Zaostává Evropa v implementaci 5G?
Další zpoždění přitom může v Evropě mít negativní vliv na podniky i spotřebitele.
I přesto, že mají evropští operátoři k dispozici dostatek středních pásem spektra (3,5 GHz-6 GHz), husté síťové pokrytí, vysoké náklady a v porovnání s Asií a USA i nížší ARPU, vytvářejí ekonomické překážky a zpomalují celý proces. Toto zpoždění může vést k tomu, že mnoho evropských podniků získá přístup k nejnovějším technologiím a inovacím až v pozdější fázi. Další překážkou pro zavedení 5G je roztříštěnost přidělování 5G spektra na evropském kontinentu a to, že přidělování kmitočtů není efektivně koordinováno přes hranice států.
Někteří evropští regulátoři a operátoři se dokonce domnívají, že s nasazením 5G má smysl počkat a poté se učit od asijských a amerických kolegů. Je však velmi pravděpodobné, že tento přístup rozdíly mezi trhy ještě prohloubí.
„Jedním ze základních předpokladů úspěšné digitalizace společnosti je spolehlivá a kvalitní infrastruktura mobilní sítě. V České republice se spuštění 5G ve větším měřítku dočkáme až po aukci klíčových frekvencí, která se již oproti úplně předpokladu posunula. Očekávání státu ohledně výnosu z aukce frekvencí by měla být spíš nahrazena náročnými požadavky na pokrytí 5G signálem,“ uvedl Jiří Rynt ze společnosti Ericsson.
K tomu, aby při zavádění 5G Evropa nezaostávala za ostatními rozvinutými regiony, je nutné přizpůsobit politiku spektra a infrastruktury, zmírnit finanční zátěž mobilních operátorů, zlepšit přeshraniční koordinaci a omezit regulační překážky při výstavbě.
Úroveň a dostupnost mobilního připojení se staly nedílným předpokladem hospodářského růstu a přináší významné výhody daleko za hranicemi komunikačních odvětví. Stejně jako v USA a východní Asii musí strategie evropských vlád odrážet důležitost zavedení sítí 5G v Evropě jak pro její obyvatele, tak pro průmysl.