Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %.

Počet aktivních přípojek k internetu v pevném místě v roce 2022 překročil čtyři miliony a podíl přístupů o nominální rychlosti ≥ 100 Mbit/s byl nejvyšší (38 %) mezi sledovanými rychlostními kategoriemi. V roce 2022 meziročně vzrostl počet fixních přípojek s inzerovanou rychlostí umožňující přenos 100 Mbit a více dat za sekundu o 20 % na 1,5 milionu.

Počet přístupových bodů k internetu prostřednictvím optických sítí tvořil přes pětinu z celkového počtu a překročil již úroveň 800 tisíc přístupů. Nejvyužívanějším způsobem přístupu k internetu v pevném místě byl i v roce 2022 bezdrátový přístup ve volných pásmech (Wi-Fi) s podílem 27,7 % (1,1 milionu přípojných míst). Tento podíl je zdaleka nejvyšší ze všech zemí EU. Dalších 450 tisíc subjektů využívalo pro přístup z pevného místa smlouvu na tzv. fixní LTE/5G.

Služby s nominálními (inzerovanými) rychlostmi 1 Gbit/s lze na trhu běžně pořídit za ceny pod 900 Kč/měsíc a připojení o rychlosti 100 Mbit/s za ceny do 600 Kč.

„Pokud jde o přístup k internetu přes pevné sítě, domácnosti a firmy nejčastěji používají připojení pomocí technologií xDSL. Na konci minulého roku byl těchto aktivních přípojek poprvé jeden milion. „Největší rozmach v posledních třech letech nastal v případě připojení prostřednictvím optické sítě, jejichž počet meziročně vzrostl o 22 % na 810 tisíc. Devět z deseti těchto přípojek bylo využíváno v domácnostech,“ doplnil Martin Pokorný z oddělení statistik výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. V přepočtu na 100 obyvatel však Česko jak v případě superrychlých přípojek, tak optického připojení zaostává za průměrem zemí EU. Detailní informace k tématu jsou dostupné v aktualizovaných časových řadách na webu ČSÚ.

Podnikatelé v oboru elektronických komunikací utržili za rok 2022 celkem přes 121 miliard korun a přes 17 miliard korun investovali do svých sítí a služeb. V roce 2022 došlo ke zpomalení úbytku aktivních podnikatelů v oboru (kterých bylo celkem 1 895) i přestože počet evidovaných podnikatelů klesal ještě rychleji než v roce předchozím (o 8,4 % na 2 226).  Naopak počet zaměstnanců se v roce 2022 po poklesu v předchozím roce stabilizoval na počtu 20,7 tisíce.

Další podrobnosti najdete ve zveřejněných zprávách na stránkách Úřadu ve Zprávě o vývoji trhu a Zprávě o vývoji cen.

Internet se přesouvá na mobilní sítě a zrychluje

Průměrná měsíční spotřeby dat na jedné SIM kartě vzrostla o více než 54 % na hodnotu 7,1 GB. S nárůstem spotřeby mobilních datových služeb se pojí i pokračující pokles průměrných jednotkových cen za MB dat, klesá rovněž i průměrná jednotková cena za minutu volání. Naopak průměrná cena za SMS roste již od roku 2019 s tím, jak je SMS provoz průběžně nahrazován komunikací přes OTT aplikace.

Mobilní datové služby byly na konci roku 2022 využívány poprvé na více než 11 milionech SIM kartách. Roste především obliba tarifního internetu na chytrých telefonech, za tři roky se počet karet s aktivovanou tarifní datovou službou zvýšil o 18 % na 8,8 milionu. Počet superrychlých fixních internetových přípojek (100 Mbit /s a více) vzrostl meziročně o pětinu.

Na konci roku 2022 bylo v mobilní síti evidováno 11,4 milionu aktivních tarifních SIM karet s hlasovými službami, tedy o milion více než v roce 2019. Předplacených SIM byly na konci minulého roku čtyři miliony. V roce 2022 bylo z mobilní sítě provoláno 27,6 miliardy minut, z pevné jedna miliarda.

Pevnou linku, používanou pro telefonování, mělo v Česku na konci roku 2022 pouze 356 tisíc domácností a 885 tisíc firem. Klesá především počet klasických bytových telefonních linek, které byly nejrozšířenější na přelomu tisíciletí. Od roku 2000 se jejich počet snížil o 2,5 milionu. Počet aktivních pevných telefonních linek používaných pro volání v přepočtu na 100 obyvatel je u nás jeden z nejnižších v EU.

Na konci roku 2022 byly mobilní datové služby aktivovány celkem na 11 milionech datových SIM kartách v porovnání s 9,9 milionu v roce 2019. Většina (97 %) je využívána v mobilních telefonech a jen 300 tisíc jich bylo loni používáno pro přenosná zařízení typu tablet a notebook.

Především díky rozšíření chytrých telefonů se internet přesouvá na mobilní sítě. Chytrý telefon vloni používalo v Česku 80 % obyvatel starších 16 let, v roce 2019 to bylo 70 %. „Na konci roku 2022 byl internet v mobilu s měsíčním, často neomezeným datovým tarifem, používán na 8,8 milionu SIM kartách, což je o 1,4 milionu více než před třemi lety. Počet zákazníků využívajících pro internet v mobilu dočasný přístup bez měsíčního paušálu dosáhl v minulém roce téměř dva miliony,“ řekl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Podobné články

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

Výroční zpráva ČTÚ za rok 2023: Průměrně spotřebujeme 10 GB mobilních dat měsíčně

22. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
Český telekomunikační úřad zveřejnil výroční zprávu za rok 2023,kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2023 dosáhl téměř 1,35 tis. PB (meziroční nárůst lze odhadnout na 43 %). Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 9,8 GB (o rok dříve šlo o 7 GB). Co dál zpráva odhaluje? Čtěte více

Jaké novinky, změny a povinnosti přináší Akt o digitálních službách (DSA)?

21. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: dTest a ČTÚ)
Od 17. února 2024 vstoupil v plnou účinnost evropský Akt o digitálních službách (Digital Services Act – DSA). Jde o přímo účinné nařízení použitelné ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru. Všichni poskytovatelé digitálních služeb, kteří zprostředkovávají cizí služby nebo obsah, budou mít nové povinnosti a uživatelé získají vůči zprostředkovatelům nová práva. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více