Odborný seminář Virtualizace a cloud
Úvodní přednášku měl moderátor semináře Ing. & Ing. Martin Zikmund, který uvedl, že virtualizace byla známá už u diskových polí RAID, a že pojem cloud ve smyslu dodávky IT jako „ze zásuvky ve zdi“ už s námi také minimálně 30 let žije. Martin Zikmund měl poté několik dalších vstupů, například vysvětlil, co znamená privátní a veřejný cloud, jaké jsou jejich výhody a úskalí.
Jiří Vojkovský z IBM podal na příkladech z historie IBM a z praxe co dnes znamená mobilita, jak zacházet s daty a jak se postarat o bezpečnost, což jsou řídící prvky dnešní doby, a jak do nich zasahují finance, které určují úkoly pro CIO.
Petr Slaba ze společnosti Askon se věnoval přechodu do cloudu, nastínil rizika virtualizace, proč je dodatečné zabezpečení důležité (šifrování a autentizace), včetně příkladů z praxe.
Jindřich Rosička představil is4technologies jako distributora více výrobců – CA, Sophos apod., a poté se věnoval pasivní bezpečnosti Sophos, zejména na základě vysoké dostupnosti dat a zálohování pomocí CA ARCserve a rozdílům zálohování na lokální úrovni a v cloudu.
Václav Míka z APC by Schneider Electric představil nezvládnutá řešení datacenter, která nebyla původně navržena tak, aby vyhovovala dnešním požadavkům, včetně dostupnosti. Jedním z východisek je nasazení nástrojů pro monitoring a využití nástrojů pro následnou správu technologií.
Martin Lenk ze společnosti Simac nastínil, jak mají vypadat moderní datová centra. Vysvětlil na základě výdajů do IT důvody, proč virtualizovat, jak vypadá konvergovaná infrastruktura a pokročilá správa v cloudu, ale také to, že virtualizace nesnižuje složitost datových center. V pozadí tak zůstává problematika komplexního pohledu na celou infrastrukturu.
Jan Jiskra, country manager společnosti NetApp, se pochlubil obchodními výsledky společnosti a představil firemní platformu nazvanou Agilní datová infrastruktura. Například Data ONTAP od NetApp je nejpoužívanějším operačním systémem pro storage na trhu. Agilní datová infrastruktura má zejména odstranit tzv. bod zlomu, kdy se data buď stávají zátěží pro IT infrastrukturu, nebo z nich lze využívat informace pro další růst firmy.
Jan Petrák z Abacus Electric představil firmu jako největšího lokálního výrobce serverů, který má navíc ISO 9001, dále produktové novinky SuperMicro a nastínil, jak asi budou vypadat servery budoucnosti, včetně systému správy Supermicro System Management Software Suite.
Petr Šimpach od poskytovatele služeb Casablanca seznámil s konceptem veřejného cloudu Big Blue One a jak jej budovali od začátku – začali virtualizací VMWaru, která v Casablance zůstává hlavní virtualizační platformou; dnes však mohou používat libovolnou virtualizační platformu. Servery mají v Casablence postaveny na platformě HP, bezpečnost na platformě HP Tipping Point, storage opět na platformě HP, tentokrát 3Par.
Radovan Hošek a Faraz Mahmood z Fujitsu představili základní kameny cloudu a jak směřovat potřeby a požadavky zákazníků z technologického přístupu na zákaznický, kterému pomůže například účtování za IT služby v privátním cloudu, které zase na revanš pomůže k lepšímu porozúmění jak nákladům, tak fungování IT oddělení. Jako předpřipravené řešení předvedl Radovan Hošek „vše v jednom“ – Fujitsu Cluster in-a-box. Jde o již zahořené datové centrumPrimergy BX400 Blade Server s bladovými servery a storage s předinstalovanými imagemi softwaru, včetně redundantní správy.
Vladimír Blažek z Hitachi Datasystems nastínil, jak ukládat a využít nestrukturovaná data a důležitost metadat (popisných dat), kde mohou být dokonce důležitější informace než v samotných datech. Jako příklad dat uvedl fotografii, jako příklad metadat název objektu, místo a datum pořízení, případně kým byla fotografie pořízena.
Na závěr proběhlo losování o hodnotné ceny, tou nejvyšší byl, jak jinak, dnes tolik populární iPad.
Informace o akci:
Generální partner: Cisco
Hlavní partneři: Abacus Electric, APC by Schneider Electric, Askon, Casablanca INT, DNS, Fujitsu, IBM, IS4 Technologies, NetApp
Počet fyzicky zúčastněných: 53