Příležitost pro vývojáře: IP kamery Axis nabídnou výkonnější čip a vylepšenou platformu pro vývoj aplikací
Obě novinky společnosti Axis potvrzují trend tzv. edge computingu, kdy se neustále zvyšuje výkon koncových zařízení. Zatímco nový procesor ARTPEC-8 se stane základem naprosté většiny produktů síťového videa společnosti Axis, díky otevřené platformě ACAP verze 4 můžou následně partneři společnosti Axis pro tato zařízení navrhovat pokročilejší aplikace na míru.
ARTPEC-8: výkonnější čip v IP kamerách podporuje hluboké učení
„S ARTPEC-8 se společnost Axis vydává na cestu k nové éře vzrušující edge analytiky založené na hlubokém učení,“ uvedl Johan Paulsson, technologický ředitel Axisu. Příkladem analytiky na bázi umělé inteligence, kterou procesor ARTPEC-8 umožňuje, je přesná detekce a klasifikace objektů v reálném čase, jež dokáže rozlišovat mezi různými druhy objektů, například typy vozidel. Videoanalýza přímo v koncovém zařízení přináší významné výhody: při kompresi nebo přenosu se neztrácejí žádné informace, tudíž jsou výsledky spolehlivější. Umožňuje rychlejší reakce na události a úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Tím se výrazně snižuje riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému.
Kromě analytických funkcí nabídne ARTPEC-8 i vyšší úroveň zobrazování. Podporuje i nadále funkce Axis Lightfinder 2.0 a Axis Forensic WDR pro nejvyšší kvalitu obrazu za obtížných světelných podmínek. Ty jsou základem technologie Axis Scene Intelligence, která je navíc kombinuje s využitím edge analytiky a hlubokého učení. Tím se dosáhne konzistentní úrovně zpracování obrazu a snižuje se počet falešných alarmů. ARTPEC-8 rovněž staví na funkcích kybernetické bezpečnosti představených už v ARTPEC-7, včetně podepsaného firmwaru a zabezpečeného spouštění. ARTPEC-8 podporuje Edge Vault pro bezpečné ukládání kryptografických klíčů a certifikátů. V některých kamerách bude k dispozici modul TPM (Trusted Platform Module) pro zabezpečené ukládání dat v souladu s normou FIPS.
Verze 4 platformy ACAP podpoří vývoj aplikací počítačového vidění
Otevřená platforma ACAP (AXIS Camera Application Platform) už přes deset let umožňuje vývojářům vytvářet aplikace pro různé scénáře, jako jsou ochrana, bezpečnost a optimalizace procesů. Čtvrtá generace ACAP koresponduje s růstem výkonu Axis kamer, které nyní nabízejí zvýšenou kvalitu obrazu a zejména kapacitu pro hluboké učení a otevírají tak potenciál skokové změny v aplikacích počítačového vidění. Hlavní změnou ve verzi 4 ACAP je zavedení sady vývojových nástrojů (SDK) ACAP Computer Vision. Tato nová SDK skutečně překlenuje propast mezi koncovými zařízeními, serverem a cloudem.
Mezi další klíčové vlastnosti ACAP verze 4 patří možnost vyvíjet a spouštět aplikace založené na kontejnerech, podpora programovacích jazyků na vysoké úrovni a využití dalších výhod hardwarově akcelerovaného hlubokého učení. ACAP Computer Vision SDK je doplněním nativní SDK ACAP, která nabízí širokou podporu napříč portfoliem produktů Axis, včetně zařízení i softwarových produktů, a vysoký výkon díky úzké integraci s operačním systémem AXIS a hardwarem.
Úspěšní vývojáři kamerových aplikací v Česku
„Mám radost, že obchodní potenciál, který se skrývá v rostoucím výkonu kamerových čipů ARTPEC i v nové verzi aplikační platformy ACAP, není v Česku jen marketingovou frází. Příležitosti se v posledních letech chopilo hned několik ambiciózních tuzemských firem, které vyvinuly a uvedly na světový trh úspěšné produkty postavené na kamerách Axis,“ uvedl Petr Tošner, obchodní ředitel pro východní Evropu ve společnosti Axis Communications. Jde například o společnost CamStreamer, která uvádí uživatelsky vstřícné streamovací aplikace do kamer Axis, GoodVision poskytující videoanalytiku v dopravě, FF Group s aplikací pro čtení SPZ vozů nebo 24 Vision pro automatickou vizuální kontrolu průmyslové výroby.