Zranitelnost Wi-Fi čipů ohrozila komunikaci víc než miliardy zařízení

3. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Doposud neznámá zranitelnost označená jako Kr00k umožňuje útočníkům dešifrovat určité pakety přenášené po Wi-Fi síti. Postižené čipy využívá řada klientských zařízení, přístupových bodů a routerů.

„Kr00k je bezpečnostní chyba, kdy zranitelná zařízení používají k šifrování části komunikace šifrovací klíč s nulovou hodnotou. Při úspěšném útoku tak lze tyto pakety zasílané protokolem WPA2 dešifrovat.  Zranitelnost je závažná svým rozsahem, protože může ohrozit víc než miliardu zařízení jako jsou chytré telefony, tablety, notebooky nebo IoT prvky,“ vysvětlil Václav Zubr, bezpečnostní expert české pobočky společnosti ESET.

Odhalení Kr00ku navazuje na dřívější výzkum analytiků společnosti ESET, kdy odhalili zranitelnost KRACK (Key Reinstallation Attacks) v zařízeních Amazon Echo (hardware populárního asistenta Alexa). Obě zranitelnosti spolu souvisejí. Během testování zařízení na útoky typu KRACK přišli analytici na chybu Kr00k jako jeden z možných důvodů chybně nastaveného šifrovacího klíče. Na základě výzkumu už většina předních výrobců zařízení vydala opravy.

Zranitelnost se týká nejběžnějších čipů

„Kr00k postihuje všechny zařízení s Wi-Fi čipy Broadcom a Cypress. Jde o nejběžnější čipy v dnešních uživatelských zařízeních. Přičemž zranitelné jsou také routery a další přístupové body využívající Wi-Fi,“ řekl Zubr.

ESET testoval a potvrdil, že mezi zranitelnými zařízeními jsou Amazon (Echo, Kindle), Apple (iPhone, iPad, MacBook), Google (Nexus), Samsung (Galaxy), Raspberry (Pi 3) a Xiaomi (Redmi), stejně jako některé přístupové body Asus a Huawei.

Tým ESET zranitelnost ohlásil výrobcům čipů, kteří následně vydali aktualizaci s opravou. Mimoto spolupracují také se světovým bezpečnostním konsorciem (Industry Consortium for Advancement of Security on the Internet), aby se o zranitelnosti dozvěděli všechny dotčené strany, včetně výrobců koncových zařízení. Podle informací ESETu je nyní většina zařízení opravena.

„Útok zneužívající zranitelnost Kr00k se pro uživatele projevuje jako odpojení od Wi-Fi. Pokud je útok úspěšný, může se útočník dostat k několika kilobajtům dat, které mohou obsahovat nejcitlivější údaje, jako například hesla,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v české pobočce firmy ESET.

„Uživatelům doporučujeme, aby bezodkladně aktualizovat všechny zařízení s Wi-Fi připojením na poslední verzi firmware, jmenovitě jde o telefony, tablety, počítače, chytré pomocníky v domácnosti a routery,“ poradil analytik Robert Lipovský, který zranitelnost zkoumal. „Krom uživatelských zařízení je potřeba věnovat pozornostem všem přístupovým bodům, které by mohly zranitelností Kr00k trpět. Výrazně tak snížíte pravděpodobnost, že by citlivá data mohl získat někdo nepovolaný.“

Detailní technické informace najdete v reportu Kr00k – CVE-2019-15126 Serious vulnerability deep inside your Wi-Fi encryption a magazínu WeLiveSecurity.com.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více