Studie: Specifika českého ICT trhu
Podle studie se firemní IT rozpočty budou zvyšovat i v následujících třech letech. Celkem 36 % z 885 oslovených IT manažerů z Česka (125 manažerů), Maďarska, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Turecka očekává navyšování svých rozpočtů. V České republice tato hodnota dosahuje jen 32 %. V předcházejících třech letech zaznamenalo 34 % zástupců firem navýšení rozpočtu.
Až 56 % respondentů očekává zvýšení výdajů na zabezpečení IT. Silnější tendence zvyšování výdajů byla zaznamenána především u slabších ekonomik. Vedle Indexu připravenosti ICT trhu porovnávajícího aktuální výkon ICT v jednotlivých zemích, výzkum určoval také Index rozvoje ICT trhu – v něm získalo prvenství Polsko jako země s nejlepším výhledem do budoucna. Český trh IT se naopak v tomto srovnání (Index rozvoje ICT trhu) pohybuje téměř na chvostu pořadí před posledním Slovenskem.
Další výsledky výzkumu podle jednotlivých kategorií:
Index vývoje trhu ICT technologií: slabší ekonomiky dohánějí ztrátu
Výzvy ICT jsou do značné míry stejné na všech trzích, existují ale místní rozdíly v přijímání technologií a budoucích strategií. Česká republika je například v regionu průkopníkem využívání jednotné komunikace (Unified Communications) a zaujímá přední pozici v implementaci virtualizace IT. Rumunsko zaznamenalo nejvíce bodů v rozpočtových prognózách a plánech na zavedení politiky BYOD (přines si své vlastní zařízení). Tyto země jsou tedy přibližně na stejné úrovni jako Rakousko, které má ovšem výrazně lepší celková ekonomická data.
Cloud - české firmy dávají přednost domácím poskytovatelům
Virtualizace IT je v českých firmách v kontextu regionu střední a východní Evropy extrémně rozšířená. Až 46 % respondentů z regionu uvedlo, že jejich společnost využívá řešení zahrnující virtualizaci. V Česku je tento podíl dokonce 58 %. Důraz se klade na virtualizaci serverů a datových center - tyto technologie implementovalo 90 % společností, které virtualizaci využívají. Turecko se odlišuje mimořádně vysokou úrovní virtualizace desktopů, konkrétně 73 %, přičemž průměr v průzkumu činí 49 %. Velký potenciál se čeká v oblasti cloud computingu. Na 27 % zástupců firem uvedlo, že jejich organizace využívá cloudové služby. České firmy dávají zpravidla přednost cloudovým službám poskytovaným na místní úrovni - až 59 % využívá soukromých cloudových služeb, které nabízí místní poskytovatelé (průměr je 46 %) a 29 % využívá veřejných cloudových služeb od místních poskytovatelů (průměr je 18 %). Česká republika a Rumunsko také ukládají v cloudu největší část svého IT ze všech sledovaných zemí. 32 % v České republice a 24 % v Rumunsku naznačuje, že v těchto zemích je cloud mimořádně rozšířený.
Outsourcingovému trhu dominují místní poskytovatelé
Z celkového počtu 44 % společností, které outsourcují své služby v oblasti IT, využívají téměř tři čtvrtiny z nich (72 %) místní poskytovatele. Spokojenost s externími partnery je celkově velmi vysoká. V průměru 22 % dokonce uvedlo, že jsou „velmi spokojeni“. Právě na této úrovni se pohybuje spokojenost s outsourcingem i v České republice. Hlavním argumentem IT manažerů ve prospěch outsourcování služeb je zlepšení dosažitelné kvality (42 % "rozhodně souhlasí", 37 % "souhlasí").
Jednotná komunikace a videokonference - silné regionální rozdíly
Při používání nástrojů pro spolupráci panují silné regionální rozdíly. V České republice je míra přijetí jednotné komunikace (Unified Communications) 30 %, tedy nad průměrem. Plány na nákup dalších řešení uvedlo 26 % českých zástupců, což je nejvyšší hodnota ze všech zemí. V Turecku využívá tento typ služeb pouze 17 %. Nejsilnější regionální rozdíly jsou znatelné ve využívání videokonferencí, kde má zdaleka nejsilnější zastoupení Rakousko s 46 % firem. Nejméně využívá videokonference Slovensko (25 % firem), Česko spadá s 38 % do průměru.
Potenciál big data využívá jen pětina firem
Přestože společnosti předpokládají silný nárůst objemu zpracovávaných dat, využívání nástrojů pro jejich efektivnější využívání je na poměrně nízké úrovni. Pouze 21 % respondentů používá řešení pro strukturované vyhledávání vlastních firemních dat. Tyto typy nástrojů nejčastěji zmiňují na Slovensku (29 %). Hlavním argumentem pro jejich zavádění je rychlejší přístup k informacím. Dokonce 62 % zástupců českých společností však stále nevidí výhody nástrojů „Enterprise Search“ a říkají, že pro ně nemají využití.
Bezpečnost - externí audity jsou výjimkou, výdaje na bezpečnost rostou
Celkem 38 % respondentů uvádí, že jejich firma používá nejlepší možné řešení na ochranu před vnějšími útoky, výpadky nebo ztrátou dat (37 %). Odpovědi na otázku, zda firmy prošly odborným externím auditem, ukazují, že zde stále existuje značný potenciál. V České republice byl v 50 % případů audit tohoto typu proveden v uplynulých třech letech (průměr je 46 %). Celkem 56 % dotázaných pak předpokládá, že v následujících třech letech utratí více peněz za bezpečnost.
Mobilita - pouze pro vybrané zaměstnance
I když 42 % firem poskytuje mobilní přístup k IT aplikacím nad rámec e-mailu, pouze 11 % dává tuto možnost všem zaměstnancům. Na vrcholu celého regionálního žebříčku jsou Rakousko (58 %) a Česká republika (52 %), zatímco průměr dosahuje 42 %. V mnoha případech vychází tento negativní postoj pravděpodobně z toho, že ve společnostech nejsou dosud zavedeny potřebné struktury a procesy. 91 % respondentů přitom souhlasí s názorem, že zaměstnanci by po jejich zapojení byli schopni lépe vykonávat své každodenní úkoly. Pokud jde o možnost využití vlastních zařízení ke své práci (BYOD, neboli přines si své vlastní zařízení), je Rakousko opět v čele s 36 % (průměr v regionu 25 %). V následujících letech se očekává masivní pokrok především u Rumunska. BYOD zde už nyní využívá 29 % firem (v ČR 27 %), a dalších 20 % má v plánu tuto politiku zavést v průběhu následujících tří let, zatímco v ČR jen 8 % firem.
Shrnutí
Rozpočty – ICT průmysl vykazuje stabilní tempo růstu a etabluje se jako motor celkového ekonomického rozvoje regionu. Rozvíjející se ekonomiky mají podle aktuálních trendů podobnou nebo vyšší míru růstu v oblasti ICT.
Outsourcing - trhu dominují místní poskytovatelé.
Cloud & Virtualizace – pouze 27 % organizací využívá cloudové služby, 46 % ale využívá virtualizaci.
Spolupráce - využívání Unified Communications a videokonferencí vykazuje silné regionální rozdíly
Detailní studii si můžete stáhnout níže.
Příloha | Velikost |
---|---|
Studie - Trendy a výzvy ICT | 3.2 MB |