Zisk především? Za poklesem DDoS útoků stojí zájem o těžbu kryptoměn
Když se během roku 2020, který negativně poznamenala celosvětová pandemie Covid-19, lidé masivně přesunuli na internet, jedním z následků byl boom DDoS útoků. Během posledního čtvrtletí loňského roku pokračovaly například útoky na vzdělávací instituce – takové incidenty zaznamenalo několik škol v americkém státě Massachusetts nebo Laurentian University v Kanadě. Zvýšenými DDoS útoky trpěly také online herní služby.
Ve 4. čtvrtletí 2020 se však odehrálo jen o 10 % více DDoS útoků než ve 4. čtvrtletí 2019. A ve srovnání se 3. čtvrtletím 2020 poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve 3. třetím čtvrletí nastal mezikvartální pokles oproti 2. čtvrtletí 2020.
Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o DDoS útoky může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ pomocí svých řídících C&C serverů některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a dalších zařízení (tzv. botnety) dříve používané pro DDoS útoky a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.
Dokazují to také statistiky KSN. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve 4. čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.
„Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků. S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ popsal Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.