Za bezpečnější český internet

4. 2. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: NIX.CZ)
Active 24, Cesnet, CZ.NIC, Dial Telecom, Seznam.cz a Telefónica ČR – tyto společnosti se jako první přidaly k projektu s názvem Bezpečná VLAN. Jeho cílem je lépe čelit útokům typu DoS a DDoS, které míří na internetové služby populární v České republice.
Foto: SXC.hu

Projekt Bezpečná VLAN vznikl na půdě sdružení NIX.CZ, českého propojovacího uzlu, a je reakcí především na intenzivní DoS útoky z března minulého roku. Společnosti zapojené do projektu Bezpečná VLAN svým vstupem jasně ukazují, že mají zájem na zvýšení síťové bezpečnosti v této zemi a tedy i na větším bezpečí svých zákazníků. Na vstup do projektu se již nyní připravují další subjekty.

„Pro významné množství společností sdružených v NIX.CZ jsou pochopitelně klíčoví čeští uživatelé, kteří mohou díky útokům přijít o možnost připojit se k důležitým internetovým službám. V případě, že dojde k takovémuto útoku, může člen projektu upřednostňovat propojování prostřednictvím Bezpečné VLAN a svým zákazníkům nabízet dostupnost služeb díky ostatním subjektům sdruženým právě v Bezpečné VLAN. Toto je základní princip celého projektu,“ řekl Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

Účast v projektu Bezpečná VLAN je spojená s řadou podmínek, které jsou zakotveny v pravidlech. Účastník musí být například určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin.

„Členy Bezpečné VLAN se mohou stát pouze společnosti na vysoké technologické úrovni. Zájemce o vstup do projektu musí splnit celou řadu bezpečnostních podmínek a provést úpravy své sítě, jako je například obrana proti IP spoofingu. Ten je jednou z nejčastějších metod skrytí skutečného původce DoS útoku,“ dodal Adam Golecký, technický ředitel českého peeringového uzlu.

Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Projekt vznikal v průběhu minulého roku a zástupci sdružení NIX.CZ o něm se svými členy diskutovali na řadě pracovních skupin a setkání.

„Pevně věřím, že členství v tomto projektu bude důležité pro společnosti, které poskytují připojení významným službám a potřebují zabezpečit jejich provoz i v těch nejkritičtějších situacích. Pro řadu z nich bude tento krok znamenat finanční investice, které by se jim ale měly vrátit například v podobě marketingovém potenciálu, jenž toto členství představuje,“ dodal Martin Semrád.

Štítky: 

Podobné články

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více