Za každou čtvrtou internetovou hrozbou v březnu stál malware Danger
„Danger je klasickým downloaderem, který může do napadeného zařízení stahovat další malware a různé druhy škodlivých kódů včetně ransomware. Z pohledu uživatele a prevence je důležité být obezřetný a neotevírat každou přílohu, zvláště pokud je vám odesílatel či samotný e-mail podezřelý,“ uvedl Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu. „Fakt, že se Danger v České republice drží tak dlouho na výsluní, dokládá, že jde o účinný malware, pomocí kterého si útočníci stále dokáží najít dost obětí,“ dodal.
Mezi downloadery patří i druhý v březnu nejčetněji zachycený malware Nemucod. Jeho podíl meziměsíčně vzrostl téměř na dvojnásobek únorové hodnoty, dosáhl takřka devíti procent. Novým zástupcem v přehledu deseti nejčastějších internetových hrozeb je trojský kůň Java/QRat. „Jde o variantu Remote Acces Trojanu pro Javu. Utočníci ho využívají jako zadní vrátka pro vzdálený přístup do systému napadeného zařízení, obvykle k úniku citlivých dat,“ popsal Miroslav Dvořák.
Java/QRat může prohlížet soubory, zachytávat přihlašovací údaje, spouštět programy, aktivovat webové kamery a vyvíjet další aktivity na pozadí, aniž by o nich uživatel napadeného zařízení věděl.
Top 10 hrozeb v České republice za březen 2017:
1. JS/Danger.ScriptAttachment (25,90 %)
2. JS/TrojanDownloader.Nemucod (8,84 %)
3. Java/GRat (5,48 %)
4. Win32/Adware.ELEX (4,60 %)
5. JS/Chromex.Submeliux (2,39 %)
6. Win32/Deceptor.AdvancedSystemCare (1,72 %)
7. Java/Adwind (1,59 %)
8. Win32/Packed.VMProtect.ABO (1,57 %)
9. Win32/Obfuscated.NIT (1,53 %)
10. Win32/Packed.VMProtect.AAA (1,43 %)