Prosinec přinesl stabilizaci důvěry v ekonomiku

3. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v prosinci meziměsíčně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 95,5. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se nezměnil a zůstal na hodnotě 96,2, indikátor důvěry spotřebitelů se po třech měsících výrazného poklesu meziměsíčně zvýšil o 1,9 bodu na hodnotu 92,3.

Ve srovnání s prosincem loňského roku jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na vyšší úrovni.

„Prosincový konjunkturální průzkum přináší stabilizaci ekonomického sentimentu. Ten v průběhu roku zaznamenal několik výrazných zvratů a pohyboval se v mimořádně širokém pásmu 17 bazických bodů. Jeho spotřebitelská část dokonce v rozmezí 21,5 bodu. V posledním měsíci roku se důvěra udržela na listopadové úrovni. Mírně vzrostly všechny dílčí indikátory s výjimkou indikátoru důvěry ve službách, který poklesl zejména v důsledku výrazného zhoršení hodnocení aktuální ekonomické situace,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,6 bodu na hodnotu 93,8. Podnikatelé v průmyslu zhodnotili svou současnou celkovou poptávku mírně lépe než v listopadu. Stav zásob hotových výrobků se nezměnil a zůstává stále vysoký. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se meziměsíčně téměř nezměnil. Meziročně je důvěra podnikatelů v průmyslu nepatrně vyšší. 

Důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se oproti minulému měsíci zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,2 bodu na hodnotu 115,2. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se meziměsíčně mírně snížil. Respondenti neočekávají v příštích třech měsících změnu stávajícího počtu zaměstnanců. Ve srovnání s prosincem 2020 je důvěra ve stavebnictví vyšší.

I v odvětví obchodu se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,5 bodu na hodnotu 106,2. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se oproti listopadu téměř nezměnil. I v prosinci očekával rekordní počet obchodníků (nejvyšší od počátku sledování) růst cen prodávaného zboží v období příštích tří měsíců. Podnikatelé ve stejném časovém horizontu očekávají téměř neměnný vývoj své ekonomické situace. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně téměř nezměnil. Meziročně je důvěra podnikatelů v obchodě vyšší.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,0 bodu na hodnotu 95,3. Oproti listopadu se výrazně snížil podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou ekonomickou situaci, zároveň se ale mírně zvýšil podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou i očekávanou poptávku v období příštích tří měsíců. Meziměsíčně je důvěra ve službách vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěryv prosinci vzrostl o 1,9 bodu na hodnotu 92,3. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace zůstává výrazně vysoký. Podíl respondentů očekávajících zhoršení jejich vlastní finanční situace v období následujících 12 měsíců se oproti listopadu snížil. Počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen oproti listopadu mírně poklesl, přesto ale zůstává druhý nejvyšší od počátku sledování. Obavy z růstu nezaměstnanosti se ve srovnání s minulým měsícem mírně snížily. Počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky, se opět snížil. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nepatrně vyšší.

(Sběr dat za podnikatelskou a spotřebitelskou část probíhal v období od 1. do 17. prosince 2021.)

Štítky: 

Podobné články

HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,3 %. Čtěte více

HDP meziročně vzrostl o 0,6 %

4. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna stavu zásob. Čtěte více

Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku se znovu meziměsíčně snížila

27. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ vyjádřený bazickým indexem se oproti červenci snížil o 1,4 bodu na hodnotu 93,7, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,5 bodu na hodnotu 93,0 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,3. Čtěte více

Důraz na kyberbezpečnost i „práce z domova“ navyšují objem zakázek v oblasti financování IT

23. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: SGEF)
Objem nebankovního financování hardwaru a softwaru výrazně roste. V meziročním srovnání se letos navýšil až o 50 %. Na trojnásobek se pak meziročně zvedl objem financovaných projektů přímo v oblasti digitální bezpečnosti. Celkově financované projekty dosahují objemu v řádu miliard korun ročně. Čtěte více