Výpadek provozu v důsledku útoku ransomwaru postihuje až pětinu organizací
Pokud se organizace stane terčem útoku ransomwaru, má řadu možností, jak se vyhnout nejhoršímu. Může jej například zcela bez následků odrazit s využitím antimalwaru či speciální ochrany proti ransomwaru. Pokud již dojde k zašifrování dat, stále mohou rychle obnovit provoz s pomocí disaster recovery či funkčních záloh. Jestliže ale selžou i zálohy, pak organizace musí čelit dlouhodobému výpadku provozu se všemi důsledky. Proto IT správci doporučují věnovat speciální pozornost nejen ochraně ostrých dat, ale také ochraně záloh.
Nejzajímavější zjištění průzkumu:
- 47 % organizací se v posledních 12 měsících vůbec nesetkalo s ransomwarem, 33 % útok odrazilo, u 18 % došlo k zašifrování a krátkodobému výpadku, u 2 % došlo k zašifrování a dlouhodobému výpadku;
- podle 61 % dotázaných IT správců je nejdůležitějším faktorem ochrany dat funkce nezměnitelnosti záloh, 34 % uvedlo aktivní self-defense ochranu backup systému a 30 % umístění záloh v cloudu;
- 93 % IT odborníků zmínilo Windows systémy jako platformu, na kterou jsou nejvíce vedeny podobné útoky. Konkurenční macOS zmínilo jen 5 % IT správců.
„Nedávný útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ukázal, že dlouhodobý výpadek provozu následkem ransomwarového útoku není jen nějaké virtuální strašení,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti Zebra systems.„Podobné výpadky jsou obvykle důsledkem podcenění schopností útočníků a přecenění spolehlivosti stávajících záloh. Proto doporučujeme chránit zálohy například funkcí zajišťující jejich nezměnitelnost a pravidelně je testovat na obnovu. “