Využívání cloudu ve firmách se napříč Evropou výrazně liší
Nárůst dostupnosti vysokorychlostního připojení k internetu v celé Evropě, rostoucí zavádění cloudových služeb, konzumerizace IT a přechod k mobilní práci jsou nespornými trendy poslední doby, které teoreticky hrají ve prospěch malých a středních podniků, protože zvyšují jejich konkurenceschopnost.
Śíření cloudových služeb, jako jsou Skype, Disk Google (Google Drive) nebo Salesforce, také usnadňuje život zaměstnancům, protože jim umožňuje kdekoli získat přístup k potřebnému obsahu a pracovat kooperativním způsobem.
Průzkum společnosti Zyxel mezi 2 500 evropskými kancelářskými pracovníky ovšem ukázal, že malé a středně velké podniky sice začínají efektivně využívat nových technologií a služeb, ale míra dosaženého pokroku je v každé zemi různá. Pokud jde o zavádění cloud computingu, je vedoucí zemí Německo, kde používá cloudové aplikace jako Dropbox, Disk Google nebo Salesforce 44 % pracovníků. Tento podíl byl však podstatně vyšší než ve všech ostatních zkoumaných regionech.
V Nizozemsku potvrdila používání cloudové aplikace jen čtvrtina podniků. V České republice celých 85 % zaměstnanců cloud computing nevyužívá. Kromě toho má v České republice jen 20 % respondentů možnost pracovat z domova nebo mimo pracoviště. Že má možnost pracovat na dálku, naopak uvedla téměř polovina (49 %) švédských pracovníků. Ve Spojeném království a Německu tento podíl dosáhl 44 %. Je zajímavé, že počet respondentů, kteří mohou pracovat na dálku, je mnohem vyšší než počet těch, kteří mají přístup ke cloudovým aplikacím. Je tedy otázka, nakolik jsou kancelářští pracovníci produktivní při práci mimo pracoviště, když nevyužívají nejnovějších technologií.
Na otázku, zda zaměstnavatelé zaměstnancům umožňují používat pro pracovní účely soukromá zařízení, odpovědělo kladně takřka 45 % německých respondentů. S tím kontrastuje situace ve Spojeném království, kde možnost používat soukromá zařízení na pracovišti potvrdilo pouze 18 % kancelářských pracovníků. Podle výzkumu společnosti CCMI považuje 17 % IT manažerů trend BYOD (používání vlastních zařízení zaměstnanci) za prostředek ke zvýšení produktivity pracovníků. Možnost používat systém založený na BYOD závisí na zabezpečené a spolehlivé konektivitě na pracovišti a na zavedení cloudových platforem, k nimž se lze připojovat z mobilních prohlížečů a aplikací využívajících různé operační systémy.
Pokud lze věřit současným globálním trendům, bude využívání cloudových služeb dále růst. Google Apps na celém světě používá pět milionů podniků. Více než polovina podniků v USA využívá cloud computing. A podle průzkumu společnosti IBM z roku 2013 dochází v podnicích díky používání cloudových služeb k 55% zvýšení efektivity. To znamená, že již nebude stačit, aby podniky jednoduše zajišťovaly rychlou konektivitu. Potřebují naopak spolehlivou síť, jež dokáže stanovovat priority provozu, pracovat s externími zařízeními a efektivně řešit otázky zabezpečení. Pro MSP, které mají omezené rozpočty na IT, je proto zásadně důležité investovat do správných oblastí a vybírat optimální řešení.