COMPOS Distribution: Serverová konference
Konferenci zahájil a hosty přivítal Aleš Purkard, ředitel společnosti, po němž nastoupil na scénu Karel Štambera, serverový architekt, který se věnoval novinkám v serverech Supermicro, jež jsou stěžejní součástí portfolia COMPOSu. Posluchači se tak dozvěděli jako první v Evropě exkluzivní informace, jelikož evropská konference, kde byly sezónní novinky prezentovány, proběhla v Berlíně až v pátek 11. října.
Řeč byla o nových modelech a také například o FatTwin serverech i jednotlivých komponentách, díky kterým jsou servery této značky jedny z nejspolehlivějších. Došlo i na odolné ventilátory a pochopitelně i motherboardy (Purley vs. Whitley, UP X11 SKL/CLX-SP enabled MBD řada) a procesory (představena byla roadmapa AMD Epyc procesorů a Epyc 7002 ROME), přičemž nechybělo porovnání, v čem vynikají Intel a AMD a pro jaká nasazení se každá ze značek hodí.
Karlu Štamberovi patřila i další přednáška, jejímž hlavním tématem byly novinky u Intelu, zejména v DC portfoliu. Řeč byla proto o nových Xeonech druhé generace a o storagích, které se v současné době díky vývoji Optanu rychlostně dostávají na úroveň operačních pamětí. Blíže byla představena hybridní Optane H10 NVMe SSD, která kombinuje SSD technologii - „4bit per cell“ paměť a vysokorychlostní 3D Xpoint technologii. Výsledek této kombinace se přitom vejde do jednostranného M.2 2280 form factoru. Poslední část přednášky patřila přehledu, co je nového v networkingovém portfoliu Intelu.
Po přestávce se před posluchače postavil za Eset Pavel Matějíček, který hovořil o tom, proč je dnes nutné věnovat se bezpečnosti. Zdůraznil, že za 80 % úniků dat mohou kompromitovaná hesla. Ta ohrožuje například stále častější phishing, keyloggery, otevřené Wi-Fi sítě, ale i opakovaná využívání stejných přihlašovacích údajů u soukromých i pracovních účtů. Matějíček se proto věnoval i tomu, proč jsou politiky časté změny hesla neefektivní, a jak vytvořit bezpečné heslo – podle Esetu je například mnohem bezpečnější tzv. „fráze“ oproti nesmyslné kombinace znaků. Dalším způsobem, jak se účinně chránit je podle Matějíčka vedle dvoufaktorové autentizace šifrování včetně FDE (full disc encryption). To vše samozřejmě rámovalo představení možností řešení Eset Encryption Enterprise Server a navazujícího Eset Encryption Go, který nevyžaduje klientskou aplikaci. Matějíček se dotkl také tématu kyber-vyděračů a připomněl, že jednou z nejdůležitějších zásad bezpečnosti v kyberprostoru je řádné zálohování a univerzální zásada 3-2-1 (tři zálohy, na dvou médiích, jedna záloha geograficky oddělená).
Následující přednáška se točila okolo nových switchů Cisco Catalyst 9 000, které představil jako základ pro inteligentní sítě Jaroslav Zmatlík. Rodinu Catalyst 9 000 rozdělil na produkty vhodné jako vstupní přepínače (9 200, 9 300, 9 400) a ty určené pro páteřní switching (9 500, 9 600). Zmatlík uvedl, že produkty řady Catalyst 9 000 jsou postaveny tak, aby vyhovovaly novým požadavkům digitální éry od mobility přes cloud až po internet věcí. Nabízejí bezkonkurenční programovatelnost, výkon, bezpečnost i možnosti externích úložišť, jako SATA SSD nebo USB 3.0, a to pro lokální logging, hostování aplikací třetích stran i kontejnery.
Poslední prezentace patřila Lukáši Votrubcovi z APC by Schneider Electric, který se věnoval novinkám v ochraně napájení pomocí UPS. Votrubec představil přehled jednofázových produktů Back-UPS BE/BX/Pro, Smart-UPS SC/SMC/SMT/SMX/SURT/SRT a Symmetra LX, nové přepěťové ochrany SurgeArrest a rozdíly mezi jednotlivými řadami (PME/PM/PMH, PMF). Detailněji se pak věnoval jednotlivým domácím a kancelářským UPS a možnostem připojení do cloudu u Smart-UPS s funkcí APC SmartConnect. Rovněž uvedl, že při registraci a připojení UPS před SmartConnect dostane zákazník rok záruky pro baterie zdarma. Následně došlo na bližší představení nové generace Smart-UPS On-Line a možností rozšířené záruky.
Souběžně s přednáškami probíhaly po celou dobu konání konference v samostatném sále výstavky partnerů akce, kde se mohli posluchači individuálně doptat na vše, co je v souvislosti s přednáškami nebo vystavenými produkty zajímá. Na závěr proběhlo slosování o notebook Lenovo ThinkPad E490, který věnovala společnost Lenovo, partner akce. Cenu výherci předala Hana Nebeská, marketingová manažerka COMPOS Distribution. Půldenní konferenci uzavřel společný oběd v hotelové restauraci Veduta.