GfK: Internet – fenomén doby

11. 9. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: GfK)
Tři z pěti dospělých lidí tvrdí, že jsou online prakticky denně, čtyři z pěti pak minimálně několikrát do měsíce. Většina dospělé populace se připojuje z domova, více než třetina rovněž v práci nebo ve škole. Zároveň neustále narůstá skupina lidí využívající mobilního internetového připojení.

Uživatelem internetu je osm z deseti českých domácností, přičemž z meziročního srovnání vyplývá, že primárním zařízením umožňujícím v domácnosti online připojení se namísto domácího počítače pozvolna stává notebook.

„Internet je fenoménem dnešní doby. Provází nás každý den, a někdy si už ani neumíme náš život bez něj ani představit. Je naším pomocníkem nejenom v práci a doma, ale i na cestách. Dnes nám stačí už jen mobilní telefon a připojeni na internetu můžeme být 24 hodin denně. Díky pokrytí datovou sítí mobilních operátorů i velké dostupnosti Wi-Fi zařízení v restauracích, kavárnách i veřejných místech, není připojení na internet v dnešní době žádnou překážkou ani nákladnou investicí, “ řekl Jiří Nosek, sector leader financial services v GfK.

Jak často využíváme internet?

Pro většinu české populace ve věku 15-79 let se stal internet nedílnou součástí života. Čtyři z pěti dospělých jej podle svých slov využívají minimálně několikrát do měsíce, tři z pěti dospělých pak jsou online denně či téměř denně. Maximální oblibě se internetové prostředí těší v nejmladší věkové skupině (do 19 let věku), kde prakticky každý člen této skupiny využívá internet několikrát týdně či dokonce častěji.

Jak využívají internet lidé nad 70 let?

Se zvyšujícím s a věkem klesá i využívání internetu, ale zajímavostí je, že jeden z deseti lidí ve věku nad 70 let využívá internet téměř denně.

Odkud se připojujeme?

Nejčastější branou do online prostředí je vlastní domácí připojení (79 procent dospělé populace), v práci nebo ve škole má přístup k internetu 36 procent dospělých. Prakticky odkudkoli se díky vlastnictví vhodného mobilního zařízení může připojit 28 procent dospělých, což představuje desetiprocentní meziroční nárůst oproti poslednímu měření z roku 2014. Lidé pod 20 let oproti ostatním věkovým skupinám využívají poslední varianty výrazně častěji, téměř 57 procent z nich vstupuje do online prostoru nezávisle na místě, kde se právě nacházejí.

Jak jsme na tom s domácím připojením?

Uživatelem internetového připojení je osm z deseti českých domácností. Častěji jde o domácnosti vícečlenné (s minimálně třemi členy) a se středními nebo vyššími příjmy (nad 25 000 Kč netto). Z meziročního srovnání vyplývá, že roli domácího počítače jako primárního zařízení pro přístup k internetu začíná nahrazovat notebook: zatímco v prvním pololetí 2014 vlastnilo domácí počítač 60 procent a notebook 57 procent domácností, v letošním roce notebookem disponuje 62 procent domácností a domácí počítač má 55 procent domácností.

Štítky: 

Podobné články

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více