Windows 95 oslavily čtvrt století od uvedení na trh

24. 8. 2020. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Ikonický operační systém Windows 95 se začal prodávat 24. srpna 1995 a ve světě osobních počítačů způsobil revoluci. Windowsy se staly synonymem pro operační systém a Microsoft definitivně zpečetil svou dominanci v této oblasti. Pojďme se společně podívat na historii jednoho z nejslavnějších operačních systémů všech dob.

Windows 95 byl v pořadí čtvrtý operační systém od Microsoftu a během prvního roku se prodalo 40 milionů kopií. Jeho životní cyklus definitivě skončil 31. prosince 2001 (mainstreamová podpora skončila o rok dříve). Windows 95 na rozdíl od svých předchůdců spojoval dříve oddělené produkty MS-DOS a Microsoft Windows a oproti předchozím verzím přinesl například vylepšené grafické uživatelské rozhraní a „plug & play“ funkce pro snadnou instalaci hardwaru, které jsou dnes samozřejmostí. Zásadních změn se dočkalo také jádro systému, které nabídlo smíšenou 16/32bitovou architekturu. Dalším vylepšením byla podpora 256znakových jmen souborů a preemptivní mnohoúlohový chráněný mód 32bitových aplikací. S příchodem Windows 95 se objevilo také tlačítko „Start“, Správce úloh, Hlavní panel (taskbar) a Plocha, které byly zachovány i v pozdějších verzích. Právě tlačítko „Start“ bylo pro Microsoft natolik zásadní, že stálo v centru marketingové kampaně a Microsoft neváhal zaplatit několik milionů za licenci k hitu Start Me Up od Rolling Stones, která reklamní spot na nový systém doprovázela.

Zapomenuté Windows 93

Koncept nových Windows se zrodil v roce 1992, tedy v době, kdy vycházely Windows 3.1. Microsoft tehdy vyvíjel také Windows for Workgroups 3.11 a Windows NT. Dalším velkým projektem se měl stát operační systém postavený na Windows NT 3.1 a dostal kódové označení Cairo. Právě zde mělo přijít na svět nové uživatelské rozhraní a objektový souborový systém, vydání se plánovalo někdy po roce 1994. Některé prvky Caira se objevily až v roce 1996, kdy přišly Windows NT 4.0, ale chyběl objektový souborový systém, ze kterého se později vyvinul WinFS.

V Microsoftu si však v první polovině 90. let uvědomovali, že je zapotřebí přijít s operačním systémem, který bude podporovat 32bitové aplikace a preemptivní multitasking, ale bude současně schopný běžet na slabším hardwaru. Začal proto vývoj Windows s kódovým označením Chicago, které měly přijít na trh v roce 1993 a začalo se o nich mluvit jako o Windows 93 nebo také Windows 4.0. Padlo také rozhodnutí, že tato verze nebude mít nové uživatelské rozhraní, jako se plánovalo pro Cairo, a nabídne pouze snazší instalaci, nastavení a konfiguraci připojení. Windows 93 se měly dodávat společně s MS-DOS 7.0, a uživatel měl těžit zejména z lepší integrace těchto systémů. MS-DOS 7.0 vznikal pod kódovým označením Jaguar a mohl běžet nad 32bitovým chráněným jádrem Windows 3.1, aby mohl být důstojnou konkurencí pro DR-DOS. První verze Windows Chicago, ze kterého nakonec vzešly Windows 95, byla dokončena na podzim roku 1992.

Zajímavá fakta o Windows 95

Windows 95 byly k dispozici ve formě upgradu stávající verze i jako samostatná plná verze. Upgrade verze stála 89,99 dolarů (při tehdejším kurzu šlo o 2 397 korun), plná verze stála 179,99 dolarů (4 794 korun).

Hardwarové požadavky pro běh systému byly příznivé – Windows 95 vyžadovaly minimálně 386DX procesor, 4 MB operační paměti a 120MB harddisk. Systém byl dodáván na instalačním CD nebo na 13 disketách – CD verze obsahovala jako přídavek videoklip „Buddy Holly“ od skupiny Weezer.

Prvního service packu se Windows 95 dočkaly 31. prosince 1995.

Na své si přišli i hráči, některé z legendárních her pro Windows 95 byly například Descent, Destruction Derby, Full Tilt Pinball 2, Need for Speed, Mega Race 2 nebo Screamer 2.

Prohlížeč Internet Explorer nebyl původně součástí instalace systému.

Funkce „plug & play“, která přišla s Windows 95, slibovala automatickou instalaci a konfiguraci periferií připojených k počítači.

Ikonický zvuk startování systému je dílem skladatele a muzikanta Briana Ena.

Proč Windows 95 uspěly

Obrovský úspěch a rozmach, které Windows 95 způsobily, jsou důsledkem toho, že šlo o první komerčně dostupný operační systém zacílený za obyčejné lidi, nejen profesionály a nadšence. Systém byl navržen a uzpůsoben tak, aby se jej naučil ovládat naprosto každý. Je nutné si uvědomit, že typičtí uživatelé v polovině 90. let nebyli zrovna generací, která by od mala žila obklopená technologiemi.

Windows 95 přitom nebyly bezchybné, měly řadu bugů a slabých míst, přesto více méně poskytovaly vše, co inzerovaly a otevřely dveře, respektive okna světa počítačů běžným smrtelníkům.

Přátelé a Windows 95

Windows 95 propagovaly v kultovním videu také Jennifer Aniston a Matthew Perry, kteří ztvárnili postavy v populárním seriálu Přátelé.

Video : 
Štítky: 
Windows, Microsoft

Podobné články

Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

V ČR se objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

25. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro české uživatele operačního systému Windows, zůstal spyware Agent Tesla. Spyware tentokrát doplnil nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcí je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou. Čtěte více

Novinky z Microsoft Ignite 2022

19. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Microsoft)
Konference Ignite je každoročně přehlídkou toho nejlepšího, na co se od společnosti Microsoft a jejích partnerů mohou těšit všichni, kteří působí v technologickém sektoru, ať již jde o běžné uživatele, správce sítí, vývojáře nebo třeba ředitele IT. Čtěte více

ATC získalo ocenění od Microsoftu

6. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers získala ocenění Microsoft v kategoriích Inovátor roku - lokální výrobce počítačů pro rok 2022. Ocenění platí pro Českou republiku i Slovensko. Čtěte více