Z cenovek u elektrospotřebičů zmizí recyklační příspěvky
„Obyvatelé většiny zemí Evropské unie se s odděleným uváděním tohoto příspěvku rozloučili už před dvěma roky,“ upozornil předseda představenstva společnosti Elektrowin Jaroslav Holakovský. „Česká republika a některé další země získaly v této věci výjimku stejně jako před časem na dosažení kvóty čtyř kilogramů zpětně odebraných spotřebičů na obyvatele a rok,“ připomněl Holakovský.
V roce 2005, kdy současná česká odpadová legislativa podle požadavků evropské směrnice vznikla, založili výrobci elektra po vzoru ostatních evropských zemí několik takzvaných kolektivních systémů. Elektrowin je největším z nich, zajišťuje zpětný odběr a recyklaci zhruba poloviny všech vysloužilých spotřebičů v Česku.
K čemu poslouží vybrané příspěvky
Vyhrocená debata se dlouho vedla o tom, v jaké výši je nutné vybírat od výrobců příspěvky, a zda je lepší tzv. průběžný systém financování nebo systém počítající s rezervami. „Právě po 13. srpnu letošního roku se v plné míře projeví důležitost finančních rezerv, které jsme za uplynulých osm roků vytvořili,“ vysvětlil generální ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník.
Na recyklaci většiny spotřebičů uvedených na trh před tímto datem – tedy před účinností zákona o odpadech, už výrobci dále přispívat nebudou: „Počínaje 1. dubnem letošního roku nastavil Elektrowin příspěvky na malé a střední elektrospotřebiče, nářadí a nástroje odváděné výrobci na historická elektrozařízení z domácností na nulu. Už v únoru jsme o tom informovali všechny obchodní partnery,“ řekl Tvrzník. To podle něj umožní prodejcům doprodat beze ztrát spotřebiče, které nakoupili do 31. 3. 2013 včetně PHE.
Velké spotřebiče mají dvouletý odklad
U velkých domácích spotřebičů zůstane ještě dva roky vše při starém. Jejich výrobci budou do kolektivního systému přispívat nadále a zákazníci se při nákupu dovědí, kolik tento příspěvek činí. Pro lednice, pračky, myčky a další bílou techniku bude platit až datum 13. srpna 2015.
Tvůrci evropské směrnice a navazující české legislativy měli na zřeteli odlišnou délku jejich životního cyklu. „Především velké spotřebiče mají delší technickoekonomickou životnost a jejich skutečná obměna v domácnostech se tolik neřídí módními trendy ani vývojem technologií,“ konstatoval Jaroslav Holakovský.
Navíc se v praxi ukazuje, že i peníze na sběr a recyklaci starých spotřebičů z této skupiny budou zapotřebí ještě dlouho po 13. srpnu 2015.