Rebalík umožní přes Balíkovnu bezplatnou likvidaci elektrospotřebičů
Zákazník starý elektrospotřebič jednoduše zabalí do krabice, bublinkové obálky nebo tašky a vyplní formulář na www.rebalik.cz. Do e-mailu mu přijde odesílací kód a číslo objednávky, kterými nadepíše balík. Využít lze také možnost nalepení obdrženého štítku. Balík následně odnese na podací místo a zdarma odešle. V další etapě projektu bude počet podacích míst rozšířen o samoobslužné boxy v síti Balíkovny. Maximální hmotnost odesílaného elektrospotřebiče je 15 kg, v balíku o rozměrech 50 × 50 × 50 cm.
Balíkovna exkluzivně zajišťuje přepravu starých elektrospotřebičů do třídicího centra, které je smluvně provázané se společností REMA Systém.
„Jsme rádi, že můžeme podpořit tuto významnou ekologickou iniciativu. Díky našemu širokému pokrytí výdejních míst můžeme nabídnout snadný přístup ke službě Rebalík pro každého a zároveň rozšířit naše Balíkovny o novou službu. Věříme, že společně s REMA Systémem přispějeme k udržitelnému nakládání s elektroodpadem,“ řekl Lukáš Rampas, ředitel Balíkovny.
„Projekt Rebalík představuje významný krok v podpoře recyklace elektrospotřebičů v České republice. Díky spolupráci s Balíkovnou můžeme nabídnout spotřebitelům pohodlný a dostupný způsob, jak se zbavit nepotřebných či nefunkčních elektrospotřebičů. Zákazníci si běžně nechávají doručit novou elektroniku přes Balíkovnu. Rebalík využívá reverzní logistiku, lidé tak mají možnost odevzdat starý elektrospotřebič stejnou cestou, jakou jsou zvyklí nechávat si doručovat své nákupy,“ uvedla Denisa Krumlová, marketingová manažerka společnosti REMA Systém. „Právě reverzní logistika, která využívá hromadných svozů, má významný pozitivní dopad na životní prostředí. Díky své šetrnosti má významný přínos u ESG aktivit,“ dodala Krumlová.
Co se stane s odeslaným elektrospotřebičem?
Staré elektrospotřebiče díky tomuto projektu již nekončí na skládkách, naopak. Poté, co jsou Balíkovnou přepraveny do třídicího centra, pokračují do recyklačních zařízení, se kterými má REMA Systém smlouvu o zajištění jejich zpracování. Suroviny, které elektrospotřebiče obsahují, jsou maximálně využity. Při ekologické likvidaci a recyklaci jsou elektrospotřebiče rozebrány na jednotlivé komponenty, které jsou následně recyklovány a znovu použity.
Díky ekologické recyklaci lze na každých 1 000 kg elektrospotřebičů ušetřit přes 170 m³ vody, 700 litrů ropy a přes 1 500 kg CO₂.