V ČR se objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

25. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro české uživatele operačního systému Windows, zůstal spyware Agent Tesla. Spyware tentokrát doplnil nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcí je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou.

Bezpečnostní specialisté Esetu v dubnu zaznamenali nebývale silné útoky na české uživatele operačního systému Windows. Nejvíce na sebe tentokrát upozornily dva škodlivé kódy, a to v Česku dobře známý Agent Tesla a nový malware Agent.QMG. Zejména v případě druhého malwaru bezpečnostní experti upozorňují na to, že útočníci v e-mailové kampani využili velmi dobrou češtinu.

„Spyware Agent Tesla se v Česku stále objevuje ve zhruba pětině všech detekcí, v dubnu se ale v jeho případě jednalo o nezvykle velkou kampaň s tisíci zachycenými případy. Kampaň byla vedena výlučně v angličtině,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

„V případě malwaru Agent.QMG však šlo o jinou situaci. Pod tímto označením detekujeme velmi sofistikovaný a poměrně nebezpečný malware GuLoader, který je přizpůsobený tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Jeho primární funkcí je stahovat do zařízení škodlivé kódy, a to jak známé infostealery Agent Tesla či Formbook, tak i další malware. Oba útoky proběhly zhruba ve stejnou dobu, je ale možné, že spolu nesouvisely, ať už z důvodu použití rozdílných jazyků či kvůli tomu, že oba škodlivé kódy mohou útočníci bez větší námahy sehnat na černém trhu,“ doplnil Jirkal.

Spyware Agent Tesla se nejčastěji objevoval pod přílohou s názvem PURCHASE ORDER.exe, zatímco malware Agent.QMG se nejčastěji šířil v e-mailu, který útočníci vydávali za obchodní nabídku z italské firmy.

Zastaralá příloha může ukrývat nejnovější verzi malwaru

Ani v dubnu nechyběl mezi detekovanými škodlivými kódy v Česku spyware Formbook. Nejčastěji se objevoval pod nebezpečnou přílohou se španělským názvem „Nuevo orden.pdf.exe“. V několika případech se objevil také v příloze „nákupní objednávka pdf xxx2021.exe“.

„Útoky s využitím spywaru Formbook již nebyly tak silné, jako jsme pozorovali u předchozích dvou malwarů, zvýšenou aktivitu měl ve zhruba polovině měsíce a na jeho konci. Česká příloha, přes kterou útočníci spyware šířili, se objevovala již v minulosti, rozhodně to ale neznamená, že by byl spyware nyní již méně nebezpečný – pod starým názvem se může ukrývat plně aktualizovaný, a tudíž velmi nebezpečný škodlivý kód,“ vysvětlil Jirkal.

Infostealery, mezi které spywary Agent Tesla i Formbook spadají, využívají kybernetičtí útočníci ke krádeži uživatelských dat, především hesel. Ty pak mohou prodat na černém trhu nebo využívat k dalším útokům zaměřeným na prolomení přístupu do účtů uživatelů.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za duben 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (21,62 %)
  2. VBS/Agent.QMG trojan (11,82 %)
  3. Win32/Formbook trojan (3,15 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,99 %)
  5. VBS/Agent.QXB trojan (2,1 %)
  6. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2 %)
  7. BAT/Runner trojan (1,44 %)
  8. WinGo/Rozena trojan (1,22 %)
  9. Win32/Qhost trojan (0,97 %)
  10. Win32/Rescoms trojan (0,9 %)
Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více