Vznikla Asociace chytrého bydlení
Mezi členy asociace v současnosti patří: Inels Smart Home Solutions (systém inteligentní elektroinstalace), Atrea (výrobce vzduchotechniky), BaSys (distributor elektroniky vyšší třídy), Bulb (prodej a servis designového osvětlení a nábytku), USSPA (výrobce masážních a plaveckých termálních bazénů), Viadrus (výrobce topenářské techniky). Spolupráci s Asociací uzavřely společnosti jako Axis Communications (světová jednička v oblasti síťového videa) a Miele (výrobce spotřebičů). Další společnosti chtějí s Asociací spolupracovat.
„Zájem o členství v Asociaci projevují i další značky, jejichž činnost souvisí s problematikou inteligentního bydlení, jako jsou výrobci garážových vrat, stínící techniky a zabezpečovacích systémů,“ říká Jindřich Švestka, předseda Asociace chytrého bydlení a manažer společnosti Inels Smart Home Solutions.
Cílem je vzdělávání a výzkum
Záměrem, který vedl k založení Asociace chytrého bydlení, je vytvoření nezávislého sdružení, které se bude podílet na výzkumu, propagaci a osvětě v oblasti inteligentních domů a budov. Hlavním iniciátorem vzniku Asociace je společnost Elko EP se systémem inteligentní elektroinstalace Inels Smart Home Solutions.
„Každý den se setkáváme s novými a novými investory, kteří doslova tápou prakticky ve všech technologiích, protože logicky nejsou odborníky. Jsou ovlivňováni reklamou, akčními nabídkami a pozitivními nebo naopak negativními referencemi,“ vysvětluje Jindřich Švestka a dodává: „Nikdo si však neuvědomuje, že stejně jako auto má určité vlastnosti a jednotlivé komponenty jsou spolu dimenzovány tak, aby spolu komunikovaly pro naplnění těchto vlastností, úplně stejně se musí chovat i dům samotný. A protože auto se kupuje většinou jako sériové, ale většina domů je odlišná, rozhodli jsme se budoucí majitele, jejich projektanty a architekty vzdělávat,“ doplňuje Švestka.
Klíčem je spolupráce
Téma vzdělávání je pro Asociaci klíčové – chystá proto spolupráci s technickými univerzitami a bude pořádat školení a semináře pro širokou i odbornou veřejnost. Cílem je prosadit koncept inteligentního domu nejen do nových staveb, ale i do rekonstrukcí a nerezidenční výstavby.
„Prostřednictvím Asociace plánujeme poskytovat zájemcům odborné konzultace, pořádat kurzy, semináře, přednášky či exkurze, publikovat odbornou literaturu a spolupracovat s akademickou obcí, především technickými univerzitami v Praze, Brně, Zlíně či Ostravě,“ líčí budoucí plány Jindřich Švestka.
Moderní technologie se však neobejdou bez odborné montáže a kvalitního servisu. Asociace proto naváže spolupráci i se středními školami a odbornými učilišti.
Do budoucna se chce Asociace chytrého bydlení stát udavatelem trendů v této oblasti. Podle Jindřicha Švestky je to stejný případ, jako mobilní telefon, klimatizace v autě nebo notebook – dříve výsada majetnějších, dnes nedílná součást života většiny z nás.
Seznam členů Asociace a partnerů je k dispozici na www.achb.cz