IDC IoT fórum: internet věcí je realitou, nikoli hudbou budoucnosti

31. 10. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC IOT Fórum)
Již 2. ročník konference IDC IoT fórum se uskutečnil 20. října 2016 v jednom z Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Praze Holešovicích. Na akci, kterou pořádala společnost IDC, se sešlo více než 300 zájemců o problematiku internetu věcí z různých oborů, zástupci předních světových dodavatelů i místních firem, telekomunikačních operátorů a veřejné sféry, analytici i vizionáři.

Internet věcí, tedy samostatně fungující propojení nejrůznějších přístrojů, zařízení, čidel a systémů, stále více proniká do života každého člověka. Nastupující éra internetu věcí má přitom potenciál radikálně změnit provoz podniků, měst i domácností díky automatizaci, propojenosti a zefektivnění procesů a služeb.

Rozvoj internetu věcí v České republice kopíruje vývoj v dalších zemích Evropy. Poskytovatelé ICT i podniky začínají stále větší měrou využívat příležitostí, které tento trh představuje, což přispívá k jeho strmému růstu, jak dokládají výsledky výzkumu společnosti IDC. Podle dostupných údajů vzrostly investice do internetu věcí v ČR v roce 2015 meziročně o 24 % na hodnotu zhruba 18 miliard korun, přičemž nejobvyklejším způsobem využití IoT je sledování pohybu zboží v nákladní přepravě, řešení pro provoz průmyslové výroby, správa výrobních prostředků a zabezpečení domácností.

Odvětví IoT se však potýká i s řadou problémů a překážek, které brzdí jeho rozvoj, jde například o nedostatky v oblasti standardizace, bezpečnostní rizika nebo nedořešené otázky ochrany soukromí. Vedle toho podnikům a organizacím často chybí jasná vize a strategie.

„Neustále slýcháme o zdánlivě nekonečné řadě možností, jak zařízení a řešení internetu věcí změní podnikání, celá odvětví a životy nás všech. Ale pro mnoho podniků je problém se vůbec rozhodnout, jak začít, kde hledat příležitosti, jak získat podporu zainteresovaných stran a zahájit patřičné procesy,“ řekl John Gole, ředitel výzkumu společnosti IDC v oblasti telekomunikací, mobility a internetu věcí. „Klíčové je, aby podniky měly jasnou, ucelenou vizi a nepouštěly se do částečných řešení, na něž nebudou moci dále navázat, Zároveň nesmí hledět příliš daleko do budoucna, protože odvětví internetu věcí se vyvíjí velmi dynamicky.“

Internet věcí na vlastní kůži

Samou podstatou internetu věcí je připojení a propojenost. Společnost Vodafone, která byla generálním partnerem konference, představila a předvedla technologii NB-IoT, neboli Narrow Band – Internet of Things, kterou uvede v příštím roce na trh. Technologie je určená pro implementaci internetu věcí a mezi její výhody patří zejména velmi dobré pokrytí uvnitř budov, nízké náklady, dlouhá životnost baterií koncových zařízení, bezpečnost obousměrné komunikace a schopnost zapojit velké množství zařízení. Technologie je navržena tak, aby podporovala řešení jak v průmyslu, zdravotnictví a v projektech chytrých měst, tak i v oblastech běžného života, např. monitorování a zabezpečení domácností či vozidel.

Jak ukázala pestrá skladba zúčastněných firem na IDC IoT fóru, v oblasti řešení pro internet věcí se v globální konkurenci daří prosazovat i menším a začínajícím českým podnikům, které dokáží nabídnout unikátní řešení.

„Sledování zboží v železniční přepravě znamená pro nákladní dopravce značné náklady – u tradičních systémů založených na mobilní komunikaci GSM dosahují roamingové poplatky astronomických částek. Značný problém také představuje výdrž baterií u sledovacích jednotek montovaných do vagónů, která u mnoha produktů neodpovídá pětiletému cyklu svolávání vozů k revizím,“ uvedl Martin Švajgl ze společnosti IOT Smart, která nabízí řešení Smart Tracking založené na síti SIGFOX schopné zaznamenávat a vysílat informace o pohybu, poloze a nenadálých událostech. Produkt nabízí až šestiletou výdrž a v pilotních projektech jej dnes testuje řada českých železničních dopravců.

