GfK předvídá, jaké jsou naděje na ukončení krize
Od druhého čtvrtletí vzrůstá naděje, že finanční krize dosáhla nejnižší možné úrovně. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenalo hospodářství Evropské unie (EU) opět mírný růst, a sice o 0,4 %. Ve Francii, Německu, Portugalsku i Velké Británii došlo v některých ohledech ke značnému zvýšení ekonomického výkonu. Zdá se, že i ekonomiky Itálie a Španělska se poněkud zotavily, i když celkově vzato nadále klesají. Francii se podařilo postupně vyrovnat schodek zahraničního obchodu a v Řecku se zahraniční obchod dokonce dostal do kladných čísel. V Portugalsku došlo poprvé po dvou letech opět k poklesu nezaměstnanosti.
Pro oživení v Evropě existuje řada důvodů. Vývozcům přináší prospěch mírný celosvětový růst. V některých zemích jsou spotřebitelé znovu ochotni utrácet více peněz. Politika zřetelněji ustupuje od přísných úsporných opatření, jež domácí ekonomiky brzdila. Cestovní ruch pomohl zlepšit situaci zvláště v jižních zemích, které jsou krizí silně zasaženy.
V létě zaznamenala EU první nepatrný pokles celkového počtu nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti však stále činí 11 %. Skutečný obrat ve vývoji na trhu práce je tudíž stále v nedohlednu. Ve skutečnosti se očekává, že v nadcházejícím roce nezaměstnaných ještě přibude. Výraznější pokles nezaměstnanosti se očekává až v roce 2015. Experti však nepředpokládají, že ve střednědobém horizontu by mohlo být dosaženo předkrizové míry nezaměstnanosti.
Rovněž poskytování bankovních půjček je na mimořádně nízké úrovni. A slabá stimulace růstu, která se nastane patrně v nadcházejících měsících, rozhodně nebude stačit na to, aby se zastavilo zvyšování obrovské zadluženosti zemí EU.
Česká republika: katastrofické povodně mohou posílit hospodářství
Domácí spotřeba zůstává na nízké úrovni. S poklesem investic a stagnací státních výdajů jsou vyhlídky pochmurné. Recese v České republice trvá již druhým rokem. Investice potřebné na odstranění následků katastrofálních povodní by moly vyhlídky opět poněkud zlepšit.
Alespoň část mírného růstu ve výši 0,6 % zaznamenaného ve druhém čtvrtletí lze již nyní připisovat tomuto mimořádnému posílení. Avšak ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to představuje propad o 1,3 %. Předpovědi pro rok 2013 jsou celkově opatrné. Ekonomický výkon patrně poklesne o 1,5 %. Předpokládaný růst se začne projevovat teprve během příštího roku. Očekává se, že růst v roce 2014 se bude pohybovat na úrovni 0,8 % až 2,1 %.
Oslabení ekonomiky lze do značné míry přičítat českému automobilovému sektoru, který nepříznivě ovlivnila krize odbytu na evropském trhu. Očekává se, že ve srovnání s předchozím rokem dojde k poklesu výroby o 6 %.