Check Point Experience 2018

24. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Check Point Software Technologies uspořádala pro své partnery v areálu šroubáren v Libčicích nad Vltavou bezpečnostní konferenci Check Point Experience, v ČR již podesáté. Pod taktovkou moderátora Leoše Mareše zde vystoupila esa jako Daniel Meron, velvyslanec státu Izrael, a řada špičkových odborníků.

Konference společnosti Check Point obsadila několikapatrovou multifunkční budovu Kotelna nacházející se v areálu šroubáren v Libčicích nad Vltavou, která vznikla přestavbou části továrny založené již v roce 1872. A protože areál poutal pozornost nejen hostů, kteří zde byli poprvé, ale i těch, kteří se s areálem již setkali, pro zajímavost si uveďme, že v původní šroubárně se vyráběly spojovací součásti za tepla i za studena a v době svého největšího rozmachu po roce 1948 dávala práci asi tisícovce zaměstnanců.

Zpět však do sychravého říjnového rána v roce 2018, kdy pro část nadšenců do problematiky kybernetické bezpečnosti společnost Check Point dokonce vypravila speciální vlak z pražského Masarykova nádraží, kterým se dopravili téměř až na místo dění.

Úvodní slovo konference obstarala Jeho Excelence Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael, který se zaměřil na důležitou úlohu kybernetické bezpečnosti ve státech, jako jsou Česká republika a Izrael, ve všech možných oblastech (průmyslu) a souvislostech, včetně těch historických a geografických. Zároveň nezapomněl zmínit roli, kterou hrají v Izraeli právě bezpečností firmy, jimž právě Check Point svou důležitostí vévodí.

Prezentaci „Vítejte v budoucnosti kybernetické bezpečnosti“ následně zajistil za asistence Leoše Mareše Daniel Šafář. Oba pánové nejprve zrekapitulovali dění na poli kyberentické bezpečnosti v roce 2017 a nezapomněli zdůraznit, že kybernetická bezpečnost a kybernetické útoky již nepatří pouze mezi agendu IT oddělení, ale staly se nedílnou a důležitou součástí programu největších světových hospodářských, ekonomických a politických leaderů a řeší se skutečně na nejvyšší mezinárodní úrovni. Hovořilo se například také o taktikách kybernetických útočníků a o jednotlivých generacích kybernetických útoků a jejich charakteristikách. Jejich pátá generace, se kterou se můžeme setkávat aktuálně, je typická vlastnostmi jako je široký rozsah (útočí se na celé země nebo průmyslová odvětví), multi-vektorová (míří na sektory, jako jsou sítě, cloud nebo mobilní zařízení, často i na více z nich současně) a často také tím, že v jejich pozadí stojí jednotlivé národní státy. Již nyní se však rovněž setkáváme také se šestou generací útoků, tedy tzv. nano útoků, která si za cíle vybírá například zařízení internetu věcí. Zástupci společnosti Check Point ujistili, že firma se samozřejmě zabývá již i touto generací útoků. Smutným faktem je, že průměrná dnešní firma se svou ochranou prý zamrzla někde na druhém, maximálně třetím stupni. Jenom sedm procent organizací pak prý používá nějakou variantu Sandboxingu (či SandBlastingu).

Mezi další klíčová témata konference patřilo využití umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti, SCADA systémy, internet věcí, ochrana mobilních zařízení, ochrana proti neznámým hrozbám a řada dalších a nechyběly například ani případové studie zaměřené na reálnou zkušenost s implementací ochrany dat v prostředí velké banky (Česká spořitelna, Erste Group) nebo ochranu proti DDoS útokům v prostředí České pošty.

Kromě prezentací bylo pro hosty připraveno i nějaké to rozptýlení, například partnerské „expo“ se stánky a prezentacemi společností Actinet, Anect, Arrow ECS, AutoCont, Dimension Data, Corpus Solution, DNS, ICZ, Ixperta a T-Mobile.

Nechybělo ani podzemní „podsvětí“ (nebo chcete-li peklo) s demoukázkami kybernetických útoků nebo „komín“ se „skutečnou hackerkou“ pracující na darkwebu. Celý den bylo pro hosty připraveno také osvěžení podávané společností Perfect Catering Filipa Sajlera.

Obrazová galerie:
Štítky: 
Check Point