Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ekonomiku se v září snížila

25. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry oproti srpnu poklesl o jeden bod na hodnotu 94,6. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně snížil o 0,7 bodu na hodnotu 92,9. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,8 bodu na hodnotu 103,3.

Ve srovnání se zářím loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší.

„V září výsledky konjunkturálních průzkumů nepřinesly žádná překvapivá zjištění. Důvěra podnikatelů napříč sledovanými odvětvími je stabilní, podniky dobře hodnotí zejména svou současnou situaci,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. „Přesto je možné pozorovat, že výsledky jsou dlouhodobě ovlivněny vysokou mírou nejistoty respondentů. Lze proto zatím těžko odhadovat, jak se podnikatelská nálada bude v příštích měsících nadále vyvíjet,“ dodal.

Důvěra v odvětví průmyslu se v meziměsíčním srovnání počtvrté za sebou nezměnila. Indikátor důvěry zůstal na hodnotě 90,3. Hodnocení současné celkové poptávky se nezměnilo, hodnocení zahraniční poptávky se snížilo. Stav zásob hotových výrobků se nezměnil. Hodnocení současné celkové ekonomické situace podniků v průmyslu zůstalo rovněž stejné jako v srpnu. Podnikatelé očekávají pro období příštích tří měsíců neměnnost tempa růstu výrobní činnosti. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou rovněž stejná. Pro období příštích tří měsíců očekávají průmyslové podniky zlepšení vývoje vlastní celkové ekonomické situace, pro období příštích šesti měsíců očekávají neměnnost. Oproti září 2018 je důvěra v průmyslu nižší.

Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,9 bodu na hodnotu 95,1. Podnikatelé v obchodě zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v srpnu. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou přibližně stejná. V meziročním srovnání je důvěra v obchodu rovněž nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,6 bodu na hodnotu 94,2. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo, očekávání pro období příštích tří měsíců jsou téměř neměnná. Pro období příštích tří i šesti měsíců podnikatelé očekávají téměř neměnnost celkové ekonomické situace jejich firem. Meziročně je důvěra ve vybraných odvětvích služeb také nižší.

Důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal na hodnotě 101,8. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se oproti srpnu mírně snížilo. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se zvýšilo. Hodnocení současné úrovně stavební činnosti se meziměsíčně téměř nezměnilo. Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé rovněž téměř neměnnost tempa růstu stavební činnosti. Očekávání zaměstnanosti jsou přibližně stejná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou mírně vyšší. Meziročně je důvěra ve stavebnictví vyšší.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,8 bodu na hodnotu 103,3. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců mírně zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly také téměř stejné jako v srpnu. Obavy z růstu cen se mírně snížily. Úmysl spořit se v meziměsíčním srovnání snížil. Meziročně je důvěra spotřebitelů také nižší.

Štítky: 

Podobné články

HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,3 %. Čtěte více

HDP meziročně vzrostl o 0,6 %

4. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna stavu zásob. Čtěte více

Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku se znovu meziměsíčně snížila

27. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ vyjádřený bazickým indexem se oproti červenci snížil o 1,4 bodu na hodnotu 93,7, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,5 bodu na hodnotu 93,0 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,3. Čtěte více

Důraz na kyberbezpečnost i „práce z domova“ navyšují objem zakázek v oblasti financování IT

23. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: SGEF)
Objem nebankovního financování hardwaru a softwaru výrazně roste. V meziročním srovnání se letos navýšil až o 50 %. Na trojnásobek se pak meziročně zvedl objem financovaných projektů přímo v oblasti digitální bezpečnosti. Celkově financované projekty dosahují objemu v řádu miliard korun ročně. Čtěte více