Altron Business Breakfast – po dvou cestách ve světě IT
Jak firemní, tak koncoví uživatelé vytvářejí tlak na dodavatele se zdánlivě neslučitelnými požadavky na moderní IT. Tedy, aby bylo flexibilní a zároveň bezpečné. Jak připomněl jeden ze zákazníků Altronu, slučovat slova flexibilní, bezpečné a IT do jedné fráze je přinejmenším odvážné. „Přesto jsme přesvědčeni o tom, že lze zákazníkovi navrhnout řešení přizpůsobitelné jeho aktuálním potřebám, aniž by jakkoliv ohrozil svá data nebo kontinuitu svého podnikání,“ ujistil Jan Haken ze společnosti Altron.
V současné době, kdy jsou na trhu dostupné stovky až tisíce cloudových řešení, softwarů a aplikací, již lidská kapacita nedostačuje k tomu, aby se v nich přehledně orientovala. Zároveň se podle Petra Koubka setkáváme s fenoménem průniku osobní a podnikové sféry IT, který situaci ještě více znepřehledňuje. Běžně k pracovním účelům využíváme aplikace a nástroje, jež jsme pořídili pro své osobní potřeby. Například může jít o cloudové úložiště, kam zálohujeme jak pracovní data, tak osobní dokumenty.
Přesto lze tyto dva světy IT oddělit jednoznačnou hranicí. Na straně podnikového IT hraje důležitou roli hardware infrastruktury IT, logika zavedení a na straně uživatelské pak front endy aplikací. I když z tábora internetových start-pů zaznívá mnohem častěji, že linie podnikového IT je na ústupu, Petr Koubský připomněl významnou mezeru v logice těchto tvrzení, že právě IT infrastruktura je to, co umožňuje funkčnost jejich aplikací a distribuci mezi aplikací a koncovými uživateli.
Hranice sama pak poskytuje jistý obchodní potenciál firmám, jejichž zaměřením je například virtualizace IT nebo integrace všech koncových služeb, které jsme si v krátkosti představili výše. Služby jsou postavené na různých platformách, využívají různé databáze, různé protokoly pro komunikaci, atp. Prostředí, ve kterém se pohybujeme, je velice heterogenní a není jednoduché se v něm zorientovat. Integrace jednotlivých aplikací třetích stran do podnikových systémů tak může být velice obtížná. Zde může dojít k chybě, která nás může stát cenná data, jejichž ztráta znamená pro podnik mnohdy významný problém.
Ondřej Vlach ze společnosti Veeam seminář doplnil výzkumem, podle kterého jsou firmy značně nedůsledné v dodržování doporučení a vlastních politik pro prevenci ztráty dat. Při instalaci nových nebo upgradu stávajících aplikací dostatečně netestují funkčnost záloh. Například pravidelné preventivní čtvrtletní testování zálohování dat provádí pouze šest procent společností, přičemž v celých 16 % případů dojde v testu k selhání zálohy nebo její obnovy. Taková míra pochybení je zarážející už jen z toho důvodu, že požadavky společností jasně stanovují 100% míru testování zálohování při poměru selhání nula procent. Obnova by podle nich měla proběhnout během 15 minut.
S takovými rozpory mezi požadavky a výslednou praxí firem se však nesetkáváme poprvé. Proto Veeam disponuje komplexním portfoliem produktů pro integraci široké škály platforem a zálohování, obnovu a její dostupnost. Ve spolupráci se společností Altron pak navrhuje řešení, která zákazníkům zajistí funkčnost veškerých aplikací napříč všemi platformami a efektivní a spolehlivé zálohování dat.