentů. V současné době dokáže malware vykonávat 39 příkazů určených ke špehování obětí.
Metadata ze zneužitých služeb cloudových úložišť odhalují zajímavé podrobnosti o operaci, například, že příkazy začaly být botům předávány již od 4. února 2022.
Společnost Apple nedávno přiznala výskyt spywaru, který se zaměřuje na uživatele jejích produktů, a v systémech iOS, iPadOS a macOS představila režim Lockdown Mode, který deaktivuje funkce často zneužívané ke spuštění kódu a nasazení malwaru.
Více informací
Další technické podrobnosti o malwaru CloudMensis najdete v příspěvku na webu WeLiveSecurity.