Zjednodušení a zrychlení krédem Cisco Connect 2015
Fast IT je podle Cisca jedním z nejdůležitějších současných trendů v oblasti informačních technologií a úzce souvisí i s do praktického života rychle vstupujícím internetem věcí (případně dokonce „internetem všeho“). Potřeba propojit stále více lidí i přístrojů logicky přináší celou řadu problémů a zcela nových požadavků. Koncept Fast IT tak zahrnuje řadu oblastí včetně cloudu, mobility, bezpečnosti i analýzy dat.
Cisco Expo bylo jednou z prvních akcí, na kterých se představil nový generální ředitel Cisco ČR Michal Stachník. Nejen ke svému nástupu do funkce uvedl: „Cisco Connect je pro mě velká příležitost, jak se okamžitě dostat do proudu dění. Koncept Fast IT zdaleka nepředstavují pouze rychlé sítě, ale i spousta dalších věcí. Je možná trochu škoda, že pokud je některá společnost velmi úspěšná v jedné oblasti, může být zbytek jejího portfolia přehlížen. Mým úkolem je tedy přesvědčit trh, že Cisco nejsou jen sítě a infrastruktura, ale i spousta dalších věcí.“
Fast IT
O Fast IT se podrobněji rozpovídal technický ředitel společnosti, Ivo Němeček. Fast IT je podle něho aktuálním tématem hned z několika důvodů. Prvně jde o to, že pozice IT oddělení se rychle mění a se zmenšujícími se rozpočty je jejich postavení stále obtížnější. Firmy chtějí být více a více konkurenceschopné a proto roste tlak na rychlejší zavádění inovací. Většina IT rozpočtů však stačí sotva na to, aby se udržely funkční stávající systémy.
Cisco proto zavádí nové principy, které výrazně zjednodušují správu sítí a fungování IT jako takového a nabídnou vyšší pružnost při nasazování nových technologií a aplikací. Jedním z hlavních problémů současných sítí je dle jednoho z průzkumů společnosti Cisco přílišná složitost při zavádění i konfiguraci. Fast IT se tedy snaží zásadně zjednodušit IT prostředí. Jedním z prostředků, kterými toho lze dosáhnout, jsou softwarově definované sítě. Ty umožňují přenesení „inteligence“ do centrálního kontroléru a následnou správu síťové vrstvy pomocí jednoduchých pravidel. Dalšími principy může být například vysoká úroveň automatizace (ukazuje se jako nezbytná zejména v datových centrech) a zabezpečení.
Workshopy a přednášky
V dopolední části konference proběhlo osm workshopů, jejichž tematickou náplň obstarali partneři konference. Workshopy se mimo jiné zabývaly trendy moderních datových center (Intel), službami moderních datových center (F5), bezpečností informací v moderním světě (O2), digitální bezpečností (Anect a následně Alef), firemními komunikačními technologiemi (Dimension Data) či internetem věcí (Cisco).
V odpoledním přednáškovém bloku, moderovaném publicistou Milošem Čermákem, mimo dalších vystoupili Christoph Nienhaus ze společnosti Cisco (ukázal, že Fast IT není pouze teoretickým konceptem, ale že se projevuje již v interních IT procesech a změnách síťové infrastruktury) a ekonom Tomáš Sedláček (s přednáškou Rychlost rychlosti, aneb v čem spočívá bohatství národů).
Stánky a inovační zóna
V předsálí konferenčních prostor bylo pro návštěvníky připraveno hned několik názorných ukázek technologií, kterými Cisco rozšiřuje své portfolio i mimo oblast síťové infrastruktury. Celá řada z nich míří do oblasti internetu věcí (IOT). Mimo jiné jde například o inteligentní LED osvětlení připravené ve spolupráci s firmou Philips Lighting které je napájeno z IT infrastruktury přes POE a je řízeno přes IPv6 z chytrých telefonů či tabletů. Dále byl k vidění informační systém pro řízení dopravy, který v živém čase ukazuje záběry z různých evropských měst či řešení pro streamování Wi-Fi na stadionech. Nedílnou součástí výstavy byla i prezentace aplikačně orientované infrastruktury (ACI) a ukázky technologií pro týmovou spolupráci a komunikaci.