DNS a IBM startovaly s Intel X6
Cílem totiž bylo vytvořit škálovatelný stroj typu SMP s procesory Intel s vlastnostmi tehdy nejspolehlivějšího systému – mainframu. Servery s architekturou EXA se následně staly vlajkovou lodí virtualizace na poli x86 a dosáhla i nejlepšího poměru výkon/watt.
Letos již přišla šestá, modulární generace těchto serverů, které vypadají jako bladové servery, avšak fungují jako jeden systém SMP a navzájem přímo spolupracují, zatímco běžné bladové servery spolu pouze běžně komunikují přes síť. V současné době jsou k dispozici tři modely s procesory řady X6 – IBM Flex System x880 X6, IBM System x3850 X6 a IBM System x3950 X6. Vzhledem k tomu, že jde o systémy pro kritické aplikace, mají řadu referencí, zejména pro VMWare, Microsoft Hyper-V a SAP, včetně SAP HANA.
Vlastní architektura serverů je sice dražší, avšak na druhou stranu se ušetří díky tomu, že celý systém vyžaduje méně switchů, méně portů, a také se ušetří při licencování softwaru, především u toho, který je licencován „per socket“. Díky sdílení výpočetního výkonu je lepší využití hardwaru (CP, RAM, I/O), a spolehlivost je opět zajištěna architekturou EXA – á la mainframe.
Procesory Intel
František Fait z Intelu pokračoval představením procesorů x86. Uvedl, že už v roce 2003 se finanční objem prodaných systémů s těmito procesory a systémů s procesory RISC (Reduced Instruction Set Code) vs. CISC (Complex Instruction Set Code – původně u x86) a mainframy se vyrovnal, a dále platforma x86 jen roste. Jsou vybaveny technologiemi pro posílení spolehlivosti Intel Run Sure Technology – Resilient Memory Technology a Resilient Systém Technology, které mj. umějí izolovat a opravit na úrovni operačního systému chybu, kterou lze z vnějšku detekovat, nikoliv však opravit. U procesorů generace E7 lze vybírat jak z počtu jader (6 až 15), tak frekvence a spotřeby, což může být důležité při zohlednění buď výkonu, licencování apod.
V současné době jsou na trhu serverové procesory Intel Xeon E7 s 32nm technologií (a přicházejí 22nm – E7 v2) a existuje řada dobrých důvodů, proč servery obnovit – od vyššího výkonu, přes spolehlivost a škálovatelnost díky až jejich dvojnásobnému nárůstu výkonu oproti předchozí generaci (dobrým výsledkem bývá 50% nárůst), až po úsporu energie. Je totiž dokázáno, že už tři roky starý server se nevyplatí provozovat, ale nahradit novým, resp. více starších serverů konsolidovat do menšího počtu nových – jednoduše podle vzorce výkon-spolehlivost-škálovatelnost.
Případové studie
O tom, že výpočetní systémy využívají i české firmy, nejen velké korporace, svědčily i dvě přednesené případové studie.
První u Secar Bohemia – služba Sherlog pro vyhledávání ukradených vozidel a dalších objektů – chat, buněk apod., kde služba funguje na provoz z akumulátorů až tři měsíce; kromě toho provádějí online detekci úniku médií z potrubí (ropovod, plynovod) až na vzdálenost 15 km (tak daleko od sebe nejsou ani výměníkové stanice) – www.pipelines.cz; a dále i hlídání zdraví – důležitých zdravotních ukazatelů – www.evito.cz; do telematických služeb patří hlídání zásilek, pohybu vozidel, včetně sledování vykazovaných kilometrů služebních a soukromých; další služba eCall je pasivním bezpečnostním systémem používaným při nehodách a je kompatibilní s evropským systémem ERA; poskytuje aktuální dopravní informace, informace o dopravních nehodách a přehled o současných i plánovaných uzavírkách.
Takové telematické služby také vyžadují zpracování velkého množství dat, proto si krátce po začátku své činnosti vybrali pro konsolidaci bladecentra a virtualizace. Objevili architekturu IBM EXA, která se prokázala jako velmi stabilní, výkonná a umožňuje instalaci velkého množství paměti. Celkem nakoupili deset serverů v roce 2008, osm serverů v roce 2010 a čtyři servery v roce 2011, přičemž na těchto serverech nedošlo díky architektuře EXA k jediné závadě. Vzhledem k tomu, že služba Sherlog od Secar Bohemia je bezpečnostní produkt, šlo o logickou volbu serverů s procesory Intel a čipovými sadami EXA od IBM. Architektura je kromě toho z důvodu spolehlivosti a bezpečnosti navržena s maximální granularitou, tj. servery jako jednosoketové.
KCT Data zase představila svoje požadavky na řešení na platformě SAP, která je „žroutem“ paměti. Systém opět vystavěli na serverech IBM Systém x s architekturou EXA.
Servery IBM X6
Ondřej Lorenc z IBM nakonec „do šroubků“ shrnul nabídku serverů IBM X6 (EXA6 – šestá generace architektury EXA) a opět zdůraznil, že jde o spolehlivé a na rozdíl od běžných bladových serverů v jednom šasi skutečně škálovatelné (pod jedním operačním systémem) navzájem spolupracující servery.