Spolu s rozvolňováním roste i důvěra v ekonomiku

25. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Ve srovnání s květnem loňského roku, kdy probíhala první vlna pandemie koronaviru, jsou podle ČSÚ souhrnný indikátor (indikátor ekonomického sentimentu), podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na výrazně vyšší úrovni.

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 5,0 bodu na hodnotu 99,7, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 99,1 a indikátor důvěry spotřebitelů o 8,9 bodu na hodnotu 102,8.

„V průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry, a to především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb. Respondenti z těchto odvětví hodnotili mnohem lépe než v předchozích měsících svou současnou ekonomickou situaci a poměrně optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra v odvětví průmyslu se v květnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,3 bodu na hodnotu 103,6.Poprvé od ledna 2018 převažoval počet průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako více než uspokojivou. Stav zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se oproti dubnovému výraznému růstu snížil. Ve srovnání s květnem 2020 je důvěra podnikatelů v průmyslu výrazně vyšší. 

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,3 bodu na hodnotu 115,2. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se oproti dubnu snížil. Zároveň se mírně zvýšil podíl respondentů očekávajících v příštích třech měsících zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. V meziročním srovnání je důvěra ve stavebnictví výrazně vyšší.

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,4 bodu na hodnotu 99,3. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se oproti dubnu výrazně zvýšil. Rovněž vzrostl podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Meziročně je důvěra podnikatelů v obchodě výrazně vyšší.

Již druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru). Indikátor důvěry v květnu vzrostl o 7,3 bodu na hodnotu 92,7. Hodnocení současné ekonomické situace podniků ve službách se v meziměsíčním srovnání zlepšilo. V květnu navíc poprvé od října loňského roku převažoval podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou celkovou poptávku. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců se ale meziměsíčně téměř nezměnil. Oproti květnu loňského roku, kdy byl indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb na nejnižší úrovni od počátku sledování, je důvěra výrazně vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se podruhé v řadě výrazně zvýšila. Indikátor důvěryvzrostl o 8,9 bodu na hodnotu 102,8. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace se druhý měsíc v řadě snížil.Ve srovnání s dubnem poklesly i obavy z růstu nezaměstnanosti. Hodnocení vlastní finanční situace spotřebitelů se téměř nezměnilo. Meziměsíčně se nezměnil ani počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky. Obavy z růstu cen zůstávají vysoké. Meziročně je důvěra spotřebitelů výrazně vyšší.

„Ještě vyšší než u podnikatelů byl v květnu růst důvěry mezi spotřebiteli. Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem, uvedla Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů. 

Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 18. května 2021.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více