„Takzvaná chytrá města jsou lákavé koncepty, ale zatím často pouze ve stadiu vizí a dílčích řešení, i když se i u nás objevují první vlaštovky ucelených, koncepčních řešení. Podle nás je základem moderního města chytrá komunikace s obyvateli, na níž je možné dále stavět,“ poznamenal Ivan Kosturák ze společnosti Neogenia, která již ve více než 150 českých obcích a městech o stu i sto tisících obyvatel zavedla systém mobilního obecního rozhlasu, což je komplexní systém pro komunikaci místní správy s občany všemi dostupnými kanály – SMS, e-mailem, hlasově a pomocí mobilní aplikace, mezi kterými lze volit podle naléhavosti a důležitosti sdělení, cílové skupiny apod. Cloudové řešení je unikátní svojí uceleností a zároveň jednoduchostí použití, s minimálními vstupními náklady. Propojit lze i s elektronickými majáky, tzv. iBeacony, pro účely cílené komunikace v kontextu daného vnitřního či venkovního prostoru.

„Zákazníci, kteří přišli na chuť domácímu internetu věcí, požadují připojení a automatizaci stále většího počtu zařízení. Dálkově ovládat z jediného zařízení lze dnes nejen brány, topení, větrání a osvětlení, ale také kuchyňské spotřebiče, audio systémy a dokonce vodovodní kohoutky. Po příjezdu domů tedy může na obyvatele domu čekat čerstvý šálek kávy a napuštěná vana s oblíbeným hudebním doprovodem,“ popsal možnosti inteligentní domácnosti Jan Průcha, předseda představenstva společnosti Insight Home, která vybavuje domy tzv. smart home technologiemi, které slouží především pohodlí uživatelů, ale také šetří náklady na energie.

Obrazová galerie:
Štítky: 

Podobné články

Celosvětové příjmy z prodeje polovodičů v roce 2024 vzrostly o 18 %

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner dosáhly celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 celkem 626 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18,1 %. V roce 2025 se předpokládají příjmy ve výši 705 miliard USD. Čtěte více

Celosvětový prodej chytrých telefonů v roce 2024 vzrostl o 6,4 %

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětové dodávky chytrých telefonů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 meziročně zvýšily o 2,4 % na 331,7 milionu kusů. Šlo o šesté po sobě jdoucí čtvrtletí růstu. Za celý rok pak trh vzrostl o 6,4% na 1,24 miliardy dodávek. Po dvou letech poklesu se tak trh dočkal konečně oživení. Očekává se, že trh bude růst i v roce 2025, i když pomalejším tempem. Čtěte více

Prodej počítačů vykázal za loňský rok mírný nárůst. Výhled na rok 2025 zůstává nejistý

14. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Dodávky osobních počítačů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 podle IDC vzrostly oproti předchozímu roku o 1,8 %. Celkem se tak v tomto kvartálu celosvětově prodalo 68,9 milionu zařízení. Za celý rok 2024 pak výrobci dodali 262,7 milionu osobních počítačů, což představuje jednoprocentní meziroční přírůstek. Situace na trhu bude v roce 2025 podle prognózy IDC pro výrobce i nadále komplikovaná. Čtěte více

Nositelná elektronika bude růst a měnit formy

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovějších údajů společnosti IDC vzrostou celosvětové dodávky nositelných zařízení do konce roku 2024 o 6,1 % a dosáhnou 538 milionů kusů. Očekává se však, že růst se v roce 2025 zpomalí na 3,9 %, protože velké trhy, jako jsou USA a Indie, spolu se zařízeními, jako jsou chytré hodinky a sluchátka, se blíží do své ideální podoby a také do stádia nasycení trhu. Čtěte více