Problémy s dostupností brání digitální transformaci a každoročně stojí firmy 21,8 milionů dolarů

28. 4. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Veeam)
Průzkum mezi CIO ukázal, že až 82 % společností čelí propastnému rozdílu mezi požadavky uživatelů a schopností IT tyto požadavky naplnit (tzv. Availability Gap). Neplánované výpadky stojí podniky v průměru každý rok 21,8 milionů dolarů (meziroční nárůst 36 %). Navíc 66 % podniků přiznává, že neplánované výpadky brzdí jejich iniciativy směrem k digitální transformaci.

Na 96 % organizací má ve svých plánech digitální transformaci a více než polovina z těchto transformačních iniciativ již probíhá. Mezi podniky existuje obrovský zájem o využívání inovací za účelem získání konkurenční výhody, a to s cílem zdokonalit svůj provoz a zajistit neustálý přístup k informacím – kdykoli a odkudkoli – což ale klade obrovské nároky na IT infrastrukturu. Nicméně podle nejnovějších dat zveřejněných společností Veeam Software, inovativním poskytovatelem řešení dostupnosti pro velké podniky (Availability for the Always-On Enterprise), existuje velký rozpor mezi očekáváním uživatelů a tím, co může IT nabídnout. A důsledkem tohoto stavu je zpomalení inovací. Ve skutečnosti celých 82 % podniků přiznalo, že jejich podniková informační architektura trpí tímto rozdílem, který je označovaný jako Availability Gap (rozdíl mezi požadavky uživatelů a schopností IT tyto požadavky naplnit), a jenž každoročně způsobuje podnikatelské ztráty ve výši 21,8 miliónů amerických dolarů. Téměř dvě třetiny respondentů uvedlo, že jde o stav, který brzdí inovační úsilí.

Již šesté vydání každoroční zprávy Veeam Availability Report vychází z průzkumu mezi více než tisícovkou vedoucích IT představitelů ze 24 států. Veeam Availability Report pro rok 2017 konstatuje, že 69 % celosvětových podniků si uvědomuje dostupnost, která představuje nepřetržitý přístup k IT službám, jako předpoklad pro úspěšnou digitální transformaci – nicméně většina dotázaných (66 %) má za to, že neplánované výpadky služeb způsobené kybernetickými útoky, selháním infrastruktury, výpadky sítí a přírodními pohromami transformační úsilí brzdí (neplánovaná nedostupnost serverů v průměrné délce 85 minut ročně). A zatímco mnoho organizací si svoji digitální transformací stále „plánuje“ nebo „s ní právě začíná“, více než dvě třetiny účastníků průzkumu souhlasí s tím, že tyto iniciativy jsou pro vrcholový management i pro vlastní podnikání kritické nebo velmi důležité.

Cena za výpadky – více než jen ušlý zisk

Zpráva Veeam Availability Report pro rok 2017 opět potvrzuje negativní vliv výpadků na podnikání. I když se náklady související s nedostupností liší, tak data ukazují, že každou organizaci zařazenou do studie  společnosti Veeam stojí tyto výpadky průměrně 21,8 miliónů amerických dolarů – o 5,8 miliónu dolarů více než loni.

Výpadky a ztráta dat dnes také vedou k tomu, že se podniky musí vypořádávat s reakcemi veřejnosti, které ne vždy lze měřit penězi. Letošní studie ukazuje, že téměř polovina firem zažila ztrátu důvěry zákazníků a 40 % společností se setkalo s negativními dopady na integritu značky. Tedy s vývojem, který nepříznivě ovlivnil pověst značky i přízeň zákazníků. Z pohledu interních důsledků uvedla třetina respondentů, že došlo k poklesu důvěry zaměstnanců, a 28 % společností muselo využít projektové zdroje k „uklidnění“ situace.

Multicloudová budoucnost

Není žádným překvapením, že cloud a jeho různé modely využití mění způsob, jakým podniky svá data chrání. Ze zprávy vyplývá, že stále více společností zvažuje cloud jako životaschopný odrazový můstek pro zajištění jejich digitální agendy – s tím, že během následujících 12 měsíců očekávají růst investic do software jako služby o více než 50 %. Ve skutečnosti se téměř polovina IT lídrů (43 %) domnívá, že poskytovatelé cloudových služeb mohou lépe v rámci jejich interních IT procesů zajistit nejdůležitější data. Investice do zálohování jako služby (Backup-as-a-Service, BaaS) a zotavení po havárii jako služby (Disaster Recovery as a Service, DRaaS) pravděpodobně porostou, podobně jako využívání těchto služeb ve spojení s cloudovými úložišti.

Protection Gap přináší nové výzvy

Celých 77 % podniků si uvědomuje, že i oni se potýkají s problémy, které společnost Veeam shrnula pod pojmem Protection Gap (neschopnost IT chránit data převyšuje toleranci k jejich ztrátě). Očekávání těchto firem z pohledu doby provozu jsou stále nenaplněné, a to díky nedostatečným mechanismům ochrany dat a odpovídajících politik. Ačkoli společnosti uvádějí, že mohou v rámci důležitých aplikací tolerovat ztrátu dat jen 72 minut ročně, společnost Veeam zjistila, že respondenti mají reálnou zkušenost až skoro o hodinu horší – 127 minut. Pro všechny firmy jde o významné riziko, které se na podnikání může projevit negativně mnoha různými způsoby.

Štítky: 
PřílohaVelikost
PDF icon 1709_cz_infografika.pdf5.08 MB

Podobné články

Pure Storage zjednodušuje migraci podnikových prostředí VMware do cloudu Microsoft Azure

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage představila novou nabídku blokového úložiště poskytovaného formou plně řízené služby (STaaS) pro AVS. Nové řešení Pure Storage Cloud pro Microsoft Azure VMware Solution (AVS), které bude již brzy dostupné v preview verzi, bude nabízeno jako nativní integrace do platformy Azure. Čtěte více

Arrow nabídne digitální pracovní platformy Omnissa

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnost Arrow Electronics podepsala celoevropskou smlouvu s poskytovatelem digitálních pracovních platforem Omnissa. Arrow tak bude svým partnerům poskytovat přístup k digitálním pracovním platformám na bázi AI, které se přizpůsobují způsobu práce uživatelů a současně optimalizují bezpečnost, IT provoz i náklady. Čtěte více

Red Hat přináší moderní přístup k nasazení OpenStacku

6. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: red)
Řešení Red Hat OpenStack Services on OpenShift je další hlavní verzí platformy Red Hat OpenStack. Novinka představuje významný pokrok v tom, jak mohou podniky, zejména poskytovatelé telekomunikačních služeb, lépe sjednotit tradiční a nativně cloudové sítě do jednotné modernizované síťové struktury. Čtěte více
Zdeňka Van der Zwan, country manažerka Red Hatu v České republice a na Slovensku

Red Hat rozšířil partnerský program: Změní pravidla hry pro AI a virtualizaci v regionu

12. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Začátkem letošního roku Red Hat oznámil, že pracuje na transformaci globální partnerské spolupráce a nabídne partnerům jednodušší procesy, možnost volby a flexibilitu v návrzích řešení pro koncové zákazníky. Nyní již známe konkrétnější podobu přijatých změn i novinky v partnerském programu a příležitosti, které českým a slovenským partnerům nabízí. Čtěte více