Vydírání ransomwarem je pro české firmy nejnaléhavější kybernetickou hrozbou
Vedle ransomwarových útoků se české firmy obávají také krádeží citlivých dat či přístupových údajů. Průzkum rovněž odhalil, že největší prioritu při ochraně před těmito hrozbami, kladou partneři a zákazníci na ochranu před zranitelnostmi a ochranu koncových bodů. Toto úsilí však často komplikuje IT infrastruktura stále převáženě provozovaná v lokálních instancích – více než tři čtvrtiny dotázaných uvedlo, že u nich převažují on-premise systémy nad řešeními v cloudu či provozovanými ve formě služby.
Hlavní zjištění průzkumu:
- 57 % respondentů považuje vydírání ransomwarem za nejnaléhavější letošní hrozbu, 43 % označilo krádeže citlivých dat, 40 % krádeže přístupových údajů, 32 % finanční podvody s pomocí BEC e-mailů a 25 % DDoS útoky (partneři mohli vybrat více možností).
- Jako prioritní nástroje kybernetické ochrany volí 54 % dotazovaných ochranu před zranitelnostmi, 51 % ochranu koncových bodů, 41 % ochranu firemních e-mailů a 41 % disaster recovery (partneři mohli vybrat více možností).
- 78 % dotázaných uvedlo, že oni sami či jejich zákazníci využívají převážně IT systémy v lokálním nasazení, u 13 % převažují systémy v cloudu a v 9 % nejvíce využívají IT ve formě SaaS služeb.
„Ačkoliv řešení Acronis dokáží chránit jak on-premise nasazení, tak cloudové systémy, obecně jsou data v cloudu ve větším bezpečí než data v lokálních instancích,“ řekl Štěpán Bínek, manažer prodeje cloudových řešení Acronis ve společnosti Zebra systems.„Poskytovatel cloudových systémů dokáže efektivněji ochránit spravovaná data před hrozbami, jako jsou například právě ransomwarové útoky. Velká většina úspěšných vyděračských útoků byla vedena na data uložená v lokálních nasazeních, a z tohoto důvodu se stále více zákazníků se obrací na poskytovatele MSP služeb.“