Žádné prostředí není v bezpečí. Útočí se na dodavatelské řetězce, e-maily, mobilní zařízení i cloud
Klíčové trendy v 1. polovině roku 2019:
- Mobilní bankovnictví: Ve srovnání s rokem 2018 došlo k 50% nárůstu útoků bankovních malwarů na mobilní zařízení, což ukazuje, jak se bankovní malware vyvinul a stal velmi běžnou mobilní hrozbou. Dnes je bankovní malware schopen krást platební data, přihlašovací údaje a finanční prostředky z bankovních účtů obětí a nové verze tohoto malwaru jsou připravené k masivní distribuci kýmkoli, kdo je ochoten zaplatit.
- Útoky na softwarový dodavatelský řetězec: Kyberútočníci rozšiřují své pole působnosti a zaměřují se například na dodavatelský řetězec. V případě útoků na softwarový dodavatelský řetězec vloží obvykle útočníci škodlivý kód do legitimního softwaru úpravou a infikováním jednoho ze základních stavebních bloků softwaru.
- E-mail: E-mailoví podvodníci začali využívat různé maskovací techniky, které mají přelstít a obejít bezpečnostní řešení a antispamové filtry, jako jsou kódované e-maily, obrázky zprávy vložené do těla e‑mailu nebo komplexní kód, který kombinuje prostý text s HTML znaky. Útočníci ve snaze vyhnout se detekci antispamovými filtry a proniknout až do e-mailových schránek uživatelů používají také techniky sociálního inženýrství a úpravy a personalizaci e-mailového obsahu.
- Cloud: Rostoucí popularita veřejných cloudových prostředí vedla k nárůstu kyberútoků zaměřených právě na bohaté zdroje a citlivá data v těchto platformách. Nedostatky v zabezpečení, jako jsou nesprávná konfigurace a špatná správa cloudových zdrojů, budou i nadále nejvýznamnější hrozbou pro cloudový ekosystém, což vystavuje cloudová aktiva celé řadě útoků.
„Cloud, mobilní zařízení nebo e-maily, zkrátka žádné prostředí není imunní vůči kyberútokům. Navíc hrozby, jakou jsou cílené ransomwarové útoky, DNS útoky nebo kryptominery, budou i během zbytku roku 2019 znamenat významné nebezpečí. Kyberbezpečnostní odborníci proto potřebují informace o nejnovějších hrozbách a útočných metodách, aby mohli chránit své organizace tím nejlepším možným způsobem,“ uvedl Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point.
Top botnety v 1. polovině roku 2019
- Emotet (29 %) – Emotet je pokročilý, samostatně se šířící, modulární trojan. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale v poslední době se používá pro distribuci jiných malwarů nebo škodlivých kampaní. Používá řadu metod, jak se v infikovaném systému udržet co nejdéle a vyhnout se odhalení. Navíc se může šířit také prostřednictvím phishingových e-mailů obsahujících škodlivé přílohy nebo odkazy.
- Dorkbot (18 %) –IRC červ, který umožňuje vzdálené spuštění kódu operátorem a stahování dalšího malwaru do infikovaného systému. Jedná se o bankovní trójský kůň, jehož primární motivací je krást citlivé informace a zahajovat DoS útoky.
- Trickbot (11 %) –Trickbot je varianta malwaru Dyre, která se poprvé objevila v říjnu 2016. Zaměřuje se především na uživatele bankovních služeb převážně v Austrálii a Velké Británii a v poslední době také v Indii, Singapuru a Malajsii.
Top kryptominery v 1. polovině roku 2019
- CoinHive (23 %) – CoinHive je navržen pro těžbu kryptoměny Monero bez souhlasu uživatele při návštěvě webové stránky. CoinHive se poprvé objevil až v září 2017, ale hned se stal významnou hrozbou pro organizace po celém světě.
- Cryptoloot (22 %) – JavaScript kryptominer je vytvořený pro on-line těžbu kryptoměny Monero bez vědomí uživatele při návštěvě webové stránky.
- XMRig (20 %) – XMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
Top mobilní malware v 1. polovině roku 2019
- Triada (30 %) – Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada umí také zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.
- Lotoor (11 %) – Hackerský nástroj, který zneužívá zranitelnosti v operačním systému Android, aby získal root oprávnění na napadeném zařízení.
- Hidad (7 %) – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.
Top bankovní malware v 1. polovině roku 2019
- Ramnit (28 %) –Bankovní trojan, který krade bankovní přihlašovací údaje, FTP hesla, cookies a osobní data.
- Trickbot (21 %) - Trickbot je varianta malwaru Dyre, která se poprvé objevila v říjnu 2016. Zaměřuje se především na uživatele bankovních služeb převážně v Austrálii a U.K a v poslední době také v Indii, Singapuru a Malajsii.
- Ursnif (10 %) – Ursnif je trojan zaměřený na platformu Windows. Obvykle se šíří prostřednictvím exploit kitů - Angler a Rig. Má schopnost krást informace související s platebním softwarem terminálu Verifone. Kontaktuje vzdálený server, aby nahrál shromážděné informace a obdržel další instrukce. Navíc stahuje a spouští soubory v infikovaném systému.
Příloha | Velikost |
---|---|
cyber-attack-trends-mid-year-report-2019.pdf | 3.08 MB |