Malware FinSpy opět útočí – nová verze je zacílena na iOS i Android

18. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Odborníci společnosti Kaspersky objevili novou verzi pokročilého špionážního nástroje FinSpy. Nově objevené škodlivé programy útočí na zařízení s iOS i Android a jsou schopné monitorovat aktivitu uživatele na téměř všech oblíbených službách pro zasílání zpráv včetně těch šifrovaných.

Oproti dřívějším verzím malware daleko lépe maskuje svou přítomnost v systému. Nástroj tak umožňuje útočníkům sledovat veškeré aktivity na napadeném zařízení a vynášet citlivá data jako jsou poloha z GPS, zprávy, obrázky, hovory a další.

FinSpy je velmi efektivní softwarový nástroj umožňující cílené sledování. Podle odborníků kradl informace po celém světě od mezinárodních nevládních organizací, vlád a orgánů činných v trestním řízení. Útočníci mohou přizpůsobit chování každého škodlivého implantátu FinSpy konkrétnímu cíli nebo skupině cílů.

Hlavní funkcí malwaru jsou téměř neomezené schopnosti monitoringu aktivit na napadeném zařízení. Útočníci mohou sledovat polohu zařízení, všechny příchozí a odchozí zprávy, kontakty, uložená médií a data z oblíbených platforem pro zasílání zpráv jako je WhatsApp, Messenger od Facebooku nebo Viber. Všechna ukradená data se k útočníkovi přenesou prostřednictvím SMS zprávy nebo v http protokolu.

Nejnovější známé verze tohoto malwaru mají navíc rozšířené sledovací funkce, díky nimž mohou sledovat i platformy, které byly pro zasílání zpráv považovány za bezpečné – Telegram, Signal nebo Threema. Mají také lepší schopnosti pro zamaskování svých stop. Například verze malwaru zacílená na iOS 11 a starší verze, je schopná skrýt stopy po jailbreaku (softwarové úpravě mobilního zařízení iPhone, po níž lze nainstalovat neoficiální aplikace). Podobně je tomu i u Androidu – nová verze FinSpy obsahuje exploit schopný získat rootovací oprávnění a tím pádem neomezený přístup k souborům a příkazům.

Aby mohli kyberzločinci úspěšně infikovat mobilní zařízení s operačním systémem iOS nebo Android, potřebují k nim buď fyzický přístup, nebo zařízení, které prošlo jailbreakem nebo rootováním. Vyplývá to z informací, které mají odborníci z Kaspersky k dispozici. K infikování takto „oslabených“ zařízení pak útočníci mohli využít jeden ze tří možných způsobů: SMS zprávu, e-mail nebo vyskakující oznámení.

Z telemetrie Kaspersky vyplývá, že bylo v uplynulém roce tímto malwarem infikováno několik desítek zařízení.

„Vývojáři stojící za malwarem FinSpy průběžně sledují bezpečnostní aktualizace mobilních platforem na jejichž základě pružně mění své škodlivé programy, tak aby se vyhnuly detekování. Sledují také aktuální trendy a zavádějí funkcionality, díky nimž jsou schopni dostat data z aplikací, které jsou v danou dobu na vrcholu popularity. V podstatě každý den se setkáváme s novými oběťmi FinSpy, proto je důležité věnovat pozornost nejnovějším aktualizacím svých zařízení a provádět je hned jak jsou k dispozici,“ varoval Alexey Firsh, bezpečnostní odborník společnosti Kaspersky.

Štítky: 

Podobné články

HP Wolf Security přináší nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI

4. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nejnovější zpráva HP Wolf Security upozorňuje na využití umělé inteligence při vytváření malwarových skriptů, na malvertising při šíření podvodných nástrojů pro práci s PDF a na malware v obrazových souborech. Čtěte více

Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti

30. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti systému zabezpečení. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně - pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu. Čtěte více
Petr Zahálka, obchodní ředitel Thein Security

Byla to jen otázka času: Malware a ransomware jako služba

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Modely předplatného, jako jsou Malware-as-a-Service (MaaS) a Ransomware-as-a-Service (RaaS), výrazně snížily vstupní bariéru pro méně zkušené útočníky, což usnadňuje provádění komplexních útoků. Tento vývoj je zásadní změnou v oblasti kybernetických hrozeb. Čtěte více

Ze dnů na hodiny. AI působí jako katalyzátor ransomwarových útoků, rovněž však jako jejich brzda

6. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Ransomwarové gangy útočí rychleji než kdy dříve. Doba od rekognoskace oběti, infiltrace zařízení, exfiltraci či zašifrování dat se zkracuje z dnů na pouhé hodiny. Umocňující trend podporuje nový „pomocník“ - umělá inteligence (AI). Její sílu lze však využít i k obraně. Čtěte více