Zisk především? Za poklesem DDoS útoků stojí zájem o těžbu kryptoměn

24. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Jen velmi mírný meziroční nárůst počtu DDoS útoků zaznamenala ve 4. čtvrtletí 2020 bezpečnostní aplikace Kaspersky DDoS Prevention. Oproti 3. čtvrtletí 2020 však počet těchto útoků mezikvartálně poklesl o 31 %. Výrazný propad útoků si lze vysvětlit rostoucím zájmem o těžbu kryptoměn.

Když se během roku 2020, který negativně poznamenala celosvětová pandemie Covid-19, lidé masivně přesunuli na internet, jedním z následků byl boom DDoS útoků. Během posledního čtvrtletí loňského roku pokračovaly například útoky na vzdělávací instituce – takové incidenty zaznamenalo několik škol v americkém státě Massachusetts nebo Laurentian University v Kanadě. Zvýšenými DDoS útoky trpěly také online herní služby.

Ve 4. čtvrtletí 2020 se však odehrálo jen o 10 % více DDoS útoků než ve 4. čtvrtletí 2019. A ve srovnání se 3. čtvrtletím 2020 poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve 3. třetím čtvrletí nastal mezikvartální pokles oproti 2. čtvrtletí 2020.

Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o DDoS útoky může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ pomocí svých řídících C&C serverů některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a dalších zařízení (tzv. botnety) dříve používané pro DDoS útoky a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.

Dokazují to také statistiky KSN. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve 4. čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.

„Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků. S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ popsal Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více