Češi online komunikaci nevěří, ale stejně v ní řeší své soukromí

25. 4. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Většina českých uživatelů považuje online komunikaci za nespolehlivou. I přesto ji pravidelně využívají, a to i k debatám o soukromých tématech.

Téměř tři čtvrtiny (71 %) českých respondentů považují za nejnebezpečnější aplikace, které umožňují posílat fotky. Mobilním komunikačním nástrojům, včetně těch na sociálních sítích, nedůvěřuje 61 % dotázaných. Ještě hůře je na tom VoIP volání, které považuje za nebezpečné 74 % českých uživatelů. Videochatovacím službám nevěří 56 %.

Na druhou stranu jsou nejběžnějšími prostředky pro online komunikaci právě messengery na sociálních sítích (54 %), mobilní aplikace určené pro komunikaci (18 %) a e-mailová komunikace (38 %). Zajímavé je, že zatímco muži využívají pro své hovory internetové volání častěji než ženy, v případě sociálních sítích je to přesně naopak. Průzkum ukázal, že uživatelé komunikují pomocí online komunikačních nástrojů jak doma, tak i na veřejných místech, například v kanceláři nebo na cestách.

Téměř pětina dotázaných (17 %) přiznala, že aspoň jednou sdílela pomocí elektronické komunikace důvěrné fotky nebo videa. Muži (21 %) jsou v tomto ohledu aktivnější než ženy (13 %). Průzkum ukázal, že čím je uživatel mladší, tím častěji posílá přes internet soubory osobního charakteru. Většina těch, kteří takové chování připustili, nebyli starší 24 let.

Výsledky průzkumu potvrzuje i kyberbezpečnostní kvíz Kaspersky Lab – 35 % respondentů při jeho vyplňování připustilo, že si se svými známými vyměňují soukromé informace pomocí jakýchkoli dostupných aplikací. Jakékoliv zařízení, které je právě při ruce, neváhá využít 13 % uživatelů. Citlivá témata přes internet vůbec nerozebírá pouze 28 % dotázaných.

Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International, který proběhl ve 26 zemích včetně České republiky.

Štítky: 

Podobné články

Které trendy aktuálně vládnou nákupům a čím se lidé nechají ovlivnit?

13. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASPEN.PR)
Sociální sítě, influenceři, nové technologie včetně umělé inteligence, zhýčkanost části zákazníků, vliv ekologie, ale i tlak na peněženku kvůli inflaci a zpomalování růstu ekonomiky. Některé trendy jdou v nákupním chování na první pohled proti sobě. Jaké jsou ty nejaktuálnější? Čtěte více

Sociální sítě pro přímé nákupy Čechy příliš nelákají

29. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Sociální sítě hrají v našich životech stále významnější roli. A to nejen v oblasti zábavy nebo sdílení informací. Významně také ovlivňují to, co, jak a kde nakupujeme. Přestože v ČR objednávání přímo prostřednictvím tohoto zdroje příliš netáhne, jsou sítě významným dodavatelem zákazníků pro e-shopy. Jak prostřednictvím klasické reklamy, tak díky influencerům. Čtěte více

Infografika: Češi tráví čas na internetu nejčastěji vyhledáváním, sociální sítě jsou na třetím místě

26. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: AITOM)
Češi nejčastěji na internetu vyhledávají informace (67 %), dále jej využívají k posílání e-mailů (57 %), k návštěvě sociálních sítí (53 %) a čtení online zpravodajství (40 %). Čtěte více
Vojtěch Lambert, ředitel digitální agentury LCG New Media

Jaké budou trendy na sociálních sítích v roce 2017?

10. 1. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: LCG New Media)
Máme za sebou velmi dynamický rok 2016, který byl plný novinek, vývoje a změn i na poli sociálních sítí. Asi nejzajímavější byl souboj Facebook vs. Snapchat, kdy Facebook „okopíroval“ dvě funkce svého konkurenta. Nejdříve implementoval do Instagramu Stories a následně přidal do svého Messengeru stěžejní funkci pro časově omezené sdílení příspěvků. Tento souboj tak definoval jasnou zprávu od uživatelů – baví nás videa, krátké, výstižné a vtipné posty a nudí nás text a staré platformy. Čtěte více