Windows 95 oslavily čtvrt století od uvedení na trh
Windows 95 byl v pořadí čtvrtý operační systém od Microsoftu a během prvního roku se prodalo 40 milionů kopií. Jeho životní cyklus definitivě skončil 31. prosince 2001 (mainstreamová podpora skončila o rok dříve). Windows 95 na rozdíl od svých předchůdců spojoval dříve oddělené produkty MS-DOS a Microsoft Windows a oproti předchozím verzím přinesl například vylepšené grafické uživatelské rozhraní a „plug & play“ funkce pro snadnou instalaci hardwaru, které jsou dnes samozřejmostí. Zásadních změn se dočkalo také jádro systému, které nabídlo smíšenou 16/32bitovou architekturu. Dalším vylepšením byla podpora 256znakových jmen souborů a preemptivní mnohoúlohový chráněný mód 32bitových aplikací. S příchodem Windows 95 se objevilo také tlačítko „Start“, Správce úloh, Hlavní panel (taskbar) a Plocha, které byly zachovány i v pozdějších verzích. Právě tlačítko „Start“ bylo pro Microsoft natolik zásadní, že stálo v centru marketingové kampaně a Microsoft neváhal zaplatit několik milionů za licenci k hitu Start Me Up od Rolling Stones, která reklamní spot na nový systém doprovázela.
Zapomenuté Windows 93
Koncept nových Windows se zrodil v roce 1992, tedy v době, kdy vycházely Windows 3.1. Microsoft tehdy vyvíjel také Windows for Workgroups 3.11 a Windows NT. Dalším velkým projektem se měl stát operační systém postavený na Windows NT 3.1 a dostal kódové označení Cairo. Právě zde mělo přijít na svět nové uživatelské rozhraní a objektový souborový systém, vydání se plánovalo někdy po roce 1994. Některé prvky Caira se objevily až v roce 1996, kdy přišly Windows NT 4.0, ale chyběl objektový souborový systém, ze kterého se později vyvinul WinFS.
V Microsoftu si však v první polovině 90. let uvědomovali, že je zapotřebí přijít s operačním systémem, který bude podporovat 32bitové aplikace a preemptivní multitasking, ale bude současně schopný běžet na slabším hardwaru. Začal proto vývoj Windows s kódovým označením Chicago, které měly přijít na trh v roce 1993 a začalo se o nich mluvit jako o Windows 93 nebo také Windows 4.0. Padlo také rozhodnutí, že tato verze nebude mít nové uživatelské rozhraní, jako se plánovalo pro Cairo, a nabídne pouze snazší instalaci, nastavení a konfiguraci připojení. Windows 93 se měly dodávat společně s MS-DOS 7.0, a uživatel měl těžit zejména z lepší integrace těchto systémů. MS-DOS 7.0 vznikal pod kódovým označením Jaguar a mohl běžet nad 32bitovým chráněným jádrem Windows 3.1, aby mohl být důstojnou konkurencí pro DR-DOS. První verze Windows Chicago, ze kterého nakonec vzešly Windows 95, byla dokončena na podzim roku 1992.
Zajímavá fakta o Windows 95
Windows 95 byly k dispozici ve formě upgradu stávající verze i jako samostatná plná verze. Upgrade verze stála 89,99 dolarů (při tehdejším kurzu šlo o 2 397 korun), plná verze stála 179,99 dolarů (4 794 korun).
Hardwarové požadavky pro běh systému byly příznivé – Windows 95 vyžadovaly minimálně 386DX procesor, 4 MB operační paměti a 120MB harddisk. Systém byl dodáván na instalačním CD nebo na 13 disketách – CD verze obsahovala jako přídavek videoklip „Buddy Holly“ od skupiny Weezer.
Prvního service packu se Windows 95 dočkaly 31. prosince 1995.
Na své si přišli i hráči, některé z legendárních her pro Windows 95 byly například Descent, Destruction Derby, Full Tilt Pinball 2, Need for Speed, Mega Race 2 nebo Screamer 2.
Prohlížeč Internet Explorer nebyl původně součástí instalace systému.
Funkce „plug & play“, která přišla s Windows 95, slibovala automatickou instalaci a konfiguraci periferií připojených k počítači.
Ikonický zvuk startování systému je dílem skladatele a muzikanta Briana Ena.
Proč Windows 95 uspěly
Obrovský úspěch a rozmach, které Windows 95 způsobily, jsou důsledkem toho, že šlo o první komerčně dostupný operační systém zacílený za obyčejné lidi, nejen profesionály a nadšence. Systém byl navržen a uzpůsoben tak, aby se jej naučil ovládat naprosto každý. Je nutné si uvědomit, že typičtí uživatelé v polovině 90. let nebyli zrovna generací, která by od mala žila obklopená technologiemi.
Windows 95 přitom nebyly bezchybné, měly řadu bugů a slabých míst, přesto více méně poskytovaly vše, co inzerovaly a otevřely dveře, respektive okna světa počítačů běžným smrtelníkům.
Přátelé a Windows 95
Windows 95 propagovaly v kultovním videu také Jennifer Aniston a Matthew Perry, kteří ztvárnili postavy v populárním seriálu Přátelé.